Firmom trudno jest osiągnąć zrównoważony rozwój
Badanie przeprowadzone przez Avanade, głównego dostawcę rozwiązań Microsoft, pokazuje, że 93% organizacji napotyka trudności na drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Kluczową barierą w ich realizacji są wyższe priorytety biznesowe w firmach. Co czwarte przedsiębiorstwo wciąż nie posiada nawet planu osiągnięcia swoich celów zrównoważonego rozwoju.
W obliczu obecnych wyzwań gospodarczych organizacje stoją przed dylematem, jak osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju jednocześnie utrzymując swoje pozycje rynkowe. Tak wynika z badania Avanade, głównego dostawcy rozwiązań cyfrowych Microsoft, w którym wzięło udział ponad 1500 liderów biznesowych ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Japonii, Włoch, Niemiec i Irlandii.
Mniej niż połowa ankietowanych menedżerów jest przekonana, że wyrobi się z realizacją swoich celów ESG (środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego). Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną na świecie, 45% liderów przyznało, że cele biznesowe są dla nich obecnie wyższym priorytetem. Tymczasem 35% ankietowanych przygotowuje się już na spowolnienie gospodarcze.
Tylko nieliczni są optymistycznie nastawieni w kwestii ESG
Tylko 7% organizacji, które wzięły udział w badaniu pochwaliło się pomyślną realizacją wyznaczonych planów w zakresie ESG. A 14% zmaga się z wyzwaniami, pozostając w połowie drogi do ich osiągnięcia. Zdecydowana większość ankietowanych postrzega innowacyjne rozwiązania technologiczne jako klucz umożliwiający przedsiębiorstwom przejście na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.
– Jak wynika z badań Avanade, ponad 63% wyższej kadry zarządzającej definiuje cyfrowe technologie jako bardzo istotne narzędzie do realizacji celów zrównoważonego rozwoju przez ich organizacje. Obecnie 61% firm postrzega przejście do chmury obliczeniowej jako jedyną ścieżkę do finalizacji własnych planów ESG – wyjaśnia Bartłomiej Antczak, country manager Avanade w Polsce.
Cyfrowe rozwiązania umożliwiają znaczne przyspieszenie realizacji planów ESG, z których duże firmy będą rozliczane w ok. 2-letniej perspektywie. Tymczasem tylko 8% organizacji przeznacza 3/4 budżetu cyfrowej transformacji na wspieranie celów ESG. Mniej niż jedna trzecia firm (30%) mierzy swoją emisję dwutlenku węgła za pomocą oprogramowania. Brak możliwości dokładnego monitoringu ciągnie za sobą kolejne trudności. Przykładowo, tylko jedna trzecia firm jest pewna, że nie można zarzucić im greenwashingu.
– Wyniki tego badania potwierdzają, że podczas gdy wszyscy mówią o zrównoważonym rozwoju, liderzy muszą nauczyć się wykorzystywać technologie i podejmować praktyczne działania, które doprowadzą ich do osiągnięcia celów ESG. W kontekście globalnej niepewności gospodarczej ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju mogą wydawać się przytłaczające. Zwłaszcza że wyzwania, przed którymi stoją współcześni liderzy, mają niespotykany charakter. Dobra wiadomość jest taka, że większy wpływ na sukces biznesu ma skupienie się na ciągłym rozwoju niż na celu końcowym – doradza Jillian Moore, Avanade global advisory and sustainability lead.