PAWEŁ LACHMAN: Będziemy liderem produkcji pomp ciepła w Europie Wschodniej. Możliwe, że i na całym kontynencie

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Pompy ciepła startupy jakie technologie poszukiwane

Udostępnij:

– Dlatego dla startupów z branży mamy w tym momencie bardzo dobry czas – mówi gość dzisiejszego odcinka MamStartup Podcast, Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Słuchaj najnowszego odcinka MamStartup Podcast dotyczącego nowych źródeł energii i dowiedz się:

  •  Czy w tym momencie opłaca się instalować pompę ciepła w domu?
  • Jakie są najnowsze osiągnięcia technologiczne pomp ciepła i co ten postęp umożliwia?
  • Jak doszło do tego, że Europa się reindustrializuje, dlaczego produkcja pomp ciepła „na miejscu” stała się opłacalna?

Z audycji dowiesz się również, jakie szanse wejścia na rynek pomp ciepła mają startupy, w trakcie naszej rozmowy Paweł Lachman wymienia wiele rozwiązań, którymi startupy mogą wesprzeć rynek pomp ciepła.

Mówi m.in. tak: – Obszar przemysłowego wykorzystania pomp ciepła jest tematem mocno startupowym. Powstają technologie, które potrafią transportować do instalacji, w której temperatura przekracza 300 stopni. W Polsce i w wielu krajach brakuje rozwiązań przemysłowych pomp ciepła. A jest boom na takie rozwiązania, bo jest to najszybszy sposób dekarbonizacji w przemyśle. Nie ma szybszego sposobu dekarbonizacji ciepła czy transportu niż pompy ciepła, a to ze względu na efektywność wykorzystania energii.

I tak: – Rola startupów jest bardzo duża, szczególnie w zakresie komponentów, takich jak elementy regulujące, które są często połączone z komunikacją internetową. Można sobie na przykład wyobrazić, że niedługo pompa ciepła będzie sterowana z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Zachęcamy również do wysłuchania innych odcinków MamStartup Podcast dotyczących nowych źródeł energii: