Pełen recykling paneli PV: 2loopTech startuje z budową zakładu do odzyskiwania surowców

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Pełen recykling paneli PV: 2loopTech startuje z budową zakładu do odzyskiwania surowców

Udostępnij:

Zakład służący do pełnego recyklingu urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE uruchomi w drugim kwartale 2024 r. spółka 2loopTech. Polska firma powiększa zespół i zapowiada ekspansję międzynarodową.

– Opracowana przez 2loopTech S.A. i Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie technologia recyklingu paneli PV pozwala na prawie 100% odzyskiwanie surowców ze zużytych paneli fotowoltaicznych. Obecnie spółka uruchamia w Łodzi zakład recyklingu w którym docelowo będzie przerabiać około 100 000 sztuk paneli rocznie. W II kwartale planujemy montaż linii do recyklingu paneli i rozruch testowy. Decyzja środowiskowa pozwala nam na przerób 2000 ton paneli rocznie. Osiągnięcie pełnych mocy przerobowych planujemy na IV kwartał. Po wdrożeniu opracowywanych rozwiązań wykorzystujących w procesie technologicznym sztuczną inteligencję, chcemy wystąpić o pozwolenie na recykling 8 tysięcy ton – mówi Maciej Tora, prezes zarządu 2loopTech S.A.

Z raportu analityków Research&Markets wynika, że wartość rynku recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej sięga obecnie 50 mld dol., a wskaźnik CAGR w najbliższych latach wyniesie 19 proc.

Recykling na skalę międzynarodową

Zakład w Łodzi będzie zakładem w Polsce w pełni zorganizowanym pod kątem pełnego recyklingu paneli PV. Pozwoli na zaspokojenie potrzeb rodzimego rynku, jednak 2loopTech S.A. zapowiada ekspansję za granicę. Do zespołu spółki dołączył niedawno Piotr Szmitd, wieloletni dyrektor zarządzający polskim oddziałem Villeroy&Boch, odpowiedzialny w 2loopTech za rozwój w kraju i ekspansję na rynki międzynarodowe.

– Zapotrzebowanie na utylizację paneli PV w Europie dynamicznie rośnie z roku na rok – mówi Piotr Szmidt, wiceprezes 2loopTech S.A. Nasz zakład pozwoli na przerabianie również paneli z Niemiec czy Republiki Czeskiej. Dodatkowo już teraz dostosowujemy naszą technologię do następnych generacji paneli – dodaje Piotr Szmidt.

Obecnie ok. 95 proc. zainstalowanych na świecie paneli PV jest wyprodukowanych z krzemu krystalicznego, więc ich ogniwa fotowoltaiczne są wykonane z półprzewodników krzemowych. W wyniku recyklingu ze zużytych lub uszkodzonych instalacji można odzyskać cenne surowce – poza krzemem są to także aluminium czy szkło, również metale szlachetne, np. srebro, które z powrotem trafią na rynek.

Czytaj także: