Pierwszy unicorn tworzący humanoidalne roboty? 500 mln dol. dla Figure AI od Microsoft i OpenAI

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Pierwszy unicorn tworzący humanoidalne roboty? 500 mln dol. dla Figure AI od Microsoft i OpenAI

Udostępnij:

Jak donosi redakcja Bloomberg, startup Figure AI prowadzi zaawansowane rozmowy z technologicznymi gigantami, Microsoftem i Open AI o dofinansowaniu w wysokości 500 milionów dolarów. Pieniądze zostałyby wykorzystane na rozwój humanoidalnych robotów. Finalizacja transakcji podniosłaby wycenę Figure AI na 1,9 miliarda dolarów.

Tajemnica warta miliony

Figure AI została założona w 2022 roku przez CEO Bretta Adcocka. Do współpracy ze sobą zaprosił robotyków pracujących wcześniej w Tesli i Boston Dynamics – firmy stojącej za sławnymi psami-robotami. Zarząd Figure AI do tej pory nie odniósł się do medialnych rewelacji o rzekomej transakcji.

– Roboty jednozadaniowe od dziesięcioleci zapełniały komercyjny rynek, ale potencjał robotyki służącej do bardziej ogólnych celów jest całkowicie niewykorzystany. Roboty Figure pozwolą firmom zwiększyć produktywność, obniżyć koszty oraz stworzyć bezpieczniejsze i bardziej spójne środowisko – powiedział Brett Adcock, założyciel i dyrektor generalny Figure AI.

Gdzie człowiek nie może, tam robota pośle

Od dwóch lat firma Figure AI pracuje nad dwunożnymi robotami humanoidalnymi, mającymi pracować działać w tych samych przestrzeniach, co ludzie. Czym mają się one różnić od tych robotów, które już dziś można spotkać w wielu nowoczesnych zakładach przemysłu 4.0? Przede wszystkim swoją konstrukcją i wielozadaniowością. Gros współczesnych robotów ma pudełkowaty kształt, a ich części łączone są elementami przegubowymi. Tym samym, nie są one zoptymalizowane pod kątem działania w tych samych przestrzeniach co ludzie.

Figure AI chce za pomocą swoich robotów uczynić miejsca pracy bezpieczniejszymi. Figure 01 to przykład takiego rozwiązania, zademonstrowanego po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku. Robot ma chodzić po magazynach i halach produkcyjnych, gdzie zajmowałby się powtarzalnymi i niebezpiecznymi czynnościami, odciążając w ten sposób pracowników.

Na początku stycznia startup Figure AI podpisał umowę z producentem luksusowych samochodów BMW Manufacturing Co. LLC na wdrożenie swoich robotów do fabrycznych hal, gdzie powstają samochody. Roboty amerykańskiego startupu będą wykorzystywane do automatyzacji trudnych, niebezpiecznych lub żmudnych zadań. Niemiecki producent samochodów przetestuje roboty w fabryce w Karolinie Południowej.

Przedstawiciele BMW podkreślają, że roboty to szansa dla pracowników do skupienia się na umiejętnościach i procesach, których nie można zautomatyzować lub takich, które wymagają specjalistycznych umiejętności, charakterystycznych tylko dla ludzi. To na przykład ręczna kontrola jakości, zapewniająca płynną produkcję samochodów i akumulatorów. Oprócz wdrażania humanoidalnych robotów do celów produkcyjnych, Figure i BMW Manufacturing rozważają również dalszą integrację sztucznej inteligencji i robotów z produkcją motoryzacyjną firmy.

Boom na roboty

Według eksperta ds. sztucznej inteligencji z Nvidii, Jima Fana, robotyka będzie „największą rzeczą w 2024 roku” oprócz Large Language Models (dużych modeli językowych, czyli algorytmów sztucznej inteligencji). Wyścig o zbudowanie najbardziej zaawansowanej wersji wydaje się nabierać tempa na rynku, który do 2050 roku ma być wart 3 biliony dolarów.

O tym, że zainteresowanie robotami jest duże, świadczą rynkowe ruchy dużych graczy. OpenAI zainwestował wcześniej w 1X Technologies, inny startup pracujący nad humanoidalnymi robotami. Spółka do tej pory zebrała 100 milionów dolarów, a producent ChatGPT przewodził finansowaniu serii A w wysokości 23,5 miliona dolarów.

Gruszek w popiele nie zasypuje także Elon Musk. Tesla Inc. niedawno zademonstrowała prototyp drugiej generacji swojego dwunożnego robota Optimus, a sam Musk powiedział, że istnieje „duża szansa na wysyłkę pewnej liczby” jednostek w przyszłym roku.

Agility Robots Inc., kolejna z amerykańskich technologicznych spółek, już testuje humanoidalne roboty w magazynach Amazon.com Inc.

Czytaj także: