Tegoroczny Singapore Fintech Festival przyciągnął 70 tys. uczestników z całego świata, w tym 800 prelegentów oraz liderów najważniejszych instytucji finansowych, takich jak Ajay Banga, nowy prezes Banku Światowego, i Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tematem przewodnim wydarzenia jest rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwo oraz ESG.
Polska z szansą awansu do grona 30 najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych
– Postęp technologiczny, przemiany pokoleniowe, globalizacja oraz transformacja modelu życia i pracy radykalnie przekształcają dotychczasowe centra finansowe, zarazem umożliwiając tworzenie nowych, opartych na wcześniej pomijanych przewagach konkurencyjnych. Dzięki połączeniu sił pod wspólnym hasłem – Future Finance Poland, bliskiej współpracy sektora prywatnego i publicznego, przemyślanemu doborowi specjalizacji oraz rozwijaniu i wykorzystywaniu technologii o największym potencjale, takich jak sztuczna inteligencja, Polska w ciągu kilku lat może awansować do grona 30 najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych na świecie – mówi Paweł Widawski, Prezes Zarządu Fundacji FinTech Poland.
Polska ma silne atuty, które wzmacniają jej pozycję na globalnej scenie innowacji w obszarze finansów. W ciągu ostatnich trzydziestu lat, niemal od podstaw, zbudowała silny i konkurencyjny sektor bankowy, który jest dziś uznawany za jeden z najbardziej dojrzałych cyfrowo na świecie. Na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej Polska ma najwyższą liczbę działających fintechów oraz najwyższą wartość inwestycji typu Venture Capital, posiada również sprawny i dobrze działający ekosystem wspierający rozwój innowacji. Ważną przewagą Polski jest również dostęp do najlepszych ekspertów w dziedzinie IT. Polska jest światowym numerem 1 pod względem liczby medali zdobywanych w międzynarodowych olimpiadach informatycznych w przeliczeniu na milion mieszkańców. W branży IT w Polsce pracuje niemal pół miliona osób, a każdego roku na rynek pracy trafia dodatkowo 11 tys. absolwentów kierunków związanych z IT.
PKO Bank Polski wizytówką polskiego sektora bankowego
– Obecność PKO Banku Polskiego na Singapore Fintech Festival pomoże w zagranicznej promocji innowacyjności polskiego sektora finansowego oraz szerzej także całej gospodarki. Chcemy pokazać na konkretnych przykładach, m.in. z PKO Banku Polskiego, jak bardzo zaawansowany technologicznie jest nasz sektor bankowy oraz zachęcić przedstawicieli zagranicznych firm do współpracy w obszarze rozwoju innowacji. Dążymy do wzmocnienia pozycji Polski jako globalnego gracza w obszarze fintech oraz wykorzystania potencjału, jaki stwarzają nasze przewagi m.in. w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji – powiedział Marek Myszka, Dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.
PKO Bank Polski to doskonały przykład tego, jak bardzo umiejętne wykorzystanie technologii oraz puli talentów i ich wysokich kompetencji pomaga w budowaniu globalnej pozycji. Bank rozwija własne rozwiązania w zakresie: AI, robotyzacji, automatyzacji oraz zastępowania tradycyjnej infrastruktury rozwiązaniami chmurowymi. Rozbudowuje także ekosystem usług wokół swojej aplikacji IKO, która przekroczyła rekordowe na polskim rynku bankowym 7,7 mln aktywacji. Jako pierwszy w Polsce uruchomił swoją placówkę bankową w Metaverse, a w tworzeniu i wprowadzaniu innowacji pomaga mu autorska platforma Let’s Fintech with PKO Bank Polski, która łączy świat startupów z różnymi obszarami działalności banku.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspiera promocję polskich fintechów
Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a w szczególności Zagraniczne Biuro Handlowe agencji w Singapurze, od kilku lat intensywnie promuje Polskę jako nowego supergracza w globalnym sektorze finansów. Organizacja wspiera obecność polskich firm na wydarzeniach branżowych oraz pomaga w nawiązywaniu relacji biznesowych. Trzy lata temu została wraz z Accelpoint partnerem strategicznym Global FinTech Hackcelerator, programu łączącego europejskie startupy z branży fintechowej z rynkiem singapurskim, i organizuje jego europejską edycję – European Fintech Hackcelerator.
– Chcemy dowieść, że Polska jest kluczową bramą do rynku nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej, lecz także całej Unii Europejskiej. Jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu już od 2017 r. współtworzymy polski pawilon narodowy podczas Singapore Fintech Festival, co pomaga prezentować potencjał polskich fintechów. Nasi reprezentanci sięgali w minionych latach po prestiżowe nagrody, a przede wszystkim mogli się pokazać całemu światu i nawiązać mnóstwo bezcennych biznesowych relacji – powiedział Piotr Dytko, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Wraz z polską delegacją, w tegorocznej edycji Singapore Fintech Festival bierze udział także 5 startupów technologicznych zakwalifikowanych do programu Future Finance Poland – ASEAN Horizons 2023:1Strike, Vintom, inStreamly, Self Learning Solutions, Lukka Coinfirm i Algolytics Technologies.