Podwójny triumf Olgi Malinkiewicz w konkursie European Inventor Award 2024: polska fizyczka doceniona za innowacje OZE

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Podwójny triumf Olgi Malinkiewicz w konkursie European Inventor Award 2024: polska fizyczka doceniona za innowacje OZE

Udostępnij:

Europejski Urząd Patentowy (EPO) uhonorował polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz i jej zespół w kategorii MŚP w konkursie European Inventor Award 2024. Jej zespół otrzymał również nagrodę publiczności Popular Prize za odkrycia w rozwijaniu technologii odnawialnych źródeł energii.

Malinkiewicz i jej zespół zostali docenieni za stworzenie nadających się do druku cienkich i elastycznych perowskitowych ogniw słonecznych, pozwalających na bardziej zrównoważone i wszechstronne podejście do wykorzystania energii słonecznej pochodzącej zarówno z naturalnych, jak i sztucznych źródeł światła. Naukowcy wykorzystali proces druku atramentowego, by ogniwa te były produkowane w sposób, który zwiększa zrównoważony rozwój i zmniejsza zużycie energii.

W kategorii MŚP pozostałymi finalistami byli francuscy naukowcy Bruno Mottet i Lyderic Bocquet za opracowanie metody wykorzystania energii osmotycznej oraz fińska para Sirpa i Markku Jalkanen za stworzenie immunoterapii ukierunkowanej na komórki nowotworowe.

Do głosowania zachęcono również publiczność, która mogła wybrać swojego ulubionego wynalazcę lub cały zespół spośród 12 nominowanych do nagrody Popular Prize w kategoriach badania, przemysł, kraje spoza EPO i MŚP.

Kogo uskrzydli sukces Malinkiewicz?

– Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za otrzymanie tej nagrody. To wyróżnienie nie tylko dla mnie i wspaniałego zespołu Saule Technologies, bez którego ten sukces nie byłby możliwy. Tak naprawdę to nagroda dla wszystkich naukowców, którzy chcą, aby ich odkrycia przyniosły praktyczne korzyści całemu społeczeństwu – komentuje Olga Malinkiewicz. – Przejście z etapu badań naukowych do etapu komercjalizacji opracowanej technologii jest niezwykle trudne. Większość wynalazców ponosi na tym etapie porażkę. Nam się udało. Mam nadzieję, że nasz sukces doda skrzydeł, energii i wiary wszystkim tym, którzy mają odwagę marzyć. Do dzieła! – zachęca polska fizyczka.

Drukowalne ogniwa słoneczne dr Malinkiewicz i jej zespołu, ważące tak mało, że arkusz o powierzchni jednego metra kwadratowego można trzymać między dwoma palcami. Dzięki właściwościom perowskitów, które mogą pochłaniać szerszy zakres długości fal słonecznych, stworzona technologia jest zarówno wielostronna, jak i opłacalna.

Kolejna edycja Young Inventor Prize w 2025 r. odbędzie się na Islandii

Podczas dzisiejszej ceremonii na Malcie Europejski Urząd Patentowy (EPO) z radością ogłosił, że w 2025 roku zostanie wprowadzona nowa formuła Young Inventor Prize (Nagrody dla Młodych Wynalazców). Od przyszłego roku nagroda będzie przyznawana co dwa lata, a w nadchodzącej edycji nagradzani będą młodzi innowatorzy w wieku poniżej 30 lat, których wynalazki dotyczą zagadnienia co najmniej jednego celu zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG).

Niezależne jury, w którego skład wchodzą byli finaliści, oceni zgłoszenia oraz ma zapewnić sprawiedliwy i wnikliwy proces selekcji, który uhonoruje pomysłowość i osiągnięcia następnego pokolenia wynalazców. W 2025 roku konkurs odbędzie się na Islandii i będzie to pierwsza edycja w cyklu dwuletnim. Od dziś do końca września możliwe jest zgłaszanie kandydatów we wszystkich dziedzinach technologicznych.

W kolejnych latach, począwszy od 2026 r., Europejski Urząd Patentowy powróci do pierwotnej koncepcji European Inventor Award, obejmującej tradycyjne kategorie: przemysł, badania, MŚP, kraje spoza EPO, całokształt osiągnięć i nagroda publiczności.

Czytaj także: