Polak sprzedał firmę Amazonowi. Teraz ruszył z nowym projektem – Vika

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Polak sprzedał firmę Amazonowi. Teraz ruszył z nowym projektem – Vika

Udostępnij:

– Po sprzedaży mojej poprzedniej firmy IVONA do Amazon, i po tym jak IVONĘ wykorzystywało już ponad 200 milionów ludzi, postanowiłem zająć się pomaganiem ludziom w zdrowszym życiu. Sam doświadczyłem problemów zdrowotnych i wiem, jak mają gigantyczny wpływ na życie – mówi Łukasz Osowski, którego startupu Vika zwyciężył w konkursie Aplikacje Jutra PFR w kategorii „społeczeństwo” oraz pozyskał 250 tys. złotych na dalszy rozwój.

Czytasz trzeci artykuł z serii, w której prezentujemy zwyciezców konkursu Aplikacje Jutra zorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Celem konkursu jest wsparcie startupów w opracowaniu prototypów innowacyjnych aplikacji, które pomogą w walce ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Zwycięzcą konkursu w kategorii „społeczeństwo” jest Vika, której twórcy pracują nad narzędziem wspierającym użytkowników w zmianie nawyków. Zapraszamy do lektury!

Czym jest Vika?

Vika to asystent zdrowego stylu życia. To aplikacja, którą każdy może pobrać na swojego smartfona. Jej celem jest milion lat zdrowia więcej w Polsce.

Styl życia ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Niestety, jak pokazują badania, żyjemy coraz bardziej niezdrowo, także ze względu na epidemię COVID-19, która spowodowała, że przytyliśmy średnio 2 kg. Będziemy wcześniej i częściej zapadać na choroby takie jak cukrzyca i miażdżyca.

Vika to pierwsze na świecie narzędzie prognozujące czas życia w zdrowiu, ryzyka chorób i stale monitorujące postępy w zdobywaniu zdrowia.

Przy pierwszym uruchomieniu Vika zadaje pytania użytkownikowi dotyczące jego stylu życia. Po przeanalizowaniu odpowiedzi pokazuje wynik odmłodzenia biologicznego, ryzyko cukrzycy oraz monitoruje stan podwyższonego ryzyka nowotworu, udaru, choroby wieńcowej i nadciśnienia. Ale Vika to nie tylko prognoza zdrowia. Vika zawiera w sobie także trzy misje prozdrowotne: zdrowy ruch, zdrowe posiłki i zdrowy sen. By dodatkowo zmotywować w zdobywaniu zdrowych nawyków, Vika indywidualnie dostosowuje się do użytkownika i działa jak gra – realizuje się w nich zadania, zdobywa punkty i… zdrowie. Statystyczny Polak może z Viką zdobyć nawet kilka lat życia w zdrowiu więcej.

Vika wykorzystuje model długości życia oparty o metody sztucznej inteligencji (AI). Model ten wykorzystuje najnowsze badania na próbie ponad 550 tysiącach osób, m.in. z brytyjskiego BioBanku oraz amerykańskiego CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Skąd wziął się pomysł na Vika?

Po sprzedaży mojej poprzedniej firmy IVONA do Amazon i po tym jak IVONĘ wykorzystywało już ponad 200 milionów ludzi, postanowiłem zająć się pomaganiem ludziom w zdrowszym życiu. Sam doświadczyłem problemów zdrowotnych i wiem, jak mają one gigantyczny wpływ na życie. Z Piotrem, lekarzem naukowcem, i Tomkiem, inżynierem programistą, naszkicowaliśmy rozwiązanie, które statystycznemu Polakowi może pomóc cieszyć się zdrowiem o kilka lat dłużej. W międzyczasie COVID-19 dodatkowo pogorszył nasz styl życia.

A co w kontekście walki z COVID-19 zmienia Vika?

COVID-19 zmienił nasz styl życia. Mniej się ruszamy, jemy gorzej, spędzamy czas przed ekranami i nie mamy motywacji do tego, aby zadbać o siebie. Przeciętny Polak przytył w czasie epidemii 2 kg. Dalszym, odroczonym w czasie efektem będzie to, że będziemy częściej i szybciej zapadać na choroby takie jak cukrzyca czy miażdżyca i w rezultacie nieodwracalnie tracić zdrowie i niestety umierać.

Stajemy na wagę i widzimy efekty COVID. Wiemy, że potrzebujemy rozwiązania. I w tym momencie pojawia się Vika, która motywuje, nagradza i prowadzi w zmianie stylu życia na zdrowszy.

Jednym z założeń konkursu było uczestnictwo w bezpłatnych warsztatach, których celem było dopracowanie pomysłu i stworzenie profesjonalnej prezentacji inwestorskiej. Jak udział we wspomnianych warsztatach pomógł Ci rozwinąć Twój projekt? Jak oceniasz współpracę z PFR?

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni jakością warsztatów, otwartością i profesjonalizmem ludzi, którzy z nami pracowali. Dzięki warsztatom rozwinęliśmy plan budowy Viki, m.in. w kierunku narzędzia wspierającego firmy w dbaniu o zdrowie pracowników. To kluczowy wkład.

Na co przeznaczysz uzyskane w konkursie 250 tys. złotych?

Dzięki nagrodzie, w pierwszej rynkowej wersji Viki, już pod koniec grudnia znajdą się:

  • wskaźnik cukrzycy oraz stanu podwyższonego ryzyka nowotworu złośliwego, udaru, choroby wieńcowej i nadciśnienia
  • bogate, personalizowane plany: żywieniowy, treningowy i snu. W Vice plany to misje prozdrowotne: zdrowe posiłki, zdrowy ruch, zdrowy sen.

Jakie plany zamierzasz zrealizować w ciągu najbliższych 6 miesięcy?

Pierwsi użytkownicy pilotażowej wersji Viki korzystają z niej regularnie i zmieniają styl życia na zdrowszy. Dzięki temu, łącznie mogą oczekiwać już ponad 1000 dni zdrowia więcej. Ich samopoczucie poprawia się, a ryzyka chorób spadają.

Naszym najważniejszym celem na najbliższe 6 miesięcy jest dotarcie do Polaków z tą pozytywną informacją i danie im skutecznego narzędzia: aplikacji Vika.

Po czym poznasz, że Twój projekt osiągnie sukces?

Vika zawiera wskaźnik wpływu stylu życia na zdrowie. Naszym marzeniem jest, aby użytkownicy Viki zobaczyli kiedyś, że poprawiając styl życia, zdobyli już w sumie milion lat zdrowia.

O konkursie Aplikacje Jutra PFR

Aplikacje Jutra to konkurs zorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju, którego celem jest stworzenie prototypów aplikacji, mających zwalczyć skutki pandemii COVID-19 w trzech kategoriach: zdrowie, praca i przedsiębiorczość oraz społeczeństwo. Zwycięzcą konkursu w trzeciej kategorii jest zaprezentowana w artykule Vika. W tej same kategorii jury konkursu przyznało wyróżnienie jeszcze jednemu startupowi. Mowa o Tripsomnia. Jej zespół pracuje nad narzędziem skierowanym do regionalnych organizacji turystycznych, oferujące kompleksowe rozwiązania, dotyczące rezerwacji noclegów, jak również biletów wstępu oraz innych kryzysowych potrzeb tej branży.

W poprzednich odcinkach serii zaprezentowaliśmy:

ZDROWIE

Covid Genomics – głównym obszarem działalności startupu jest badanie jakości, czułości i precyzyjności testów wykrywających COVID 19 oraz sprawdzanie czy nie podają sfałszowanych wyników i dostosowywanie ich do regionu występowania wirusa.

PRACA i PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Infino – platforma, która ma za zadanie umożliwienie przedsiębiorcom szybkiej analizy zarówno swojej sytuacji finansowej, jak i sytuacji finansowej otoczenia rynkowego. Oferuje pomoc w restrukturyzacji małych firm.

 

Artykuł powstał we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju