IRCAI wybrało 100 najlepszych projektów, które wspierają realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dodatkowo, dziesięć z nich otrzymało wyróżnienie jako wybitne. Jednym z nich była aplikacja Mbaza AI stworzona przez polską firmę Appsilon, we współpracy z Uniwersytetem w Stirling.
Fotopułapka przyszłości
Aplikacja pomaga ekologom i pracownikom parków narodowych w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt dzięki błyskawicznej i bardzo dokładnej klasyfikacji zdjęć z fotopułapek. Sztuczna inteligencja, w ciągu zaledwie kilku godzin, wykonuje pracę, która człowiekowi zajęłaby kilka tygodni lub nawet miesięcy. Aplikacja Mbaza AI klasyfikuje nawet 3000 obrazów na godzinę. W ten sposób szybko dostarcza cennych informacji na temat stanu zagrożonych gatunków zwierząt i ewentualnych niebezpieczeństw związanych z kłusownictwem lub nielegalną wycinką lasów.
Na pomoc zwierzętom
Aplikacja pomaga też w lepszym planowaniu działań na rzecz ochrony bioróżnorodności.
– Uznanie ekspertów UNESCO to dla nas wielki powód do dumy. To dowód na to, że nasza praca ma realny wpływ na realizację celów zrównoważonego rozwoju, a wykorzystywana technologia może zmieniać świat na lepsze. Mam nadzieję, że dzięki temu wyróżnieniu informacja o naszej aplikacji dotrze do jak największej liczby osób zaangażowanych w prace nad ochroną bioróżnorodności. Mbaza ma wielki potencjał i jestem pewien, że może znacząco pomóc w wysiłkach na rzecz ochrony zagrożonych gatunków zwierząt – mówi Filip Stachura, CEO Appsilon.
Nie tylko za biurkiem
Najważniejszym atutem Mbazy jest to, że działa ona na zwykłym laptopie, bez dostępu do internetu. Dzięki temu, specjaliści mogą szybko zebrać informacje nawet ze środka tropikalnej puszczy, do której dotarcie zajmuje kilka dni trudnej i męczącej wędrówki. Możliwość korzystania z aplikacji w niemal każdych warunkach, w połączeniu z automatyzacją procesu klasyfikacji zdjęć zrewolucjonizowała już sposób pracy strażników leśnych z parków narodowych Gabonu, Kamerunu oraz Kenii. Rozwiązanie jest też obecnie testowane w Kongu.
Aplikacja Mbaza AI jest bezpłatna i można ją znaleźć tutaj.
…
O Mbaza AI pisaliśmy już dwa lata temu, kiedy to ratowała życie słoniom afrykańskim w Gabonie. A o innym startupowym rozwiązaniu wspierającym zagrożone gatunki i to również w Polsce, posłuchacie na falach MamStartup Podcast.