Polska firma Bio2Materials przerabia jabłka na ekologiczny materiał

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Udostępnij:

Aż 90 proc. odpadów z przetwórstwa owocowo-warzywnego to wytłoczyny. Szacuje się, że w Polsce każdego dnia powstaje ich 500 ton. Aleksandra Kantor i Katarzyna Szpicmacher znalazły zastosowanie tych odpadów. Opracowały metodę produkowania materiału z wytłoczyn.

Bio2Materials jest pierwszą polską marką w sektorze ekologicznych i zrównoważonych tekstyliów. Zajmuje się tworzeniem materiałów pochodzenia organicznego. Aktualnym produktem firmy jest alternatywa dla skóry zwierzęcej i syntetycznej. Skóra Bio2Materials jest w 100% biodegradowalna i pozbawiona szkodliwych dla zdrowia substancji.

Założycielki firmy Bio2Materials wzorowały się na włoskiej marce Vegea, która do produkcji materiału wykorzystuje wytłoczyny po winogronach, których nie brakuje we Włoszech. Pierwszy produkt uszyty z materiału stworzonego z pozostałości po jabłkach ma pojawić się pod koniec 2019 roku.

W projekt zaangażowany jest również Artur Bartkowiak, szef Centrum Bioimmobilizacji i Materiałów Opakowaniowych (CBiMO) Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. To on opracował sposób wytwarzania materiału z wytłoczyn.

– Nie ma jeszcze mowy o skali przemysłowej, ale jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie. Mamy zgłoszenie patentowe i w skali laboratoryjnej produkt jest już osiągalny. Testujemy prototypy – mówi Katarzyna Szpicmacher w rozmowie z KUKBUKIEM.

Marka odzieżowa Reima stworzyła ubrania dla dzieci, które można poddać recyklingowi

Instalacja polskiej firmy zamieni zużyte opony w farby, oleje czy gaz

Nie kupuj, leasinguj – marka MUD Jeans wprowadziła nowy model handlu ubraniami