Polski startup Revobeam w gronie dziesięciu spółek wybranych do kolejnej fazy akceleratora DIANA NATO

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Polski startup Revobeam w gronie dziesięciu spółek wybranych do kolejnej fazy akceleratora DIANA NATO

Udostępnij:

10 spośród 44 spółek uczestniczących w akceleracji w 2024 roku przechodzi do kolejnej fazy programu NATO. Wszystkie one oferują technologie podwójnego zastosowania i są otwarte na współpracę z Sojuszem w zakresie „rozwoju dalekosiężnej sieci innowacji.”

Inicjatywa DIANA, która została uruchomiona w 2022 roku i ma swoją główną siedzibę w Londynie, ma na celu zacieśnienie współpracy sojuszu w zakresie nowych technologii i wspieranie dalekosiężnej sieci innowacji.

W pierwszej fazie programu akceleracyjnego DIANA uczestniczyło 44 spółek. W oparciu o analizę ich „zademonstrowania postępów w zakresie potencjału rynku komercyjnego i obronnego, wykonalności technicznej i nowatorstwa ich rozwiązań oraz ich gotowości inwestycyjnej” – jak ujęto to w oficjalnym komunikacie NATO –  10 z nich zostało wybranych do fazy drugiej.

Wysoki rangą przedstawiciel NATO ds. komunikacji poinformował, że faza druga będzie koncentrować się na „zwiększaniu skali”.

Revobeam dalej w grze

Jedynym polskim przedstawicielem jest Revobeam. To startup, który opracowuje technologię do wykrywania i zapobiegania kradzieżom w transporcie towarów. Głównym produktem firmy jest urządzenie śledzące, które można montować na pojazdach ciężarowych i kontenerach. Korzysta ono z zaawansowanych czujników i systemów komunikacji, aby monitorować ruch pojazdów i wykrywać nieautoryzowane przemieszczenia ładunków.

Revobeam współpracuje z firmami transportowymi, logistycznymi oraz producentami pojazdów, aby zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność łańcucha dostaw. Dzięki ich technologii, klientom łatwiej jest śledzić przesyłki, zapobiegać kradzieżom oraz szybciej reagować na nieprawidłowości.

Revobeam koncentruje się na rynku europejskim, ale planuje również ekspansję na inne regiony, w tym Stany Zjednoczone. Firma dąży do stania się liderem w dziedzinie bezpieczeństwa transportu towarów, oferując innowacyjne i skalowalne rozwiązania dla branży logistycznej.

Co ma dać DIANA?

Kolejną z firm wybranych do drugiej fazy, Dolphin Labs, ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych i opracowała konwerter energii fal xNode. Technologia ta „generuje trwałą, odnawialną energię elektryczną, aby umożliwić zdalne sieci oceaniczne, podmorskie mikrosieci i komunikację. Ta nowa klasa technologii ekspedycyjnej umożliwia zwiększenie świadomości domeny morskiej w celu poprawy bezpieczeństwa i ochrony naszych morskich zasobów naturalnych i infrastruktury krytycznej”, zgodnie z opisem zawartym w komunikacie NATO.

Wybrano również czterech dostawców z Wielkiej Brytanii:

  • Aquark Technologies, która koncentruje się na poprawie rozmiaru, wagi, mocy i kosztów urządzeń kwantowych;
  • firma Goldilock zajmująca się cyberbezpieczeństwem;
  • IONATE, która buduje technologie dla inteligentnych sieci;
  • firma półprzewodnikowa SECQAI.

Pozostałe startupy zaproszone do drugiej rundy to:

  • Astrolight z siedzibą na Litwie, innowator w dziedzinie komunikacji laserowej o wysokiej przepustowości;
  • Ephos z siedzibą we Włoszech, który projektuje i produkuje zintegrowane obwody fotoniczne na bazie szkła do zasilania urządzeń obliczeniowych, komunikacyjnych i czujnikowych;
  • Lobster Robotics z siedzibą w Holandii, producent podwodnych dronów, które mogą mapować dna morskie w wysokiej rozdzielczości;
  • Phantom Photonics z siedzibą w Kanadzie, która opracowuje kwantowe rozwiązania czujnikowe do obrazowania 3D.

Każda z 10 firm otrzyma dodatkowe 300 000 euro na drugą fazę – znacznie więcej niż 100 000 euro, które każdy z 44 dostawców początkowo wybranych do pierwszej fazy otrzymał na pracę nad swoimi technologiami.

– Aby rozwiązać złożone problemy związane z bezpieczeństwem i odpornością, potrzebujemy ekosystemu kreatywnych, współpracujących innowatorów, którzy chcą wykorzystać swój talent i wiedzę. Tych dziesięciu innowatorów, a właściwie cała nasza pierwsza kohorta, toruje drogę dla silnego strumienia innowacji, które mogą zostać przyjęte przez kraje sprzymierzone – zapowiedział w opublikowanym oświadczeniu Deeph Chana, dyrektor zarządzający DIANA.

Czytaj także: