Polskie fundusze VC nie ograniczają się tylko do Polski. Gdzie inwestują za granicą?

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Polskie fundusze VC nie ograniczają się tylko do Polski. Gdzie inwestują za granicą?

Udostępnij:

Polskie fundusze venture capital inwestują nie tylko w nasze rodzime startupy. Zaglądając do portfolio niektórych z nich, można znaleźć firmy z regionu CEE lub Stanów Zjednoczonych. Które zagraniczne startupy znalazły uznanie u polskich inwestorów?

1. Black Pearls VC – wspiera przedsiębiorców o szerszych ambicjach

Black Pearls VC aktywnie inwestuje w spółki zarówno polskie planujące ekspansję zagraniczną, jak i w spółki zagraniczne przygotowujące się do wejścia do Polski. Tylko w ostatnich kilkunastu miesiącach zrealizował co-inwestycje z wieloma zagranicznymi funduszami, w tym United Angels VC, Trind VC, Superangel.io, Spring Capital, Siena Capital, Concentric Ventures, UNIQA Ventures, Passion Capital, Kima Ventures czy BNP Paribas.

– Black Pearls VC inwestuje za granicą w dużej mierze z uwagi na szersze horyzonty. Dbamy o dywersyfikację nie tylko w zespołach założycielskich i zarządach, ale również wśród udziałowców. Każda dywersyfikacja zwiększa możliwości, otwiera nowe rynki oddziaływania i wspiera transfer wiedzy. Gdyby spółki miał składać się tylko z polskich założycieli, działających w Polsce i wspieranych przez wyłącznie polski kapitał, to światem dla nich byłby kawałek ziemi między Odrą a Bugiem. Black Pearls VC wspiera przedsiębiorców o znacznie szerszych ambicjach, co również służy rozwojowi Polski na arenie międzynarodowej – mówi Bolesław Drapella, Venture Partner w Black Pearls VC.

W zagranicznym portfolio Black Pearls znajdziemy m.in.: eAgronom, Insly i Teamscope.

eAgronom 

eAgronom to firma zajmująca się oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem rolnym. Udostępnia narzędzia cyfrowe rolnikom i pomaga im w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych i ekologicznych. Platforma założona zaledwie 2 lata temu w Estonii zdobyła 70% lokalnego rynku w ciągu 6 miesięcy od startu. ,Funkcjonuje już w 9 krajach i pozyskała 2 mln euro od inwestorów.

Insly

Insly to oparta na chmurze obliczeniowej platforma dla agenta ubezpieczeniowego, zawierająca dedykowane rozwiązania dla brokerów i towarzystw ubezpieczeń. Insly pomaga zarządzać procesem sprzedaży i obsługi polis. Program jest dostępny dla pośredników ubezpieczeniowych na całym świecie.

Założycielem Insly jest Estończyk, Risto Rossar, który założył już 5 startupów ubezpieczeniowych. Wśród nich znajduje się IIZI – broker ubezpieczeniowy znany głównie w krajach bałtyckich.

W Polsce Insly dostępne jest od 2012 r. Jednym z dedykowanych rozwiązań zaimplementowanych w Polsce jest stworzenie i rozwój kalkulatora do ubezpieczeń komunikacyjnych dla pośredników.

Teamscope

Teamscope łączy analitykę big data z testami naukowymi, aby analizować zespoły i pomagać liderom w podejmowaniu lepszych decyzji o zatrudnieniu. Zaprojektowany algorytm łączy w sobie dane o wartościach, cechach osobowości i podstawowych kompetencjach członków zespołu. Na tej podstawie platforma rekomenduje, jakich cech należy szukać w kandydacie i ocenia, jak dobrze każdy z kandydatów pasuje do swojej roli i zespołu. Następnie aplikacja generuje szczegółowy profil behawioralny i przewodnik po rozmowach kwalifikacyjnych dla każdego kandydata, aby pomóc menedżerowi ds. rekrutacji w wyborze najlepszej osoby do zespołu.

2. SpeedUp Group – zwiększenie zakresu geograficznego inwestycji może zwiększyć szanse na sukces funduszu

W SpeedUp Group 40% deal flow (spółek poddawanych analizie inwestycyjnej) pochodzi z zagranicy. W funduszu SpeedUp Energy Innovation to już prawie 60%. Fundusz koncentruje się na Europie Środkowej i Wschodniej uznając, że konkurencja funduszy globalnych jest tu mniejsza, a zasób talentów inżynierskich bardzo duży. Aktualnie SpeedUp Group ma 4 projekty z zagranicy w procesie inwestycyjnym – szczegóły poznamy niebawem.

Inwestując w spółki zagraniczne, SpeedUp Group wymaga od nich, aby zbudowali w swoim biznesie tzw. polski pierwiastek – czyli umieścili w Polsce istotną część biznesu, tworzącą wartość dodaną w polskim sektorze R&D.

– Dla funduszy venture capital dwie rzeczy mają kluczowe znaczenie: zespół i timing. W pojęciu „timing” zawiera się wejście i operowania na danym rynku odpowiednio wcześnie, aby firma zbudowała skalę, zanim rynek stanie się wystarczająco duży, aby zainteresowali się nim gracze z dużymi zasobami. Menedżerowie funduszy VC dość sprawnie potrafią identyfikować te rynki i czas kiedy należy na nie wchodzić (znacznie wcześniej niż staną się masowo popularne). Kluczowe dla sukcesu funduszu jest zatem to, aby w ramach zidentyfikowanego jako atrakcyjny rynku, zainwestować w najlepszy dostępny zespół/ przedsiębiorcę. I tu pojawia się wyzwanie „zasięgu geograficznego”, w jakim operuje dany fundusz. W zglobalizowanej gospodarce „najlepszy na danym rynku w Polsce” nie jest gwarancją sukcesu. Dlatego właśnie zwiększenie zakresu geograficznego inwestycji może przyczynić się do zwiększenia szans sukcesu funduszu – mówi Bartłomiej Gola, Partner Zarządzający SpeedUp Energy Innovation, Founding Partner SpeedUp Group.

SpeedUp Group aktualnie inwestuje m.in. w Simporter, amerykański startup tworzy oprogramowanie oparte na AI, które przewiduje zapotrzebowanie na nowe i istniejące produkty. Dzięki źródłom danych, od mediów społecznościowych po opinie klientów, Simporter pomaga sprzedawcom i producentom sprzedawać produkty, których oczekują konsumenci, analizując historyczną sprzedaż, nastroje w mediach społecznościowych, opinie klientów i mikrozmiany.

Firma ma swoje siedziby w Atlancie, Sunnyvale, Warszawie i w Kijowie.

3. SMOK Ventures – zaczynamy inwestować w Szwecji i Stanach Zjednoczonych

SMOK Ventures finansuje firmy na wczesnym etapie rozwoju, nawet jeszcze przed ukończeniem pierwszej wersji produktu. Fundusz inwestuje głównie w Polsce, choć w niedalekiej przyszłości planuje rozszerzyć działalność również na kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Fundusz SMOK Ventures zainwestował w ubiegłym roku w nowe studio tworzące gry, Exit Plan Games. Na razie nie jest znany pomysł na pierwszy produkt studia.

Exit Plan Games został stworzony przez Damiena Monniera – który pracuje  w branży gier już ponad 15 lat, najpierw w Wielkiej Brytanii, a potem w Polsce – oraz Jose Teixeira, człowiekiem z  ponad 10-letnim doświadczeniem w gamedevie.

Pomimo trudnej sytuacji na świecie, fundusz realizuje swoje dalsze plany.

– W tym momencie inwestujemy jeszcze w szwedzki startup, jesteśmy też blisko inwestycji w amerykański, z oddziałem w Polsce – poinformował Borys Musielak, Managing Partner w SMOK Ventures.

4. Inovo Venture Partners – przeznaczy 170 mln zł na inwestycje w startupy z Polski i Europy Środkowej

W kwietniu tego roku Inovo Venture Partners ogłosiło, że przeznaczy w sumie ponad 170 mln zł na inwestycje w startupy z Polski i Europy Środkowej. Wspiera go Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), który zasilił fundusz kwotą około 70 mln zł (15 mln euro). Jeszcze w tym roku Inovo planuje zainwestować w 6 spółek z regionu.

W ubiegłym miesiącu Inovo Venture Partners wziął udział w rundzie B finansowania ukraińskiej firmy Allset, która zajmuje się zamawianiem posiłków w restauracjach. Posiłek jest gotowy o konkretnej godzinie, a klient może zjeść zarówno w restauracji, jak i wziąć dania na wynos. Ta druga opcja pozwala obecnie funkcjonować restauracjom podczas pandemii koronawirusa.

W sumie Allest pozyskał 8,25 mln dolarów. Obok Inovo w rundzie wzięli udział Andreessen Horowitz, EBRD, Greycroft oraz SMRK VC.

Eyerim to słowacki startup założony przez Andreę Zahurancovą, Branislava Ramsaka, Martina Zahuraneca, i Yassamana Omidbakhsh. Jest internetowym sklepem oferującym ekskluzywne okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne i sportowe, oprawki oraz akcesoria. Spółka działa na 12 rynkach w obszarze CEE gdzie zdobyła już pozycję lidera m.in. w Polsce, Słowacji, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. W planach Eyerim jest zwiększenie udziału na obecnych rynkach oraz wejście na nowe. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań Eyerim jest wirtualna przymierzalnia, która ułatwia użytkownikom dobranie odpowiedniego kształtu oprawek oraz wysuwa propozycje spośród dostępnych na stronie.

W 2019 r. Eyerim zdecydowało się zacząć współpracę z Inovo Venture Partners. Całkowity nowy kapitał spółki wyniósł 1,5 mln euro, gdzie Inovo zapewniło 0,8 mln euro, a 3TS – 0,7 mln euro.

Pierwszy kwartał 2020 r. dla polskich funduszy

Obecna sytuacja gospodarcza na świecie jest dość trudna, ale polskie fundusze nie zwalniają tempa i realizują swoje i inwestycje. Pierwszy kwartał 2020 r. okazał się bardzo pozytywny i potwierdził wzrostowy trend na rynku transakcji VC w Polsce. Zainwestowany w pierwszych miesiącach 2020 r. kapitał to 190 mln zł. Porównując analogicznie pierwszy kwartał tego roku z pierwszym kwartałem 2019 r., widać dwukrotny wzrost. Niestety, ze względu na epidemię COVID-19, prawdopodobnie drugi kwartał może nie być już tak dobry, jak przed rokiem. Choć ostateczna wartość transakcji w całym 2020 może nie przebić kwoty z 2019, PFR Ventures spodziewa się utrzymania wzrostowego trendu względem ubiegłej dekady.