Polskie startupy, które zajmują się cyberbezpieczeństwem. Zobacz mapę przygotowaną przez PFR, PFR Ventures i Infoshare

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

cyberbezpieczeństwo startupy

Udostępnij:

Polski Fundusz Rozwoju, PFR Ventures i InfoShare opracowali mapę „Polski sektor cyberbezpieczeństwa”. Zobacz, jakie startupy się na niej znalazły.

Sektor cyberbezpieczeństwa stanowi jeden z najatrakcyjniejszych rynków rozwoju dla polskich firm technologicznych. W 2021 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost globalnych inwestycji w tym startupy dbające o bezpieczeństwo w sieci. Skala wyzwań jest ogromna, tylko 2/5 rodzimych przedsiębiorstw deklaruje przygotowanie do radzenia sobie z nowymi zagrożeniami wynikającymi z transformacji cyfrowej, a w związku z bieżącą sytuacją geopolityczną prognozowane jest zwiększone zapotrzebowanie w tym zakresie. Przykłady takich SilentEinght, DataWalk czy Nethone, które zbierają wysokie rundy finansowania, pozyskują prestiżowych klientów i skalują własne działania w kolejnych krajach, stanowią dobry prognostyk na przyszłość – wskazał Paweł Grzegorczyk, p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Innowacji PFR.

Rola cyberbezpieczeństwa rośnie

W tym roku waga cyberbezpieczeństwa wzrosła jeszcze bardziej – zarówno dla polskich firm, instytucji, jak i poszczególnych obywateli – po rosyjskim ataku na Ukrainę. Oprócz bezpośrednich ataków na infrastrukturę informatyczną, mniej namacalnym, ale równie groźnym niebezpieczeństwem, z którym mierzymy się z dużym nasileniem obecnie, jest rozprzestrzenianie w sieci fake newsów. Wszystkie te aspekty wpływają na dynamiczny rozwój sektora cyberbezpieczeństwa w Polsce.

– W obliczu wojny w Ukrainie oraz postępującej cyfryzacji należy patrzeć na cyberbezpieczeństwo jako obszar, w którym w najbliższym czasie wyrośnie wiele innowacyjnych projektów. Na poziomie lokalnym nie mamy jeszcze funduszy venture capital wyspecjalizowanych w finansowaniu projektów konkretnie z tej branży, więc rodzime start-upy muszą bazować na kapitale od zespołów o generalistycznej strategii inwestycyjnej. Zaangażowanie Polski w powstający fundusz NATO oraz dalszy rozwój tego segmentu może w najbliższych latach doprowadzić do powstania 1-2 nowych funduszy sektorowych – Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu PFR Ventures.

Polskie rozwiązania dla cyberbezpieczeństwa

Chcąc pokazać, jak wiele rozwiązań w tym obszarze tworzą rodzime startupy, w partnerstwie z PFR Ventures oraz konferencją technologiczną Infoshare, PFR przygotowało infografikę „Polski sektor cyberbezpieczeństwa”. Na mapie zostało mieszczonych 47 spółek, które podzielono według typów rozwiązań przez nie tworzonych na kategorie:

  • Tożsamość i dostęp
  • Ochrona danych
  • Chmura i infrastruktura
  • Bezpieczeństwo publiczne
  • Przeciwdziałanie praniu pieniędzy
  • Bezpieczeństwo
startupy cyberbezpieczeństwo

– Dynamiczny wzrost rynku e-commerce wiąże się z coraz częściej występującymi zagrożeniami, które alarmują wielu ludzi. Powszechnie mówi się też o zagrożeniach związanych z nieuprawnionym pozyskaniem i wykorzystaniem naszych danych. Również w ramach prowadzonego przez nas konkursu dla startupów, w ostatnich latach obserwujemy stały napływ projektów z obszaru cybersecurity – ich udział zbliża się do znaczącego poziomu ok. 10%. Wśród nich nadal spory odsetek to rozwiązania dedykowane dużym graczom, ale znacząco rośnie udział rozwiązań dla małych i średnich firm. Wzrost zauważamy także w rozwiązaniach dedykowanych fizycznym konsumentom np. w zakresie ochrony przed wyłudzeniami, a także ochroną przed wyciekiem danych osobowych (e-privacy). Dostrzegając istotność branży cyberbezpieczeństwa, w tym roku do udziału w Infoshare zaprosiliśmy m.in. założycieli wiodących polskich start-upów, a także kilku niezależnych ekspertów – wskazał Grzegorz Borowski, współtwórca Infoshare.

Więcej informacji o spółkach umieszczonych na mapie znajdziesz w nowoutworzonej zakładce „Cybersecurity in Poland” w bazie Dealroom.

Dealroom

Mapy polskich startupów

Przedstawiona wyżej mapa polskich startupów nie jest jedyną, którą opracowano we współpracy z Infoshare. Organizatorzy konferencji są także współautorami map prezentujących startupy zajmujące się sztuczną inteligencją, pozytywnym wpływem i medycyną.

 

Źródło: Polski Fundusz Rozwoju