Powrót do korzeni. ElevenLabs inwestuje 44 mln PLN na rozwój AI w Polsce i buduje centrum R&D w Warszawie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Powrót do korzeni. ElevenLabs inwestuje 44 mln PLN na rozwój AI w Polsce i buduje centrum R&D w Warszawie

Udostępnij:

ElevenLabs zainwestuje 11 mln USD (ok. 44 mln PLN) w rozwój technologii AI w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat. Firma otwiera też w Warszawie centrum R&D, w którym planuje zatrudnić 30 specjalistów w ciągu najbliższego roku, z perspektywą wzrostu do 100 osób w kolejnych latach. Polskie biuro będzie też główną siedzibą ElevenLabs w Unii Europejskiej.

Założone w 2022 roku przez dwóch polskich przedsiębiorców, Matiego Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego, ElevenLabs działa w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji audio. Firma tworzy narzędzia AI dla branży kreatywnej, wydawniczej i mediowej. Produkty ElevenLabs umożliwiają generowanie naturalnie brzmiących głosów i dźwięków w 32 językach i są wykorzystywane przez firmy mediowe, wydawnicze i edukacyjne oraz ponad milion aktywnych użytkowników miesięcznie. Od lutego 2024 firma – jak przekonuje w swoim komunikacie prasowym – wypłaciła też ponad 1 milionów dolarów użytkownikom i lektorom, którzy udostępniają swoje głosy w Voice Library – rozwijanej przez społeczność bibliotece głosów ElevenLabs z opcją monetyzacji.

Czytaj także: Jednorożec to pokora i inspiracja – Mati Staniszewski (ElevenLabs)

W ciągu 12 miesięcy ElevenLabs zebrało ponad 101 milionów dolarów na rozwój platformy, w tym 80 milionów dolarów w serii B, której przewodzili Andreessen Horowitz, Nat Friedman i Daniel Gross, przy udziale funduszy Sequoia Capital, SV Angel, Smash Capital, BroadLight Capital i Credo Ventures. W pierwszej rundzie finansowania (pre-seed) firmę wsparł Maciek Gnutek z Credo Ventures, a dodatkowo dołączyli polscy aniołowie biznesu, w tym Bartek Pucek.

Powrót do korzeni

Teraz ElevenLabs wraca do korzeni, inwestując 11 milionów dolarów (ok. 44 miliony złotych) w rozwój polskiego ekosystemu AI i talentów, infrastrukturę, wsparcie lokalnych ekspertów i twórców oraz współpracę z aktorami dubbingowymi. Firma ogłasza te plany 11 listopada podczas wydarzenia „Niepodległa Polska w Erze AI”, organizowanego na żywo we współpracy z Endeavor Poland w Google for Startups Campus w Warszawie.

ElevenLabs otwiera też warszawskie centrum R&D, do którego zaprasza talenty AI z kraju oraz całego regionu CEE (firma obecnie rekrutuje na ponad 30 stanowisk). W ciągu najbliższego roku ElevenLabs planuje zatrudnić w Polsce ok. 30 specjalistów, z perspektywą wzrostu do 100 osób w kolejnych latach. Polskie biuro będzie też główną siedzibą firmy w Unii Europejskiej.

Koledzy ze szkolnej ławki

– Inwestujemy w Polsce, bo widzimy tu olbrzymi potencjał i chcemy pomóc w dalszym rozwoju sektora AI w kraju i regionie. Tutaj są nasze korzenie. Z Piotrem znamy się ze szkolnej ławki i razem dorastaliśmy, oglądając filmy z polskim lektorem, co tak naprawdę dało nam pierwszą inspirację do stworzenia ElevenLabs i pokonania barier językowych dzięki AI. Widzimy tutaj też najlepszych inżynierów i talenty z którymi wspólnie możemy budować najlepsze modele audio na świecie. Chcemy pójść krok dalej, wspierając polską edukację i kulturę, i wspólnie z lokalnymi talentami i twórcami chcemy sprawić, żeby Polska wzmacniała swoją pozycję na scenie AI – mówi Mati Staniszewski, współzałożyciel i CEO ElevenLabs.

Czytaj także: Szukasz pracy? ElevenLabs otwiera nowe biuro w Londynie. W planach placówki w Warszawie i Nowym Jorku

ElevenLabs już teraz jest partnerem i sponsorem strategicznym konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie ML in PL, która wspiera społeczność skupioną wokół uczenia maszynowego w Polsce. Firma wspiera też Olimpiadę Informatyczną i Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, jako partner Fundacji Rozwoju Informatyki, oraz oferuje narzędzia edukacyjne dla uczestników nowej Olimpiady AI.

Firma współpracuje również z polskimi aktorami dubbingowymi, którzy udostępniają swoje głosy w aplikacjach wykorzystujących audio AI oraz narzędziach do narracji treści, w ramach umów licencyjnych. Przykładem jest akcja E.ON Polska, w ramach której rodzice mogą stworzyć spersonalizowany audiobook, w którym ich dziecko staje się bohaterem historii czytanej głosem AI Artura Barcisia. Technologię firmy wykorzystuje też OKO.press, dzięki czemu treść artykułów czytają głosy AI ich autorów.

– Wierzymy, że możemy stworzyć najlepszy na świecie zespół researchowy w audio AI. ElevenLabs budują ludzie pełni zapału i unikalnych umiejętności, z bogatym, różnorodnym doświadczeniem. Wiemy, że w Polsce nie brakuje takich talentów. Dołączcie do nas i zróbmy razem coś niesamowitego – podsumowuje Piotr Dąbkowski, współzałożyciel i CTO ElevenLabs.

Grafika: Endeavor.

Czytaj także: