Powstaje egzoszkielet, dzięki któremu technologia VR będzie jeszcze bardziej realistyczna

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Powstaje egzoszkielet, dzięki któremu technologia VR będzie jeszcze bardziej realistyczna

Udostępnij:

Holotron to niezwykły wynalazek, dzięki któremu postaci w wirtualnej rzeczywistości jeszcze lepiej będą oddawać naturalne zachowania. Na czym polega ta technologia?

VR (wirtualna rzeczywistość) coraz prężniej się rozwija, co zdecydowanie widać po produkcjach, w których zostaje wykorzystana ta technologia. Grafiki w grach i filmach są coraz lepiej dopracowane, a ruchy postaci coraz precyzyjniejsze i coraz bardziej naturalne – to ma niebagatelne znaczenie z perspektywy odbiorcy, który dziś wymaga coraz więcej od tego typu produkcji.

Kolejnym krokiem w rozwoju tej technologii ma być Holotron -wyjątkowy egzoszkielet, dzięki któremu można będzie stworzyć jeszcze bardziej realistyczne efekty w wirtualnej rzeczywistości. Twórcami wynalazku są członkowie niemieckiego zespołu pod dowództwem Marcela Reese. Ich zamiarem było stworzenie nowoczesnego egzoszkielet, który jest w stanie symulować oddziaływanie niektórych sił na wirtualną postać. Chodzi tu np. o reakcję na  nierówności terenu, czy działanie siły odśrodkowej – to wszystko wpływa na zachowanie postaci, która nie powinna być obojętna na zewnętrzne bodźce, ale reagować na nie tak samo jak prawdziwy człowiek.

Dzięki egzoszkieletowi będzie można oddać naturalny ruch podczas poruszania się na różnego rodzaju pojazdach, czy podczas kopania przedmiotów. Aby ruch był jak najbardziej naturalny i zbliżony do prawdziwej sytuacji, projektanci stworzyli specjalny wysięgnik, dzięki któremu będzie można zawiesić aktora ubranego w egzoszkielet. Mechaniczne ramię ma symulować drgania i ruch – w ten sposób biorący w eksperymencie człowiek jest poddany takim samym zjawiskom fizycznym, co w rzeczywistości.

„Użytkownik nie chodzi już po prawdziwej podłodze, a zamiast tego czuje wirtualną podłogę przez płytki egzoszkieletu. Ważne jest, aby użytkownik nie musiał martwić się o utrzymanie równowagi ciała. Dzięki Holotronowi użytkownik może w pełni skupić się na kontrolowaniu ciała awatara.” – mówiMarcel Reese, przewodniczący projektu Holotron.

W świecie rozrywki egzoszkielety najlepiej radzi sobie z symulacją czołgania się, skakania, wspinaczki, jazdy konnej, pływania czy surfowania. Jednak Holotron może znaleźć zastosowanie tylko w grach komputerowych i filmach sci-fi? Oczywiście możliwości jest znacznie więcej. Egzoszkielety są wykorzystywane do stworzenia różnego rodzaju symulatorów ruchu, a takie programy mogą służyć do nauki nowych umiejętności, doskonalenia się w danej profesji, a nawet do rehabilitacji.

Czekamy na dalszych rozwój tej technologii i liczymy, że będzie ona pożytecznie wykorzystywana.