Prodromus z Polski zamierza podbić USA. Sprzedaje roboty rehabilitacyjne

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Prodromus z Polski zamierza podbić USA. Sprzedaje roboty rehabilitacyjne

Udostępnij:

Prodromus, polska spółka produkująca roboty rehabilitacyjne, oferuje swoje produkty już w kilkunastu krajach na trzech kontynentach. Obecnie trwają prace związane z rejestracją robota jako produktu medycznego w USA. Zespół nie zwalnia tempa i już w tym roku zapowiada premierę kolejnego robota rehabilitacyjnego.

Firma Prodromus powstała w 2013 roku w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Inwestorem fazy seed był fundusz JCI Venture należący do Jagiellońskiego Centrum Innowacji, który wsparł spółkę jeszcze na etapie budowy prototypu. W ramach drugiej rundy inwestycji w 2016 roku pakiet 20 proc. udziałów w spółce objęła prywatna firma inwestycyjna Warsaw Equity Group.

Kompleksowa rehabilitacja kończyn dolnych

Prodromus stworzył urządzenie o nazwie Prodrobot, czyli zautomatyzowany trenażer chodu służący do rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym, rozszczepem kręgosłupa i dysfunkcjami pochodzenia neurologicznego i urazowego. Robot pozwala na stymulowanie sześciu stawów kończyn dolnych jednocześnie. Co istotne, w trakcie ćwiczeń wykorzystywany jest wzorzec chodu, który odzwierciedla ruchy zdrowego człowieka. Powstał on na podstawie wyników badań kilku tysięcy osób.

W 2020 roku w ofercie Prodromusa pojawi się Prodrobot Magna – wyposażona w elektryczny podnośnik pacjenta – wersja urządzenia dla osób dorosłych. Dzięki niemu możliwe będzie wykonanie unikalnego zestawu pięciu ćwiczeń. Stacjonarny egzoszkielet wyróżnia się niewielkimi rozmiarami i niską wagą w porównaniu do produktów konkurencji.

Spółka opracowała także system biofeedback umożliwiający m.in. analizę sposobu poruszania się pacjenta w czasie rzeczywistym, który będzie współpracował z obiema wersjami robotów rehabilitacyjnych i pozwalał na lepsze dostosowanie terapii do schorzeń pacjenta.

Szturmem na kolejne rynki

Prodrobot został już pozytywnie zweryfikowany nie tylko przez polski rynek. Spółka prowadzi działania sprzedażowe w Unii Europejskiej i Azji – Prodroboty dla dzieci wspomagają już rehabilitację dzieci w Chinach, Arabii Saudyjskiej, Czechach, Kazachstanie, Niemczech, Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie. Pozyskała także dystrybutorów m.in. w Szwajcarii, Meksyku, czy Turcji. Obecnie trwają prace związane z rejestracją robota i uzyskaniem certyfikacji w USA.

Potencjał firmy dostrzegła Warsaw Equity Group, prywatna grupa inwestycyjna, która w 2016 roku zainwestowała w Prodromus. – Od początku wiedzieliśmy, że produkt jest unikalny. Chodzi nie tylko o przełożony na język programowania wzorzec chodu, ale także parametry związane z wagą i rozmiarami urządzenia. Prodromus oferuje produkty lżejsze i mniejsze niż konkurencja. Pozwala to na umieszczenie ich w każdym pomieszczeniu medycznym, również takim, które nie posiada specjalistycznej infrastruktury – mówi Przemysław Danowski, członek zarządu Warsaw Equity Group.

Perspektywiczny rynek

Globalny rynek robotów rehabilitacyjnych to ogromny biznes. Według Marketysers, jego wartość w 2018 roku wyniosła 597 mln dolarów. Prognozy wskazują, że w latach 2018-2026 rynek będzie rósł średnio ponad 22 proc. rocznie, by za pięć lat osiągnąć wartość prawie 3 mld dolarów.

Dla porównania, cały rynek opieki zdrowotnej będzie rósł dwukrotnie wolniej – w latach 2018-2022 będzie wzrastać w średniorocznym tempie 9 proc.

Doceniani nie tylko przez pacjentów

Rozwiązanie docenili pacjenci, ale także gremia przyznające nagrody branżowe i społeczne. Grzegorz Piątek, współzałożyciel Spółki i konstruktor Prodrobota, został laureatem akcji “Zwykły Bohater”. Prodromus otrzymał także m.in. Złoty Medal Targów Rehabilitacja w Łodzi, Złoty Medal z wyróżnieniem na Targach Innova w Brukseli czy Startup Award 2015 Forum Gospodarczego w Tarnowie.

Firma dwukrotnie wzięła udział w programie EU Gateway to Japan. W jego ramach wyselekcjonowano jedynie 40 firm z całej Unii Europejskiej. Reprezentowały one Unię na targach MedTech w Tokyo.

Produkty Prodromusa odpowiedzią na wyzwania służby zdrowia

Roboty rehabilitacyjne, takie jak Prodrobot Magna, są odpowiedzią na jedno z kluczowych wyzwań, pośrednio związanych ze służbą zdrowia, czyli starzeniem się społeczeństwa. Na rynku rośnie zapotrzebowanie na urządzenia rehabilitacyjne dla osób starszych, które cierpią np. na chorobę Parkinsona i związane z tym dolegliwości.

Produkty Prodromus przyczyniają się do zwiększenia powtarzalności i efektywności rehabilitacji, jak i obniżają jej koszty. Mogą również rozwiązać szereg problemów, które dotykają służbę zdrowia.

W raporcie “Niedobór talentów w branży medycznej” czytamy, że aż 68 proc. szpitali w Polsce ma problem z niedoborem lekarzy. Częściowym rozwiązaniem tego problemu będzie automatyzacja niektórych obszarów służby zdrowia. Pozwoli to lekarzom i innym pracownikom medycznym efektywniej wykorzystać czas pracy.