Poznaliśmy 20 startupów, które wezmą udział w półfinale konkursu Huawei Startup Challenge 2

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Poznaliśmy 20 startupów, które wezmą udział w półfinale konkursu Huawei Startup Challenge 2

Udostępnij:

Nabór do Huawei Startup Challenge 2 dobiegł końca 31 października. A my właśnie poznaliśmy 20 startupów, które wezmą udział w kolejnym etapie konkursu, powalczą o lepszą planetę i 200 000 złotych.

W drodze po lepszą planetę

Na początek wyjaśnienie: #HuaweiStartupChallenge2 to druga edycja konkursu dla startupów, inżynierów i wynalazców z Polski, którzy zaprzęgają technologie, by rozwiązać palące problemy ekologiczne. Dla nich to szansa na rozwój, dla świata możliwość ucieczki przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Nic dziwnego więc, że konkurs przyciągnął spore grono osób i firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu.

Do tegorocznej odsłony #HuaweiStartupChallenge2 zgłosiło się 226 podmiotów z czego jej organizatorzy – Huawei i Startup Academy – wyselekcjonowali 40 zespołów, które zaprezentowały swoje pomysły przed kapitułą konkursu. Ona z kolei wyłoniła ścisłą dwudziestkę startupów, których założyciele muszą udowodnić, że to ich projekty są najlepsze oraz pokazać, jak zamierzają je rozwinąć.

Startupy zakwalifikowane do #HuaweiStartupChallenge2

– Wybór był naprawdę trudny, ponieważ wpłynęło do nas wiele ciekawych zgłoszeń. Przed kapitułą wystąpiły te najbardziej wyróżniające się innowacyjnością budowanych rozwiązań technologicznych oraz pozytywnym wpływem na środowisko. Jest to związane również z misją konkursu Huawei Startup Challenge, którą jest wsparcie startupów pozytywnego wpływu, które w obecnej edycji wpisują się w ideę #TechForBetterPlanet – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

  1. REI Vision – zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznych poprzez śledzenie energii promieniowania słonecznego.
  2. Hydrogen First – zbiorniki kompozytowe magazynujące wodór, przystosowane do szerokiego zakresu temperatur i bardzo wysokiego ciśnienia.
  3. NanoSci – silniki fotokatalityczne, które oczyszczają powietrze.
  4. StorkJet – oprogramowanie dla linii lotniczych, które optymalizuje zużycie paliwa w czasie lotu.
  5. THE TRUE GREEN – substytut twardego drewna na bazie konopi włóknistych.
  6. Maas Loop – kompaktowe kruszarki do butelek szklanych, skierowane do lokali gastronomicznych.
  7. MakeGrowLab – materiał zastępujący plastik w opakowaniach, bazujący na bionanocelulozie.
  8. DAC (DynamicAirCooling) – technologia klimatyzacji i chłodzenia, która nie wykorzystuje syntetycznych chłodziw i nie powoduje emisji termicznych.
  9. Vegan Manufactura – marketplace dla producentów żywności i startupów foodtechowych, które mogą wykorzystywać wolne siły przerobowe już istniejących zakładów produkcyjnych.
  10. Plan Be Eco – narzędzie wspierające proces osiągania neutralności klimatycznej przedsiębiorstwa, umożliwiające raportowanie śladu węglowego.
  11. Hydrum – reaktor chemiczny, który jest w stanie pracować bez kosztochłonnego uzdatniania wody jako surowca.
  12. Vertigo Farms – farmy wertykalne do uprawy roślin, które później są przetwarzane do postaci półproduktów wykorzystywanych do produkcji kosmetyków i żywności.
  13. SOLHOTAIR – powietrzne kolektory słoneczne w postaci płaskich modułowych paneli.
  14. SunRoof Technology – zintegrowane fotowoltaiczne dachy.
  15. Atmoshell – system filtracji zanieczyszczeń powietrza montowany na istniejącym oświetleniu ulicznym.
  16. DoxyChain – narzędzie do bezpiecznego i kompleksowego podpisywania i zarządzania dokumentami cyfrowymi oparte o blockchain.
  17. Lumelabel – markery molekularne dodawane do lakierów drukarskich, które mają ułatwiać późniejszą segregację odpadów.
  18. Bioliwer Technologies – jednorazowe sztućce i naczynia wytwarzane z biokompozytów polimerów biodegradowalnych.
  19. Swapp! – stacje refill do kosmetyków i środków czystości w płynie.
  20. ZNIKA – substytuty pochodzenia roślinnego dla plastiku w procesie wysyłkowym: foliopaków, taśm, klejów, etykiet i wypełnień.

Nagrody finansowe i mentoring

– Na wybraną TOP 20-tkę czeka wyzwanie podzielone na trzy etapy: stworzenie strategii zrównoważonego rozwoju, skonfrontowanie jej z mentorem, a także prezentacja jej na nagraniu wideo. Filmy startupów zostaną przedstawione kapitule podczas obrad w grudniu br. Wyzwanie to ma pokazać, jak startupy widzą swój dalszy rozwój, aby zostawić naszą planetę lepszą dla przyszłych pokoleń – mówi Michał Misztal.

W kolejnym etapie konkursu jego kapituła wybierze 10 startupów, które trafią do finału. To oni zaprezentują swoje pomysły podczas Gali Finałowej, która odbędzie się w lutym 2022 roku w Warszawie. To w czasie tego wydarzenia wybrani zostaną zwycięzcy, którzy otrzymają nagrody finansowe:

  • pierwsze miejsce – 100 000 złotych
  • drugie miejsce – 60 000 złotych
  • trzecie miejsce – 40 000 złotych
  • nagroda specjalna KIKE – partnera wspierajacego konkursu – Technologie OZE – 10 000 zł oraz mentoring i szansa na wdrożenie

Jak zatem zwiększyć swoje szanse na wygraną? – Przed kapitułą nic się nie ukryje. Tworzą ją przedstawiciele świata biznesu, nauki i administracji publicznej, dlatego nie dadzą się nabrać na nierealne lub niespójne strategie rozwoju. W związku z tym polecamy przyłożyć się do realizacji tytułowego wyzwania – mówi Michał Misztal.

Trzymajcie kciuki za dwudziestkę #HuaweiStartupChallenge2!

 

Artykuł powstał we współpracy ze Startup Academy