Infrastruktura i dane
W ramach zawartej umowy partnerzy będą współpracować w zakresie projektowania, produkcji i obsługi mikrosatelitów oraz odpowiednich czujników o wysokiej rozdzielczości do różnych zastosowań, a także utworzą powiązaną infrastrukturę w Rwandzie, tj. satelitarną stację naziemną, centrum kontroli misji oraz będą pracować nad rozszerzeniem możliwości analizy danych satelitarnych.
Obecnie obie firmy pracują nad projektem, który obejmie dostawę trzech mikrosatelitów i budowę w Rwandzie naziemnej stacji satelitarnej oraz centrum kontroli misji wraz z powiązanymi szkoleniami w zakresie obsługi satelitów i analizy danych.
– To przeÅ‚omowa inicjatywa, która wzmacnia współpracÄ™ gospodarczÄ… i współgra z naszÄ… strategiÄ… Soverign Space, zapewniajÄ…c kompleksowe rozwiÄ…zania satelitarne do zbierania danych obserwacyjnych Ziemi w Afryce – tak znaczenie projektu podkreÅ›la Grzegorz ZwoliÅ„ski, prezes SatRev.
Komplementarność z innymi projektami
Inicjatywa współpracy z Rwandą współgra z flagowym produktem SatRev, Sovereign Space, zaprojektowanym do dostarczania rozwiązań satelitarnych dla rządów, w tym wdrożenia satelitów, budowy stacji naziemnych, prowadzenia misji i oraz budowania potencjału w zakresie dalszych działań.
– Podpisanie tego Memorandum o Porozumieniu oznacza wizjÄ™ LD jako istotnego uczestnika w AfrykaÅ„skiej Gospodarce Kosmicznej. Partnerstwo z SatRev rozszerzy jeszcze bardziej zdolnoÅ›ci LD w technologiach satelitarnych, poprawi dostÄ™p Rwandy do danych obserwacyjnych Ziemi z satelitów o wysokiej rozdzielczoÅ›ci i wykorzysta infrastrukturÄ™ LD do hostowania stacji naziemnych dla satelitów – powiedziaÅ‚ Wilson Kagabo, dyrektor zarzÄ…dzajÄ…cy LD, wystÄ™pujÄ…c podczas ceremonii podpisania Memorandum o Porozumieniu.
Podpisanie umowy zbiega się z wizytą Prezydenta RP, Andrzeja Dudy w Afryce Wschodniej, mającej na celu promowanie polskich interesów biznesowych i pogłębianie więzi gospodarczych z Afryką, która jest szybko rozwijającym się i perspektywicznym rynkiem. Wizyta podkreśla zaangażowanie Polski we współpracę w różnych sektorach, w tym rolnictwie, technologiach ekologicznych i eksploracji kosmosu.
Sponsorzy projektu będą dążyć do zabezpieczenia finansowania projektu przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach gwarancji Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Plus (EFSD+). EFSD+ jest ramieniem finansowym Global Gateway, promującym zrównoważone inwestycje w krajach partnerskich UE. Strategia Global Gateway ma na celu zmobilizowanie do 300 miliardów euro w postaci połączonych inwestycji publicznych jak i prywatnych w latach 2021–2027. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zamierza wdrożyć gwarancję EFSD+ w celu wsparcia procesów cyfryzacji w krajach Afryki Subsaharyjskiej.