Prosta Spółka Akcyjna już za niecały rok, kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Prosta Spółka Akcyjna już za niecały rok, kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców

Udostępnij:

Dualizm w strukturze spółek kapitałowych wkrótce zostanie przełamany. Projekt ustawy wprowadzający Prostą Spółkę Akcyjną (P.S.A.), z której od marca 2020 roku korzystać będą mogli przedsiębiorcy jest już w Sejmie na ostatniej prostej.

Obecnie chcąc prowadzić działalność w ramach spółki kapitałowej inwestorzy mają do dyspozycji spółkę z o.o. oraz Spółkę Akcyjną. Czy wobec tego potrzebne jest wprowadzenie nowej formy organizacyjnej? Co się zmieni? Czy nastąpi znaczny wzrost spółek startupów, a P.S.A. na dobre zadomowi się w polskim systemie prawnym?

Ministerstwo Rozwoju powiedziało „tak”

…i w ramach przygotowanego pakietu „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”, zaproponowało wprowadzenie P.S.A. do Kodeksu Spółek Handlowych. Bodźcem do podjęcia decyzji mają być komunikaty płynące od startupów, które wskazują na potrzebę utworzenia takiej formy organizacyjnej. Ma ona wzmocnić ich rozwój, a także przyczynić się do wzrostu innowacyjności gospodarki.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Prosta Spółka Akcyjna (P.S.A.) łączyć ma cechy spółki z o.o. warunkujące jej stosunkowo proste oraz mało kosztowne założenie, funkcjonowanie oraz likwidację z zaletami, które niesie za sobą spółka akcyjna. Jako jej główne cechy wskazuje się m.in. brak barier wejścia, łatwiejsze dysponowanie środkami – brak „zamrożonego” kapitału zakładowego, nieskomplikowaną i elastyczną strukturę organów czy też brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązkówwskazuje Maciej Wisławski, Senior Associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Czy rzeczywiście idzie nowe?

Szereg zalet oraz korzyści, jakie dla przedsiębiorców niosła będzie nowa ustawa, nie jest w stanie przyćmić umiarkowanie optymistycznych nastrojów inwestorów, którzy wskazują, iż wiele ze wskazanych przez Ministerstwo atutów brzmi znajomo.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że proponowane rozwiązania znajdują obecnie zastosowanie w innych formach organizacyjnych. Dla przykładu – szybka rejestracja elektroniczna w 24 godziny dostępna jest obecnie przy zakładaniu sp. z o. o. Podobna sytuacja rysuje się w przypadku braku statusu spółki publicznej, który posiadać będzie P.S.A.. Spółka Akcyjna przecież może, lecz nie musi, być notowana na giełdzie. W obliczu tych informacji zauważyć można, że proponowana hybryda nie zawiera tak wielu nowych rozwiązań upraszczających działaniewyjaśnia Maciej Wisławski, Senior Associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Startupy w roli głównej

P.S.A. daje wchodzącym na rynek firmom nieznane dotąd możliwości. – P.S.A. powstała m.in. z myślą o startupach. Nie jest jednak dla nich zarezerwowana. Może być ona również ciekawą alternatywą dla innych uczestników systemu gospodarczego – wskazuje Maciej Wisławski, Senior Associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Przedsiębiorcy widzą w P.S.A. przyszłość – dostrzegają spółkę bez kapitału, szybką do rejestracji i teoretycznie przygotowaną do dynamicznego obrotu. Czy rzeczywiście jednak P.S.A. stanowi wehikuł, który przeniesie nad Wisłę Dolinę Krzemową? W odniesieniu do nowej ustawy warto mieć na uwadze opinię części środowiska prawniczego, które dostrzega, że P.S.A. w proponowanym kształcie nie jest ani spółką prostą, ani zapewniającą bezpieczeństwo obrotu. Wprowadza za to bardzo trudną konstrukcję prawną rozbijającą system prawa spółek w Polsce.

Firmy, zwłaszcza te młode, mogą wykorzystać w pełni możliwości, jakie daje P.S.A. konstruując odpowiednią strukturę wewnętrzną, przystosowaną do potrzeb inwestycji. Powinny również pamiętać o właściwie zbudowanej umowie spółki oraz efektywnym zarządzaniu nią.