Przemienić odpad w zasób: LPP rozszerza współpracę ze startupem Use Waste

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Przemienić odpad w zasób: LPP rozszerza współpracę ze startupem Use Waste

Udostępnij:

Po pierwszym projekcie badawczym LPP i startup Use Waste zdecydowały się poszerzyć swoją współpracę. Celem kolejnych badań jest opracowanie technologii umożliwiającej separację włókien z najczęściej używanych w przemyśle tekstylnym materiałów na frakcje oraz wyodrębnienie z nich surowca, który, zgodnie z koncepcją textile-to-textile, stanie się zasobem, a nie odpadem.

Nici (poliestrowe) ze współpracy

W wyniku pierwszego projektu badawczego przeprowadzonego przez LPP i startup Use Waste doszło do stworzenia poliestrowej nici. To sprawiło, że obydwie spółki zdecydowały się poszerzyć swoją współpracę. 

– Obecnie na rynku prowadzonych jest wiele projektów, których celem jest jak najszybsze upowszechnienie wykorzystania odpadów tekstylnych do produkcji ubrań zgodnie z ideą textile-to-textile. Biorąc pod uwagę, jak dużym wyzwaniem dla branży nadal pozostają używane ubrania trafiające na składowiska, każda nowa technologia, która pozwoli ograniczać to zjawisko, jest na wagę złota. Należy jednak pamiętać, że większość z nich w pierwszej kolejności dotyczy recyklingu monomateriałów, a jak się okazuje, to właśnie mieszanki materiałowe są częstym, bo mającym wiele zalet, rozwiązaniem stosowanym w branży tekstylnej – komentuje Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w LPP.

Recykling textile-to-textile i nowe wyzwania

Łączenie włókien, na przykład naturalnych z syntetycznymi, jest powszechnie akceptowanym i często stosowanym rozwiązaniem w przemyśle odzieżowym, jednakże mogą one stanowić pewne wyzwanie dla procesów recyklingu. 

– To co z jednej strony jest zaletą w czasie użytkowania produktów, po które też chętnie sięgają klienci, na etapie recyklingu staje się dużym wyzwaniem. Dlatego wykorzystując obserwacje z pierwszego etapu prac badawczych, postanowiliśmy rozszerzyć naszą współpracę z Use Waste i rozpocząć badania nad odzyskiem przędzy z mieszanek materiałowych. Jesteśmy przekonani, że taka technologia wypełni lukę rynkową, zwiększając dostęp do surowców pochodzących z recyklingu textile-to-textile. Docelowo pozwoli to na zamknięcie obiegu tekstyliów i ograniczenie wykorzystania surowców pierwotnych, wspierając tym samym wdrożenie zasad ekoprojektowania – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz.

Oddzielać frakcje z mieszanek

Projekt prowadzony przez LPP we współpracy z Use Waste to nie tylko okazja do opracowania skutecznego sposobu recyklingu mieszanych materiałów, ale też odpowiedź na potrzebę przetwarzania różnorodnych frakcji powstających w procesie recyklingu jednoskładnikowych tkanin poliestrowych, takich jak na przykład nici. 

– W ramach zakończonego w 2023 r. pierwszego etapu projektu opracowaliśmy autorską koncepcję selektywnej depolimeryzacji tkaniny poliestrowej. Uzyskaliśmy w ten sposób pełnowartościową przędzę poliestrową o niepogorszonej jakości. Powstała ona z surowców otrzymanych w procesie recyklingu tkanin, których czystość jest wyższa od tych powszechnie stosowanych w przemysłowej produkcji poliestru, a surowce te docelowo posłużą do wytworzenia nowej przędzy. Teraz naszym celem jest opracowanie ulepszonej technologii pozwalającej na selektywne oddzielenie poszczególnych frakcji z mieszanek materiałowych. Aby każda z tych frakcji mogła być ponownie zagospodarowana jako zasób, ważne jest jednak, żeby uzyskane w ramach procesu włókna były w jak najlepszej jakości, umożliwiającej ponowne ich użycie w procesie przędzenia i tkania. Jest to wyzwanie, jednak wstępne analizy pokazują nam, że mamy potencjał, aby mu sprostać – podkreśla Adam Hańderek, dyrektor Use Waste.

Czytaj także: