Przyglądamy się finałowej „jedenastce” konkursu Startuj z Mazowsza

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

startuj z mazowsza

Udostępnij:

Startuj z Mazowsza to konkurs organizowany przez Województwo Mazowieckie i realizowany przez Youth Business Poland, w którym startupy mogą wygrać łącznie 90 000 złotych. Za nami kolejny etap IV edycji konkursu – przedstawiamy 11 startupów, które wezmą udział w jego finale.

CitiesAI

CitiesAI

CitiesAI zajmuje się analizą ruchu pieszych przed lokalami handlowymi w dużych miastach i wewnątrz galerii handlowych. Zebrane i przetworzone przez startup dane służą właścicielom lokali – np. sklepom, restauracjom, punktom usługowym – do szacowania potencjału sprzedażowego danej lokalizacji. „Czy warto otworzyć księgarnię lub pizzerię pod tym adresem?”. CitiesAI pomoże znaleźć odpowiedź właśnie na to pytanie.

Oczywiście na rynku działają podobne rozwiązania, ale jak zapewniają twórcy projektu, te dotychczasowe bazują na danych mobilnych – a ich słabością jest brak precyzji. To znaczy – mobilne dane nie pozwalają określić ruchu pieszych po obu stronach chodnika.

– Nasze podejście bazuje na analizie setek tysięcy zdjęć zbieranych każdego dnia. Wykorzystujemy sieć neuronową i sztuczną inteligencję do automatycznego rozpoznawania sylwetek ludzi na zdjęciach, dzięki czemu możemy dokładnie policzyć osoby po obu stronach ulicy. Takie podejście znacząco podnosi dokładność danych i daje szansę na zniwelowanie ryzyk przy wyborze najlepszego miejsca na nowy sklep czy restaurację – mówi Bartosz Michałowski, chief commercial officer w CitiesAI.

Sure Classics

Sure Calssics

– Co roku w Polsce rejestruje się średnio 14 000 nowych motorowerów. Rynek cały czas jest nienasycony i stale się rozwija, bo Polacy przekonują się do jednośladów, a sezon jest coraz dłuższy. Problem w tym, że poza paroma chińskimi jednośladami z polskimi naklejkami, rynek nie oferuje w pełni polskiego pojazdu – mówi Piotr Krzyczkowski z Sure Classics, który taki pojazd chce wprowadzić na polskie drogi.

Elektryczny skuter sygnowany przez zespół Piotra powstał na bazie skutera OSA M50, który produkowano w kraju w latach 1959-1965. W pierwszej fazie prac nad projektem Sure Classics zamierza skonstruować 10 sztuk jednośladu, a z czasem przejść na produkcję masową.

– Nasze rozwiązanie jest nie o tyle lepsze, co oryginalniejsze, bo nawiązuje do legendy z lat 50. Najpiękniejszego, w pełni polskiego pojazdu, który nie był budowany na żadnej zagranicznej licencji. Chcemy oferować ekologiczny, ekonomiczny pojazd, który także za sprawą świeżej formy i nieskomplikowanej budowy nie będzie miał kompleksów w zestawieniu z zagraniczną konkurencją – mówi Piotr Krzyczkowski.

HISMART

HISMART

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest szkodliwa zarówno dla ludzkiej skóry, jak i dla żywności. Ale jak stwierdzić, że dana dawka promieniowania jeszcze nie jest lub właśnie stała się dla nas szkodliwa? Z tym problemem mierzy się zespół HISMART.

Startup prowadzony przez dr hab. inż. Adama Ekielskiego opracował czujnik wielkości plastra opatrunkowego, który po przyklejeniu na skórę i ekspozycję na promieniowanie UV zmienia barwę i wysyła sygnał na smartfona o „przyjętej” dawce promieniowania. To szczególnie istotne dla osób wrażliwych na promieniowanie – wśród tej grupy wymienić można osoby przyjmujące leki lub mające problemy skórne.

– Ze względu na pomiar w warunkach światła odbitego, system jest systemem z automatycznym balansem bieli. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wiarygodnych wyników w różnych warunkach oświetleniowych. Opcjonalnym rozwiązaniem, nad którym pracujemy jest odczytanie wartości wskazania czujnika w przypadku krótkiego i intensywnego oświetlenia światłem monochromatycznym (laserem) – mówi Adam Ekielski.

Pomysłodawca projektu dodaje, że zaletą czujnika opracowanego przez jego zespół jest niska cena i biodegradowalność. Bowiem czujnik HISMART wytwarzany jest z przetworzonego materiału roślinnego, a proces przetwarzania jest całkowicie bezpieczny dla środowiska.

Autonomy Now

Autonomy Now

– Przyczyną ponad 90% wypadków jest błąd lub nieuwaga kierowcy. Oprócz traumatycznego wpływu społecznego, następstwa wypadków drogowych powodują zmniejszenie światowego PKB o nawet 1-2% – mówi Michał Wendeker, CEO Autonomy Now.

Startup, który prowadzi, tworzy systemy autonomiczne zwiększające bezpieczeństwo jazdy autobusem. Jednym z takich systemów jest System ADAS, który w czasie rzeczywistym analizuje otoczenie pojazdu, rozpoznaje zagrożenia, informuje o nich kierowcę i zatrzymuje autobus zanim ten wpadnie na przeszkodę znajdującą się na jego torze jazdy. System ADAS rozpoznaje pieszych i rowerzystów w martwym polu, a także monitoruje senność i rozproszenie uwagi kierowcy.

– Standardowy czas reakcji człowieka za kierownicą to ok. 1,5 sekundy – w tym czasie pojazd poruszający się 50 km/h przejedzie 20 metrów zanim zacznie hamować. System ADAS AutonomyNow stosuje nową generację sieci neuronowych, umożliwiających znaczącą poprawę średniej precyzji detekcji, a także ultrakrótkie czasy reakcji rzędu 150 ms, czyli ok. 10x szybciej niż czas reakcji człowieka – mówi Michał Wendeker.

Nanosci

– Tylko w Polsce co roku pracownicy biorą prawie 10 mln dni wolnych, potrzebnych na opiekę nad chorymi dziećmi. Choroby własne pracowników spowodowane przez infekcje dróg oddechowych są odpowiedzialne za 23 mln dni urlopu chorobowego. W Polsce oznacza to około 30 mln dni urlopów chorobowych. Są to ogromne straty dla gospodarki, obciążające system opieki zdrowotnej, przedsiębiorstwa i społeczeństwo – mówi Adam Kądziela, CEO Nanosci.

Startup reprezentowany przez Adama pracuje nad technologią nanowarstw fotokatalitycznych wykorzystywanych w silnikach fotokatalitycznych do oczyszczania i dezynfekcji powietrza.

– Opracowany przez nas silnik fotokatalityczny ma cechy filtra węglowego, który usuwa zanieczyszczenia gazowe. Jest 7-krotnie bardziej wydajny energetycznie niż dezynfekcja UVC przy 5-krotnie dłuższym czasie życia w porównaniu do świetlówek UVC. Samo zjawisko fotokatalizy zostało odkryte w latach 70. Nanosci stworzyło nowe nanomateriały, które w połączeniu z technologią LED dały niesamowite rezultaty efektywności usuwania zanieczyszczeń utrzymując przy tym reżim kosztów. Nasza technologia oczyszczania nie wymaga wymiany filtrów powietrza, a proces produkcji nanowarstw jest całkowicie ekologiczny – mówi Adam Kądziela.

Svarog Aerospace

Svarog Aerospace

Svarog Aerospace zajmuje się turbinami gazowymi na wodór, dzięki którym można produkować energię elektryczną, nie emitując dwutlenku węgla. Do tego z turbin polskiego startupu można korzystać zarówno do produkcji energii na małą skalę, np. w gospodarstwie domowym, jak i do produkcji energii elektrycznej na skalę masową.

– Nasza technologia oferuje możliwości energii odnawialnej w miejscach, gdzie wcześniej było to niemożliwe z powodu niesprzyjających warunków dla energii słonecznej i wiatrowej. Ponadto nasza technologia rozwiązuje problem niewystarczającej pojemności baterii elektrycznych, który uniemożliwia przejście statków, pociągów i samolotów na technologie bezemisyjne – mówi Tomasz Witkowski ze Svarog Aerospace.

AlphaPowders

Jeśli chcesz stworzyć prototyp, możesz to zrobić, posługując się dowolną drukarką 3D. Jeśli chcesz stworzyć spersonalizowany produkt dla klienta, musisz wykorzystać druk proszkowy. Drukarki proszkowe są powszechne i stosunkowo tanie.

– Z kolei proszki do druku utrzymują swoją wysoką cenę od lat, co wiąże się z wymagającymi procesami produkcji i niestabilnymi szlakami dostaw surowców. Pełen potencjał sektora, którym będzie adaptacja w średnio skalowej produkcji masowej, zostanie uwolniony dopiero po drastycznym obniżeniu ceny materiału do druku – uważa Dominik Zdybał, CEO AlphaPowders.

Dlatego jego startup zajmuje się gospodarowaniem odpadów, na podstawie których tworzy przyjazne dla środowiska materiały skierowane do przemysłu. Jednym z takich materiałów jest mikroproszek polimerowy stosowany w druku 3D.

– Nie jesteśmy pierwszą firmą, która próbuje obniżyć ceny proszków do druku 3D. Ale nasze rozwiązanie pozwala zwiększyć sferyczność ziarenek proszku, nawet tych najniższej jakości pochodzących z recyklingu pylistych odpadów procesowych, co jest całkowitą nowością na rynku. Ponadto wyróżnia je niespotykana kompaktowość, brak substancji ciekłych w procesie oraz możliwość skalowania bez utraty największego atutu – niskiej ceny procesu – dodaje Dominik Zdybał.

Rytme

Rytme

– W Rytme zajmujemy się zapobieganiem występowania chorób cywilizacyjnych oraz przestrzeganiem przez pacjentów zaleceń lekarskich, aby złagodzić przebieg choroby i obniżyć prawdopodobieństwo powikłań – mówi Aleksandra Michałek, która wraz ze swoim zespołem stworzyła aplikację będącą uzupełnieniem wizyty lekarskiej Rytme.

W uproszczeniu Rytme pomaga pacjentom zrozumieć chorobę i realizować zalecenia lekarzy. Za jej pośrednictwem pacjent może znaleźć materiały edukacyjne dotyczące swojej dolegliwości, a lekarz narzędzia, dzięki którym może motywować i zachęcać swojego podopiecznego do podjęcia prozdrowotnych działań.

– Przygotowaliśmy aplikację, która może być tanim, łatwo dostępnym narzędziem, wielowymiarowo wspierającym pacjentów zarówno w prewencji pierwotnej, jak i w modyfikacji życia i leczeniu – dodaje Aleksandra Michałek.

Photonics Innovation

Photonics Innovation

Photonics Innovation to spółka technologiczna, która zajmuje się produkcją specjalnych półprzewodników III­V dla fotoniki. Dla zobrazowania – półprzewodnik to „składnik” urządzeń elektrycznych. Przykładem półprzewodnika jest tranzystor, który jest składową np. procesora wykorzystywanego w komputerach. Fotonika to rozszerzenie elektroniki, w której zamiast elektronów, występują fotony, a wykorzystuje się ją m.in. do budowy komputerów kwantowych.

– Standardowe półprzewodniki w mikroelektronice to krzem (Si) i german (Ge) oraz materiały na nich oparte (SiGe, SiO2, Si3N4). Z nich budowane są jednostki centralne komputerów i układy scalone urządzeń, przetwarzające sygnały elektryczne. Standardowe półprzewodniki mogą pracować w ograniczonym zakresie spektralnym jako detektory (sensory) i światłowody, jednak nie są w stanie generować światła – mówi Krzysztof Kłos, założyciel Photonics Innovation.

Wyjaśnia również, że fotonika działa jak Słońce, oczy i system nerwowy. A to dlatego, że jest źródłem światła oraz opiera się na czujnikach i światłowodach. Dzięki jej zastosowaniu można m.in. opracować szybszy internet, komputery kwantowe, lasery (tnące, pomiarowe, komunikacyjne) oraz prowadzić pomiary zanieczyszczeń atmosfery z satelitów, bezkontaktowy pomiar temperatury i ultra-dokładne pomiary odległości.

– Rynek produktów fotoniki ciągle rośnie. Jest to technologia niezbędna do rozwoju mega-trendów technologicznych – internetu, cyfryzacji, internetu rzeczy, czujników, techniki kwantowej i tym podobnych – dodaje Krzysztof Kłos.

Firmy technologiczne coraz chętnie korzystają z tej technologii, aby robić lepsze produkty i uniezależnić się od azjatyckich dostawców półprzewodników. – W ostatnim okresie okazało się jak bardzo Europa jest zależna od dostawców zaawansowanych produktów przemysłu półprzewodnikowego w Azji. W związku z tym wiele firm szuka dostawców w bliższych rejonach geograficznych, a Europa zamierza inwestować w niezależność technologiczną w zakresie półprzewodników i fotoniki – mówi Krzysztof Kłos.

PhiLabs

PhiLabs

Wady postawy wśród dzieci stają się coraz powszechniejszym problemem, który firma PhiLabs stara się rozwiązać. Rozwiązanie opracowane przez startup składa się z aplikacji i urządzenia. Aplikacja zawiera wideo zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, które mają korygować wady postawy dziecka. Z kolei urządzenie – można je nabyć lub wypożyczyć – wykorzystuje czujniki, które monitorują poprawność wykonywania ćwiczeń.

Mamala

Mamala

Zespół odpowiedzialny za Mamala zamierza pomóc rodzicom niemowląt ubrać ich pociechy. Zamiast sprzedawać ubranka, proponuje je wypożyczać. Tak właśnie działa Mamala. Mamala to wypożyczalnia ubrań codziennego użytku dla niemowląt i dzieci do 36 miesiąca życia w modelu miesięcznej subskrypcji. Po dołączeniu do subskrypcji rodzic otrzymuje zestaw ubrań, na który składa się 14 kompletów, i może z nich korzystać dopóki ubranka pasują na dziecko.

IV edycja konkursu Startuj z Mazowsza

Tegoroczna edycja Startuj z Mazowsza to już czwarta odsłona konkursu skierowanego do startupów z Mazowsza. Konkurs rozstrzygany jest w trzech kategoriach:

  1. INNO-TECH – startupy usprawniające produkty, technologie i procesy.
  2. SOCIAL IMPACT – startupy pozytywnego wpływu.
  3. START – startupy na wczesnym etapie, mające innowacyjny produkt.

Zaprezentowane wyżej startupy wezmą udział w finale konkursu i powalczą o nagrody finansowe. Łączna pula nagród wynosi 90 000 złotych.

Startuj z Mazowsza

Konkurs organizowany jest przez Województwo Mazowieckie, realizowany przez Youth Business Poland.

Partnerami konkursu są: AgriTech Hub ASI sp. z o.o, Assay Management sp. z o.o. Assay Alternatywna Spółka Inwestycyjna spółka komandytowo-akcyjna, Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego – Wydział Handlu Międzynarodowego, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, Fundacja Startup Poland, Koleje Mazowieckie – KM sp. z o.o., Miasto stołeczne Warszawa, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Smok Ventures sp. z o.o, Vigo System S.A, VIGO WE Innovation sp. z o.o.

 

MamStartup jest patronem medialnym konkursu Startuj z Mazowsza