QNA Technology: przełomowe kropki kwantowe z nowymi inwestorami

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

QNA Technology, wrocławska spółka specjalizująca się w produkcji koloidalnych półprzewodnikowych kropek kwantowych QNA.dot, pozyskała finansowanie na dalszy, dynamiczny rozwój.

Grupa inwestorów wsparła hi-techowy startup, dając mu środki potrzebne na rozwój portfolio produktowego, w tym syntezę niebieskich kropek kwantowych, niosących przełom m.in. na rynku telewizorów i wyświetlaczy.

Grupa inwestorów skupionych wokół funduszu Kvarko oraz Mariusza Muszyńskiego (inwestora w kilku firmach z New Connect) zasiliła kapitał QNA Technology. Wrocławska spółka z sektora nanotechnologii, założona przez duet naukowców z Politechniki Wrocławskiej – dr. hab. inż. Artura Podhorodeckiego, prof. Politechniki Wrocławskiej, oraz dr. inż. Mateusza Bańskiego zebrała od inwestorów już kilka mln zł. Mimo młodego wieku, QNA należy do grona globalnych liderów w rozwoju technologii koloidalnych kropek kwantowych i sprzedaje swoje produkty dużym partnerom z branży technologicznej.

– Nowe środki to przede wszystkim wsparcie dla naszych dalszych, intensywnych działań badawczo-rozwojowych. Kolejni, tym razem również prywatni, inwestorzy to dowód zaufania do QNA i potwierdzenie potencjału, jaki drzemie w naszej firmie. Z pomocą dodatkowego kapitału, będziemy mogli skupić się na doskonaleniu obecnych produktów oraz rozwoju nowych, skierowanych do dynamicznie rosnących obszarów rynkowych – mówi Artur Podhorodecki, prezes i współzałożyciel QNA Technology. 

Czym są QNA.dot? To nanokryształy wykonane z materiałów półprzewodnikowych, zdolne do emitowania i absorbowania światła o różnej barwie w zależności od ich rozmiaru. Można je postrzegać jako najwyższej jakości barwniki. Ze względu na swoje unikalne właściwości fizyko-chemiczne przyciągają zainteresowanie globalnego przemysłu.

– Koloidalna forma półprzewodnikowych kropek kwantowych QNA.dot, w połączeniu z możliwością modyfikacji ich powierzchni, otwiera praktycznie nieskończony wachlarz innowacyjnych zastosowań w wielu gałęziach przemysłu. Ostatnie targi CES w Las Vegas nie pozostawiły wątpliwości, że przyszła dekada będzie należeć do inżynierii nanostruktur kwantowych, takich jak koloidalne kropki kwantowe syntezowane przez QNA – podkreśla dr. inż. Mateusz Bański, wiceprezes i współzałożyciel QNA Technology.

Wdrożenie do masowej produkcji QNA.dot oznaczać będzie istotne zmiany jakościowe w wielu obszarach rynku. Mowa tu o wyświetlaczach, fotowoltaice, fotonice oraz obszarach, gdzie wykorzystuje się je jako markery i sensory optyczne tj. w biologii i medycynie. Dla dalszego rozwoju wymienionych zastosowań kluczowa jest synteza niebieskiej kropki kwantowej. Wysoka jakość tego produktu skokowo poprawi właściwości wizualne, funkcjonalne, energetyczne oraz kosztowe, głównie w branży producentów telewizorów i wyświetlaczy.

Wśród inwestorów spółki prym wiedzie fundusz Kvarko oraz – już w roli prywatnej – jego partnerzy zarządzający: Paweł Wielgus oraz Andrij Włach. Kvarko to fundusz inwestujący w spółki będące na wczesnym etapie rozwoju, budujące swoją wartość w oparciu o niepodważalne kompetencje.

– Wierzymy, że fundamentem sukcesu w branży hi-tech są wykwalifikowani eksperci, stanowiący o sile zespołu. QNA Technology to z tej perspektywy wyjątkowa spółka. Dysponuje wybitnym zespołem badawczo-rozwojowym, reprezentującym nauki fizyczne i chemiczne, z dużym zacięciem biznesowym. Do tego działa na obiecującym rynku, którego globalna wartość w 2021 r. przekroczy 10 mld USD. Brawurowy rozwój XTPL, naszego wrocławskiego sąsiada, to najlepszy przykład na to, że nanotechnologia jest i będzie na fali. QNA ma przed sobą okres bardzo intensywnego rozwoju i wiele pól, gdzie może wdrożyć swoje produkty. Dzięki unikalnej jakości QNA.dots mamy szansę wpłynąć na branżę wyświetlaczy, ogniw fotowoltaicznych, filtrów światła czy też znakowania biologicznego – tłumaczy dr inż. Paweł Wielgus, partner zarządzający w Kvarko.