Ramp pozyskał 220 mln zł. To rekordowa runda Serii A w historii polskich startupów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Ramp pozyskał 220 mln zł. To rekordowa runda Serii A w historii polskich startupów

Udostępnij:

Ramp właśnie pozyskał 220 mln zł (53 mln dolarów). Dokonał tego pół roku od sfinalizowania rundy Seed, w której pozyskał 37 mln zł. To największa Seria A w historii polskich startupów, 13-krotnie większa niż średnia wartość poprzednich Serii A w Polsce (według danych PFR Ventures i Inovo Venture Partners).

Ramp to startup, który umożliwia łatwą wymianę walut fiducjarnych (jak złoty, euro, czy dolar) na kryptowaluty – tzw. on-ramping. Dzięki Ramp użytkownicy mogą w bezpieczny kupować krypto w ciągu kilku minut, korzystając z metod wygodnych metod płatności (w Europie to między innymi przelew bankowy, szybki przelew z Revolut, karty płatnicze i Apple Pay). Ramp skraca proces zakupu krypto do nawet kilku minut. W ten sposób Ramp ułatwia deweloperom tworzenie aplikacji, które wykorzystują możliwości blockchaina i oferują prostotę płatności porównywalną do świata e-commerce. W rezultacie są one bardziej dostępne dla masowego użytkownika.

– Kryptowaluty i cyfrowe aktywa mają gigantyczny potencjał, znacznie wykraczający poza dzisiejszy wąski zakres zastosowań. Nasza misja to od samego początku zapewnienie błyskawicznego dostępu do kryptowalut w aplikacjach w prosty i bezpieczny sposób, zgodny z regulacjami. Zaufanie, jakimi obdarzyli nas Balderton Capital i Rana oraz ciągłe wsparcie od naszych dotychczasowych inwestorów, dowodzi, że nasze podejście zmienia zasady gry. Najnowsza inwestycja pozwoli nam jeszcze szybciej rosnąć i rozwijać technologie, które pozwalają użytkownikom oraz tradycyjnemu sektorowi finansowemu korzystać z otwartych i zdecentralizowanych finansów – mówi Szymon Sypniewicz, CEO i współzałożyciel Ramp.

Mamy rekord: 220 mln w Serii A

Rekordowej Serii A Ramp przewodził fundusz Balderton Capital, fundusz o 20-letniej historii, znany z inwestycji m.in. w JOKR, MySQL, Revolut, czy TrueCaller. W rundzie wzięli też udział dotychczasowi inwestorzy – fundusze NFX, Galaxy Digital, Seedcamp i Firstminute Capital oraz aniołowie biznesu, w tym Taavet Hinrikus (założyciel Wise) i Francesco Simonesci (założyciel TrueLayer). W gronie inwestorów Ramp obecna jest też Mozilla oraz polscy aniołowie biznesu, w tym Piotr Pisarz (CEO i założyciel Uncapped) i Bartek Pucek.

Pozyskane środki pomogą w jeszcze szybszym rozwoju Ramp na nowych rynkach, w tym Stanach Zjednoczonych. W ciągu roku obroty Ramp urosły o 3000 proc. W ciągu pół roku od pozyskania rundy Seed spółka powiększyła trzykrotnie swój zespół, który dziś liczy 80 osób i planuje powiększyć go jeszcze trzykrotnie do końca przyszłego roku. Ramp prowadzi rekrutację m.in. na stanowiska specjalistów i menedżerów produktu, designerów, programistów, sprzedawców oraz wiele innych. Dużą część z nich planuje zatrudnić w polskich biurach w Warszawie i we Wrocławiu, a także w Londynie.

Ramp współpracuje dziś z ponad 400 partnerami, którzy korzystają z rozwiązania startupu w swoich aplikacjach. To dla przykładu przeglądarka Opera, popularne gry NFT Axie Infinity (gra play-to-earn mająca nawet 2 mln użytkowników dziennie) i Sorare (umożliwiająca kolekcjonowanie licencjonowanych kart z piłkarzami ponad 140 klubów z takich lig jak Bundesliga, Premier League, czy LaLiga), czy Dapper Laps (twórcy CryptoKitties i NBA Top Shot). Partnerami Ramp są także portfele kryptowalut, w tym Trust Wallet, z którego korzysta ponad 10 mln użytkowników i Argent. W przypadku Axie Infinity wykorzystanie Ramp umożliwiło 10-krotne skrócenie procesu onboardingu nowego użytkownika, z 2 godzin do średnio 12 minut.

Co inwestycja zmienia w strukturze startupu?

W ramach inwestycji, do zarządu Ramp dołączy Rana Yared, General Partner w Balderton Capital, która wcześniej przez 14 lat była partnerem w Goldman Sachs. Niedługo wcześniej do zarządu Ramp dołączyła Morgan Beller, General Partner w NFX i współtwórczyni cyfrowej waluty Libra.

– Kiedy w NFX przyglądamy się spółkom Web3, zadajemy sobie pytanie czy ich produkt pomoże przyciągnąć nowych użytkowników oraz czy zapewni efekt sieciowy? W przypadku Ramp odpowiedź na oba pytania brzmi tak – dlatego właśnie Ramp może znacznie przyczynić się do przeniesienia Web3 na kolejny poziom. Jestem pewna, że ich zrównoważone podejście do technologii, produktu, partnerskich relacji i regulacji pozwoli na wprowadzenie do świata krypto milionów użytkowników. Zespół Ramp wyjątkowo dobrze odpowiada na potrzeby spółki Web3 na tym poziomie rozwoju. Jednocześnie każdy z członków tej niezwykle wszechstronnej drużyny jest zmotywowany do osiągania większych celów – mówi Morgan Beller

Opinie o inwestycji

Rana Yared, General Partner w Balderton Capital:

Wierzymy, że cyfrowe aktywa wywołają olbrzymie zmiany. Ta wciąż młoda technologia będzie mieć olbrzymi wpływ na gry, usługi finansowe, a także nasze własne podejście do posiadania fizycznych aktywów. Szymon, Przemek i cały zespół Ramp, umożliwiają zupełnie nowym użytkownikom łatwe kupowanie kryptoaktywów, porównywalne z kupowaniem dolarów czy euro, gdy dokonujemy zakupów za granicą. Zespół Ramp rozumie, jak ważne jest zapewnienie solidnej I odpornej infrastruktury, która pozwoli na obsługę transakcji przez kolejne dekady. Cieszę się, że dołączam do Ramp i mogę pomóc zespołowi w realizacji jego wizji przyszłości.

Bartek Pucek:

Ramp to być może najszybciej rozwijający się scale-up w Polsce, o czym świadczą rekordowo szybko zebrana runda A ze światowej klasy inwestorami oraz tempo wzrostu biznesu. Jest to jeden z kilku startupów w Polsce na szybkiej ścieżce do zdobycia statusu jednorożca. Co również wyróżnia Ramp, to w pełni globalny biznes, który rozwija się niemal wyłącznie na rynkach zagranicznych

Historia Rampa

W listopadzie 2021 spółka grupy Ramp została zarejestrowana przez amerykański Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) jako Money Service Business (MSB). Oznacza to, że Ramp może bezpośrednio obsługiwać użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Wcześniej w tym roku brytyjska spółka z grupy Ramp uzyskała rejestrację jako tzw. cryptoasset business przez Financial Conduct Authority (FCA) – organ, który sprawuje nadzór regulacyjny nad firmami świadczącymi usługi finansowe i rynkami finansowymi w Wielkiej Brytanii. Ramp został ósmą spółką prowadzącą działalność związaną z kryptoaktywami, która uzyskała pełną rejestrację FCA. W roku 2020 polska spółka Ramp została zarejestrowana przez polską Komisję Nadzoru Finansowego jako AISP (dostawca usług dostępu do informacji o rachunku), co umożliwia mu działanie w ramach Open Banking, zgodnie z unijną dyrektywą PSD2.

Ramp został założony w roku 2018 przez Szymona Sypniewicza (CEO) i Przemka Kowalczyka (CTO, CPO). Obaj pracowali w innym startupie związanym z blockchain i odkryli tam problemy związane z zakupem kryptowalut i innych cyfrowych aktywów. Dzięki wsparciu kapitałowemu i pozyskiwanym licencjom, startup planuje skalować swoją działalność – otworzyć infrastrukturę na większych partnerów, z większą liczbą użytkowników, a także poszerzyć listę zastosowań dla platformy. Ramp planuje też ekspansję na kolejne rynki i pozyskanie licencji, które umożliwią mu funkcjonowanie w zgodzie z lokalnymi przepisami i regulacjami.