REAKTO uzyskało zezwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego na loty bezzałogowe w formie zdalnej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Dron REAKTO

Udostępnij:

REAKTO to startup technologiczny, który wykorzystuje drony do ochrony mienia. Jest już po testach z partnerami branżowymi i przygotowuje się właśnie do realizacji kolejnych etapów pilotażu w pierwszym kwartale 2023 roku. Spółka otrzymała niedawno zezwolenie na wykonywanie lotów w kategorii szczególnej, które uprawnia ją do realizacji operacji zdalnych.

– Zezwolenie otrzymane od Urzędu Lotnictwa Cywilnego to dla nas kolejny krok w kierunku uzyskania certyfikatu LUC, a wcześniej zgody na realizację operacji na podstawie własnego scenariusza operacyjnego. Zezwolenie nie tylko umożliwia nam realizację lotów w sposób zdalny na wybranym terenie, ale również ułatwi nam składanie kolejnych wniosków uprawniających nas do lotów na większym i bardziej zaludnionym obszarze, m.in. w Mysłowicach czy na obszarze Gminy Skawina, gdzie planowane są kolejne etapy pilotażu – mówi Kamil Żołądź, menedżer ds. operacyjnych w REAKTO

Docelowo spółka REAKTO planuje ubiegać się o certyfikat LUC, który da przedsiębiorstwu uprawnienie do samodzielnego zatwierdzania operacji lotniczych o podobnym charakterze, bez dodatkowych wniosków i pozwoleń. Umożliwi to elastyczne i płynne działania w zakresie komercyjnego rozwoju usługi i wdrożenia jej na kolejnych obszarach, w tym za granicą.

Testy i pilotaże

REAKTO na przełomie ostatnich miesięcy przeprowadziło szereg testów operacyjnych wraz z partnerami z branży ochrony, m.in. Seris Konsalnet, Taurus Ochrona, VIP Security System czy Capital Security, a także konsultacje rynkowe. Podczas misji testowych realizowanych w powiecie nowosądeckim spółka wraz z partnerami zrealizowała loty w oparciu o scenariusze weryfikacji fałszywych alarmów, automatycznych lotów patrolowych czy lokalizacji intruza i wsparcia taktycznego grupy interwencyjnej.

– Instrukcja operacyjna, będąca częścią zatwierdzonego wniosku, jest także istotnym kamieniem milowym w kontekście przeprowadzania obowiązkowej diagnostyki bezzałogowca w formie zdalnej. Już wkrótce nasze stacje dokujące będą w sposób zautomatyzowany realizować diagnostykę techniczną hangarowanych dronów. Pilot będzie zapoznawał się z raportem i zatwierdzał go z centrum operacyjnego, bez konieczności przebywania w pobliżu infrastruktury – mówi Patryk Basiaga, kierownik projektu stacji dokującej w REAKTO

Jak działa REAKTO?

REAKTO tworzy System Szybkiego Reagowania – infrastrukturę i usługę, która zapewni 3-minutowy czas reakcji na wezwanie alarmowe. Drony i stacje dokujące rozmieszczone w przestrzeni publicznej umożliwią realizację misji “na żądanie” do obiektów objętych ochroną niemal natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia alarmowego. Rozwiązanie ma zapewnić wyższy standard ochrony dla spółek z branży security i ich klientów, a także ograniczyć koszty. Wartość rynku ochrony w Polsce wyniosła ok. 12 mld złotych w 2021 roku.