Rebels Valley i Startupbootcamp: Nowa era akceleracji startupów w Polsce (wywiad)

Dodane:

Aleksandra Janik Aleksandra Janik

rebels valley

Udostępnij:

Aleksandra Janik rozmawia z Arkiem Kwoską, Managing Partner w Rebels Valley, o współpracy jego firmy z globalnym akceleratorem Startupbootcamp.

Startup Rebels Valley nawiązał współpracę z globalnym akceleratorem Startupbootcamp, który rozwija młode firmy na całym świecie. Dzięki temu partnerstwu, polskie startupy zyskają dostęp do międzynarodowych zasobów, mentoringu i inwestorów, co może okazać się kluczowym momentem dla ich rozwoju na skalę globalną. Szerzej o współpracy opowiada nam Arek Kwoska, Managing Partner w Rebels Valley.

Czym jest Startupbootcamp?

Startupbootcamp to globalny akcelerator startupów, który pomaga młodym firmom szybko się rozwijać, oferując mentoring, dostęp do branżowych kontaktów oraz wsparcie ze strony korporacyjnych partnerów i inwestorów. W tym ekosystemie znajduje się ok 1600 startupów, wartość portfolio przekracza 5,5 mld EUR, ale też partnerstwo z markami takimi jak Gucci, Lavazza, Nestle, Rabobank czy Juventus. W efekcie startupy otrzymują dostęp nie tylko do kilkuset osobowej bazy mentorów w ponad 20 lokalizacjach, ale też bezpośrednie „dojście” do najbardziej rozpoznawalnych globalnie korporacji.

O Waszej współpracy piszecie jako o „gamechangerze”. Na czym będzie ona polegać?

Polski rynek startupowy od 10 lat znajduje się w fazie dziecięcej, nie udało nam się dotąd zbudować pozycji ważnego hubu, nawet w obszarze CEE. Nasze programy mają stosunkowo niewielką moc wpływania na dynamiczny rozwój startupów, szczególnie w wymiarze międzynarodowym. Jest kilka wyjątków, ale dotyczą one raczej działań korporacji związanych z pozyskiwaniem startupów z zewnątrz, choćby w postaci ORLEN Skylight. Wejście do rodziny Startupbootcamp daje nam dostęp do doświadczeń w realizacji ponad 100 programów akceleracyjnych na świecie i naprawdę imponujących zasobów wiedzy i kontaktów. Do tego, planujemy również wdrażanie na polskim rynku narzędzi wsparcia startupów oraz zupełnie nowych możliwości dla inwestorów

Jak doszło do nawiązania współpracy między Rebels Valley a Startupbootcamp? Czy napotkaliście jakieś wyzwania?

Przede wszystkim połączył nas ranking najlepszych europejskich hubów startupowych Financial Times. Przy okazji opublikowania ostatniej edycji tej klasyfikacji rozpoczęliśmy rozmowy w zakresie wymiany informacji o możliwościach dla startupów w naszych ekosystemach. I tak, krok po kroku, weszliśmy na ścieżkę budowania wspólnych działań w Polsce. Wyzwaniem na pewno jest dojrzałość polskiego rynku startupowego – było kilka rzeczy, które musieliśmy naszym nowym partnerom wytłumaczyć – zarówno w zakresie działań akceleratorów, jak również podejścia do rynku VC. Ale widzimy przede wszystkim duże zainteresowanie i gotowość do współpracy.

Jakie konkretne obszary Rebels Valley będzie wspierał w ramach współpracy ze Startupbootcamp?

Nasz zespół będzie budował działania SBC na polskim rynku – obie strony wnoszą do tej układanki swoje doświadczenie oraz relacje biznesowe. Otrzymamy wsparcie osób odpowiedzialnych za budowę pozycji SBC na nowych rynkach oraz ekspertów koordynujących wsparcie startupów na całym świecie. Naszym wspólnym celem jest wyraźne zaznaczenie roli Polski na całej ekosystemowej mapie SBC.

W jaki sposób będzie można nawiązać z Wami współpracę?

Nasze działania rozkładają się na 3 płaszczyzny:

  • działania w środowisku korporacyjnym, gdzie już niedługo zaprosimy czołowe polskie firmy do platformy łączącej kluczowe polskie przedsiębiorstwa z osobami odpowiedzialnymi za innowację u europejskich liderów rynku. Jesteśmy przekonani, że to pierwszy, niezbędny krok w procesie wzmacniania rozpoznawalności i atrakcyjności naszego ekosystemu
  • działania wspierające startupy – poprzez uruchomienie w przyszłym roku programu akceleracyjnego w modelu standardowo wykorzystywanym przez SBC – gdzie zaangażowanie akceleratora ma charakter długotrwały i jest związany z zaangażowaniem inwestycyjnym
  • działania skierowane do inwestorów – poprzez powiązanie inwestycji w polskie startupy z zaangażowaniem kapitałowym w skali globalnej, przez co inwestycje mogą być znacząco zdywersyfikowane. Tu cały czas pracujemy nad szczegółową strategią inwestycyjną.

Czytaj także: