Rekordowa inwestycja 2024 roku? Anduril pozyskuje 1,5 miliarda dolarów na „odbudowę arsenału demokracji”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Rekordowa inwestycja 2024 roku? Anduril pozyskuje 1,5 miliarda dolarów na „odbudowę arsenału demokracji”

Udostępnij:

Anduril, startup zajmujący się technologiami obronnymi, pozyskał 1,5 miliarda dolarów w rundzie F. Firma zanotowała też wzrost wyceny z 8,5 na 14 miliardów dolarów.

Hiperskalowanie produkcji obronnej

Firma podała w oświadczeniu, że nowe finansowanie pomoże skalować nową platformę produkcyjną definiowaną programowo o nazwie „Arsenal”, począwszy od fabryki Arsenal-1. Zakład ten zwiększy powierzchnię produkcyjną Anduril, aby produkować „dziesiątki tysięcy autonomicznych systemów wojskowych” rocznie, zatrudniając ponad 1500 osób. Celem firmy jest „hiperskalowanie” produkcji obronnej i wytwarzanie systemów obronnych na skalę, która nie jest obecnie możliwa w przypadku znakomitych systemów wojskowych.

Anduril nie koncentruje się jednak na wytwarzaniu kilku drogich, technologicznie wyrafinowanych systemów. W zamian, spółka koncentruje się na wytwarzaniu wielokrotnie tańszych produktów. Właśnie takim rozwiązaniem ma być  Arsenal: łatwym do adaptacji i masowej produkcji, który „skaluje się w nieskończoność i umożliwia odbudowę arsenału demokracji”.

Mnożnik 28

Sukces startupu był możliwy przede wszystkim dzięki skokowemu wzrostowi przychodów: w 2023 roku miały one wynieść 500 milionów dolarów, tj. dwa razy więcej niż rok wcześniej. To wtedy, w 2022 roku spółka była wyceniana na 8,5 miliarda dolarów. Obecnie jej wartość ustalono na 14 miliardów dolarów, co oznaczałoby, że obecna wycena jest ustalona na poziomie 28-krotności. Jest to wysoki poziom według wielu standardów dla startupów na późnym etapie rozwoju, ale szczególnie dla firm z branży obronnej. Jak podaje serwis TechCrunch, mnożnik przychodów Lockheed Martin wynosi około 1,9x, w oparciu o jego obecną wycenę i zeszłoroczne przychody, podczas gdy Boeinga wynosi 1,3x. Trzeba jednak zaznaczyć, że przytaczane niższe mnożniki dotyczą przychodów wyższych o miliardy dolarów: Lockheed Martin przyniósł 67,6 miliardów dolarów w 2023 roku, a przychody Boeinga wyniosły w tamtym czasie prawie 78 miliardów dolarów.

Zdobyte dofinansowanie stawia Anduril w jednym szeregu z takimi firmami działającymi w obszarze obronności co Lockheed Martin, RTX, Northrop Grumman, Boeing i General Dynamics. Osiągają one miliardowe przychody ze współpracy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych. Są też liderami rynku, decydującymi o tym, jak wygląda produkcja rozwiązań obronnych jest niezaprzeczalny. Założyciele Anduril deklarują jednak, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Dowodzą tego ostatnie rynkowe sukcesy startupu, jak chociaż pozyskanie kontraktu na opracowanie i testowanie prototypów małych, bezzałogowych myśliwców. Spółka zostawiła na polu takie marki jak Lockheed, Northrop czy Boeing. Dodatkowo, zarząd Anduril swoją przewagę upatruje w startupowej mentalności, elastyczności i zwinności – czyli cech, których ma brakować w branży obronnej.

Nowa runda finansowania Anduril była współprowadzona przez Founders Fund, który prowadził rundę zalążkową Anduril w sierpniu 2017 r. i jej serię A, oraz Sands Capital, który uczestniczył w wielu IPO od czasu oferty publicznej Visa w 2008 roku. Udział Founders Fund nie jest jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że firma od dawna stawia na Anduril. Współzałożyciel i prezes wykonawczy firmy, Trae Stephens, jest również partnerem Founders Fund. W rundzie wzięli również udział główni inwestorzy instytucjonalni, tacy jak Fidelity Management & Research Company i Baillie Gifford.

Czytaj także: