Robot zdezynfekuje szpital na Banacha w Warszawie. Użyje ultrafioletu

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Robot zdezynfekuje szpital na Banacha w Warszawie. Użyje ultrafioletu

Udostępnij:

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaprezentowano pierwszego w Polsce robota UVD do sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia i redukcji rozprzestrzeniania się koronawirusa. Już wkrótce urządzenie pojawi się na stałe w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Banacha w Warszawie.

Robot do dezynfekcji firmy UVD Robots jest w pełni autonomiczny. Po zaprogramowaniu może poruszać się po salach dla pacjentów, blokach operacyjnych i korytarzach. Urządzenie wykorzystuje światło ultrafioletowe, dzięki czemu może niszczyć wszelkie bakterie, grzyby i wirusy. Robot dezynfekuje zarówno powierzchnię, jak i powietrza.

Fot.mat.pras. Warszawski Uniwersytet Medyczny

– W czasie 3-5 minut jesteśmy w stanie dezynfekować pomieszczenie o wielkości 20 mkw., zanim personel medyczny do takiego pomieszczenia wejdzie – tłumaczy w rozmowie z Radiem Kolor Adam Centkowski, który zajmuje się innowacyjnym sprzętem medycznym.

Takie roboty są wykorzystywane już w Chinach, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

– Mamy nadzieję, że nasze szpitale kliniczne, wchodzące w skład UCK WUM, również będą mogły poszczycić się posiadaniem takiego sprzętu. Dlatego też bardzo zachęcamy wszelkich ewentualnych sponsorów, wszystkie instytucje i osoby, które mogłyby nam pomóc w nabyciu tego ultranowoczesnego sprzętu do tego typu pomocy. Zarówno Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM przy ul. Banacha jak i Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM są szpitalami dedykowanymi do walki z koronawirusem. Posiadanie takiego sprzętu bardzo ułatwiłoby nam prowadzenie skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa – powiedział rektor WUM, prof. Mirosław Wielgoś.

Chińczycy testują roboty na kampusie

W Chinach już od jakiegoś czasu w walkę z epidemią włączone są różnego rodzaju roboty i drony. Pekiński Instytut Technologii zainstalował na terenie kampusu robota 5G, który umożliwia zdalnemu operatorowi bezpieczne mierzenie temperatury ludzi z daleka, a także dostarczanie paczek.

W urządzeniu zmieścił się zestaw urządzeń telekomunikacyjnych i sprzęt AV. W podstawowym trybie dostawy, maszyna może przewozić pudła z jednego miejsca do drugiego, otwierając jedne z czterech bocznych drzwi schowka, aby umożliwić ludziom ręczne odbieranie paczek. Posiada również zamontowaną na górze kamerę, która obraca się, aby obserwować przechodniów, rozpoznawać ich poprzez rozpoznawanie twarzy, a także skanować ich temperaturę.

Pojazd 5G jest częścią serii KuGaea Kun opracowanej przez Cool High Technology, pekińskiego producenta autonomicznych samolotów  i samochodów bezzałogowych. Robot uzyskał certyfikat autonomicznej platformy samochodowej Apollo firmy Baidu, wykorzystującej pekińskie drogi testowe do samodzielnej jazdy o długości ponad 300 mil.

Na zdjęciu: KuGaea Kun | Cool High Technolog

Roboty dezynfekujące od Siemensa

Także Siemens zaprezentował ostatnio robota dezynfekującego, który potrafi walczyć z patogenami. Robot powstał w zaledwie tydzień. Urządzenia tego typu mają pomóc chińskim szpitalom zwalczać różnego typu wirusy, w tym COVID-19.

Robot Siemensa może zdezynfekować od 20 000 do 36 000 m2 w ciągu 1 godziny pracy. Ponieważ tankowanie sprzętu w miejscu pracy nie jest wygodne ani ekologiczne, to sprzęt jest napędzany energią elektryczną. Zasilane baterią litową urządzenie ma za zadanie wyręczać ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia.

Zespół opracowywał strategię, jak zmaksymalizować efekty sterylizacji przy mniejszym zużyciu środków dezynfekujących i jak poszerzyć do 360 stopni zasięg opryskiwania, nawet w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni. Obrotowa kamera zamontowana na jego szczycie przesyła filmy i informacje w czasie rzeczywistym do operatora, który zdalnie steruje maszyną.

Sprzęt posiada nowatorskie rozwiązania, w samej konstrukcji robota oraz w autonomicznych systemach sterowania. Dlatego twórcy projektu złożyli już 2 wnioski o patenty krajowe.