Fundusz, który pierwotnie miał wynieść 120 mln dolarów, ostatecznie został nadsubskrybowany i zamknął się na poziomie 125 mln dolarów – poinformowała Samantha Bohbot, partnerka i Chief Growth Officer w RockawayX.
Zbieranie środków rozpoczęto w marcu 2024 roku, a większość kapitału – około dwóch trzecich – udało się pozyskać w ciągu ostatnich dwóch kwartałów. Zgodnie z zapowiedziami, od 50 do 75% funduszu (czyli około 64–94 mln dolarów) zostanie zainwestowane w start-upy we wczesnej fazie rozwoju, które działają w oparciu o blockchain Solana. Pozostała część środków trafi do projektów związanych z zdecentralizowanymi finansami (DeFi), protokołami infrastrukturalnymi oraz zdecentralizowanymi sieciami.
Nowy fundusz przyciągnął inwestorów takich jak Rockaway Capital – główny inwestor pierwszego funduszu RockawayX – a także rodzinne biura inwestycyjne, firmy private equity, osoby o wysokiej wartości majątku i założycieli firm kryptowalutowych.
Jak poinformowała Samantha Bohbot, około 20% środków z nowego funduszu zostało już zainwestowane w projekty takie jak DoubleZero, Exponent, Hyperlend, Silhouette, Fragmetric i OnRe.
– Podczas gdy inne projekty mogą sprawiać wrażenie eksperymentów badawczych, Solana funkcjonuje jak firma z misją – rozwijać dominujące rozwiązanie blockchainowe i promować je wśród twórców oraz instytucji – podkreśla Samantha Bohbot, partnerka i Chief Growth Officer w RockawayX.
Pierwszy fundusz
Pierwszy fundusz RockawayX również skupiał się na Solanie. Firma zainwestowała m.in. w rundę finansowania Solana Labs w 2019 roku oraz wsparła takie projekty jak Kamino Finance, Squads, Switchboard i inne.
– Skupiamy się na ekosystemie Solany od czasu spotkania z Anatolym i Rajem [współzałożycielami Solany] w inkubatorze 500 Startups w San Francisco na początku 2018 rok” – powiedział Viktor Fischer, założyciel i CEO RockawayX – Zamiast inwestować w kolejne warstwy pierwsze (L1), postawiliśmy na budowanie aplikacji na Solanie i bycie pierwszym użytkownikiem dla naszych założycieli: od dostarczania płynności, przez uruchamianie solverów, aż po świadczenie usług sprzętowych.