„Rozwój AI w Polsce nie jest zagrożony”. Prof. Piotr Sankowski będzie kontynuował prace nad sztuczną inteligencją

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

„Rozwój AI w Polsce nie jest zagrożony”. Prof. Piotr Sankowski będzie kontynuował prace nad sztuczną inteligencją

Udostępnij:

Niedawno prof. Piotr Sankowski złożył rezygnację ze stanowiska prezesa IDEAS NCBR. Środowisko AI i naukowcy zaprotestowali, zaniepokojeni o przyszłość AI w Polsce. Dzisiaj ogłoszono powstanie Instytutu Badawczego IDEAS.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Ministerstwie Cyfryzacji, ogłoszono powstanie Instytutu Badawczego IDEAS. Na jego czele ma stanąć prof. Piotr Sankowski.

– W ostatnich dniach sztuczna inteligencja trafiła pod strzechy, bo rzeczywiście prowadzimy dyskusje o znaczeniu tej technologii wszędzie, możliwe, że już w każdym domu w Polsce albo w dużej ich części, więc to naprawdę jest to ogromny sukces – dodał prof. Piotr Sankowski.

Minister Dariusz Wieczorek zaproponował Sankowskiemu objęcie sterów nowej jednostki i koordynowanie prac zespołów badawczych AI.

– Nie będzie wstrzymywania badań czy współpracy z wybitnymi naukowcami. Rozwój AI w Polsce nie jest zagrożony – zapewnił minister nauki Dariusz Wieczorek.

Jakie jest cel Instytutu Badawczego IDEAS?

Nowy Instytut Badawczy IDEAS będzie zajmować się badaniami i rozwojem w obszarze sztucznej inteligencji, z naciskiem na innowacyjne projekty naukowe. Ma również wspierać współpracę między polskimi naukowcami a sektorem prywatnym oraz publicznym. Te działania mają przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności Polski w tej dziedzinie. Celem jest uczynienie z Polski lidera badań nad AI na arenie międzynarodowej.

– Jesteśmy przekonani, że połączenie wiedzy akademickiej oraz doświadczenia sektora publicznego przyniesie wymierne korzyści dla polskiej nauki i gospodarki, a także stanie się inspiracją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie odpowiedzą na aktualne wyzwania współczesnego świata – dodał wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Kiedy Instytut rozpoczyna swoją działalność?

Minister Wieczorek zobowiązał się do przygotowania wszystkich warunków formalno-prawnych (tj. kwestię udziałów, kapitału oraz organów spółki) do końca bieżącego roku. Nowa spółka ma rozpocząć swoją działalność od dnia 1 stycznia 2025 roku.

Warto przypomnieć, że końcem września polskie media obiegła informacja o tym, że prof. Sankowskiego na stanowisku prezesa zastąpi dr hab. Grzegorz Borowik. Szczegółów postępowania konkursowego nie ujawniono. Konsekwencją takich działań była rezygnacja światowej sławy naukowców z pozostania w radzie naukowej instytucji.

Czytaj także: