Nasz partner T-Mobile uruchomił nowy serwis T-Mobile Innowacje. Powstał on ze względu na liczne zgłoszenia i zapytania oraz chęć współpracy z kreatywnymi ludźmi. Dostępne są trzy kategorie: Open API, Open Innovation, Start up!
Po oficjalnym ogłoszeniu współpracy Mam Startup z T-Mobile zapewniliśmy, że partnerstwo przyniesie wiele korzyści przede wszystkim Wam – naszym czytelnikom. Dzisiaj został uruchomiony portal T-Mobile Innowacje, dzięki któremu będziecie mieli możliwość zaprezentowania swojego startupu, zaoferowania współpracy przy realizacji nowego pomysłu czy wzięcia udziału w wyzwaniach na budowę aplikacji. W portalu T-Mobile znajdziecie trzy kategorie.
Pierwszy dział Open API jest skierowany do developerów aplikacji. T-Mobile oferuje szereg artykułów, samouczków oraz podział na poszczególne kategorie API. Czytając dalej dowiadujemy się jaką funkcję będzie pełnił w kodzie aplikacji, jak działa i dowiemy się krok po kroku jak możemy go wykorzystać tworząc naszą aplikację. Oprócz wspomnianego podziału mamy dostęp do pojawiających się aktualności, działu showcase, w którym zamieszczane będą przykłady zastosowania Open API oraz wgląd do cennika, który jasno pokazuje za jakie funkcje korzystania z API T-Mobile zapłacimy. Co ciekawe, część oferowanego API udostępniona jest za darmo.
Open Innovation, to drugi dział w nowo otwartym serwisie T-Mobile. Dział Innowacje jest skierowany do wszystkich ludzi z pomysłem na startup. Jeśli mamy innowacyjny pomysł, który mógłby pomóc wielu abonentom sieci T-Mobile, to z pewnością powinniśmy wypełnić zgłoszenie do programu. Oferta otwarta jest również na kreatywnych ludzi z umiejętnościami programistycznymi, którzy mogą podjąć się “wyzwań” i zarobić na tym realne pieniądze. Na tą chwilę dostępne są trzy wyzwania: stworzenie aplikacji dla klientów będących w roamingu, portfela z QR kodami oraz aplikacji facebookowej na feature phone’y. Na wykonanie każdego z zadań mamy dziewięćdziesiąt dni i jeśli spełnimy wszystkie wymagania zamieszczone w specyfikacji to otrzymamy “10 tysięcy złotych, sławę i uznanie”. Naprawdę warto!
Start up! to trzeci, bardzo ważny dział nowego serwisu T-Mobile Innowacje. W tym dziale miejsce dla siebie znajdą aktywni twórcy korzystający z możliwości platformy i osoby posiadające zespół gotowy do współpracy z operatorem. Dział „Start up!” ma służyć jako punkt kontaktowy między partnerami a twórcami startupów. Dzięki niemu aktywne osoby spoza firmy, będą mogły zweryfikować swoje projekty, a najlepsi z nich otrzymają możliwość skorzystania z pomocy w ich realizacji oraz dostęp do zasobów oferowanych przez T-Mobile. Dzięki współpracy będą mogli nie tylko wypromować swoją aplikację, ale również poddać ją ocenie szerokiej grupie odbiorców. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić formularz, w którym podajemy swoje podstawowe dane, opis pomysłu oraz załącznik.
Jakie startupy mają największe szanse na współpracę? O to zapytaliśmy Jakuba Probolę, Kierownika Działu Innowacyjności w T-Mobile Polska:
Każdy ciekawy serwis może być w naszym kręgu zainteresowania i współpracy. Mobilne startupy jednak mogą spotkać się z naszym szybszym i większym zainteresowaniem. Przykładowo serwis z rekomendacjami miejsc do zjedzenia pizzy może być jak najbardziej serwisem, z którym możemy nawiązać współpracę.
Podsumowując serwis T-Mobile Innowacje jest szansą dla wszystkich ludzi z pomysłem oraz dla twórców startupów. Kto nie chciałby, aby jego aplikacja na smartfony była promowana przez jedną z największych sieci komórkowych? Aby zachęcić użytkowników do współpracy T-Mobile proponuje pierwszy konkurs na serwis, w którym nagrodą jest wsparcie w realizacji oraz 50 tysięcy złotych. O szczegółach będziemy informować Was na bieżąco.
Serwis można znaleźć pod tym adresem: http://innowacje.t-mobile.pl/
[Aktualizacja 04.06.2012]
Ze względu na komentarze dotyczące regulaminu konkursu, poprosiliśmy o wypowiedź Jakuba Probolę, Kierownika Działu Innowacyjności w T-Mobile Polska.
Jeśli ktoś nie chce mieć firmy, a ma wolny czas na realizację pomysłów, to może się do nas zgłosić, a my pomożemy takiej osobie w ich realizacji. W przypadku, gdy ktoś zgłasza się ze swoim startupem, nie podpisuje żadnych umów dotyczących przechodzenia praw własności. To są dwie różne rzeczy i dwa różne podejścia. W przypadku startupów model współpracy jest ustalany za każdym razem i na chwilę obecną domyślnym modelem wcale nie musi być obejmowanie udziałów… a na pewno nie 100%