Ruszyła Szkoła Pionierów PFR. Jej uczestnicy pracują na rozwiązaniami z obszaru HealthTech i ClimateTech

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

szkoła pionierów PFR

Udostępnij:

50 uczestników Szkoły Pionierów PFR przez ponad 2 tygodnie będzie zdobywać wiedzę i pracować nad własnymi innowacyjnymi projektami w obszarach: HealthTech, ClimateTech i kategorii ogólnej. Najlepsi autorzy i ich rozwiązania już w listopadzie będą rywalizować o uznanie jury, inwestorów oraz nagrody finansowe o łącznej wartości 110 tys. zł.

Tegoroczna edycja Szkoły Pionierów PFR podzielona została na trzy kategorie tematyczne. 44 proc. wszystkich zgłoszeń do programu dotyczyło kategorii HealthTech, 38 proc. ClimateTech, a 18% osób zgłosiło się do kategorii ogólnej. W wyniku analizy nadesłanych aplikacji eksperci PFR wyłonili 50 uczestników i uczestniczek z całej Polski – 38 osób indywidualnych i 6 dwuosobowych zespołów.

– V edycja Szkoły Pionierów PFR to odpowiedź na wyzwania z jakimi mierzy się współczesny świat. Jako firma oparta na technologii głęboko wierzymy, że właśnie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i myśleniu outside the box możemy wpłynąć na rozwój gospodarki i sprawić, że nasza przyszłość będzie po prostu lepsza. W tym roku, poszukujemy rozwiązań odpowiadających na Cele Zrównoważonego Rozwoju, które są dla Allegro szczególnie ważne. Jako jedna z wiodących platform handlowych chcemy minimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie stawać się liderem zmian – dla naszych klientów, sprzedawców oraz partnerów biznesowych. Tym bardziej cieszymy się, że już po raz piąty możemy być strategicznym partnerem Szkoły Pionierów PFR i wspierać kreatywnych przedsiębiorców oraz startupy pozytywnego wpływu – mówi Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs & Sustainability w Grupie Allegro.

Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs & Sustainability w Grupie Allegro

Perspektywiczne rynki

Europa jest obecnie drugim co do wielkości inwestorem w technologie klimatyczne (18,3 mld USD) wyprzedzając Chiny – wynika z raportu PwC „State of Climate Tech 2021”. Średnia wielkość transakcji wzrosła prawie czterokrotnie w I półroczu 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, a liczba klimatycznych jednorożców wzrosła do 78. Największych inwestycji w Europie dokonuje się w obszarach: mobilność i transport, żywność i rolnictwo oraz energia.

Wiele perspektyw otwiera przed innowatorami także rynek medyczny. Starzejące się społeczeństwo oraz rosnące wydatki na służbę zdrowia (z 6,2% PKB do 7% do 2027 roku zgodnie z rządowymi założeniami) powoduje, że zapotrzebowanie na nowe rozwiązania technologiczne w medycynie również będzie rosło.

– Inwestycje w technologie służące rozwojowi medycyny i zielonej transformacji są na najwyższym poziomie w historii. Ten trend z pewnością utrzyma się jeszcze długo, więc jesteśmy w dobrym momencie, aby coraz więcej takich rozwiązań powstawało w Polsce. To innowacje są motorem napędowym gospodarki, dlatego program Szkoła Pionierów PFR od pięciu lat nie zwalnia tempa i co roku dokonuje aktualizacji swojego profilu. Zależy nam, aby rozwiązania tworzone przez uczestników nie trafiały do szuflady, ale wpisywały się w rzeczywiste potrzeby rynku – mówi Paweł Borys, prezes PFR.

Gala otwarcia V edycji Szkoły Pionierów PFR

Podczas Gali otwarcia V edycji Szkoły Pionierów PFR uczestnicy mieli okazję zdobyć dodatkową wiedzę i zainspirować się wystąpieniami gości specjalnych. Dr Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, przedstawił największe wyzwania w obszarze MedTech z perspektywy praktyka. Z kolei o globalnych wyzwaniach i najnowszych badaniach dotyczących zagrożeń klimatycznych mówił Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Polska.

Blok merytoryczny programu rozpoczyna weekendowy bootcamp, w trakcie którego uczestnicy wezmą udział w grach zespołowych, pozwalających osobom indywidualnym połączyć się w zespoły, a zespołom – znaleźć co-founderów. Od pierwszych dni września Pionierzy wezmą udział w dwutygodniowych warsztatach stacjonarnych w Warszawie oraz sesjach mentoringowych, aby zdobyć solidne podstawy do dalszej pracy zespołowej nad rozwojem swoich projektów i przygotowań do listopadowej Gali Finałowej.

Zobacz również Jak robić startupy? Przewodnik Szkoły Pionierów PFR 

szkoła pionierów PFR program

Program Szkoły Pionierów PFR

Za program merytoryczny odpowiadają praktycy biznesu i eksperci wchodzący w skład Rady Programowej: Eliza Kruczkowska – Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, Aleksandra Sroka-Krzyżak – Head of Strategy Allegro, Marta Mikliszańska – Head of Public Affairs & Sustainability Allegro, prof. Olaf Żylicz – Politechnika Warszawska, Kamil Wyszkowski – Dyrektor Wykonawczy ONZ UN Global Compact Network w Polsce, Rafał Małecki – Partner EEC Ventures.

Program realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro oraz PFR Ventures. Patronami honorowymi jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

MamStartup jest patronem medialnym Szkoły Pionierów PFR