Salv pozyskał 20 mln zł na walkę z przestępczością finansową w Polsce i CEE

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

salv

Udostępnij:

Salv, estoński startup, który pomaga walczyć z przestępczością finansową, pozyskał ok. 20 mln zł (4 mln euro), m.in. na uruchomienie polskiego oddziału i stworzenie zespołu w Warszawie. Rozszerzeniu rundy seed, któremu przewodził polsko‑amerykański fundusz ffVC, przy udziale niemieckiego G+D Ventures.

Salv to startup z obszaru regtech (technologie regulacyjne), który pomaga firmom i instytucjom walczyć z przestępczością finansową, ułatwiając międzynarodową współpracę i wymianę informacji. Startup założyli Taavi Tamkivi (CEO), Jeff McClelland (COO) oraz Sergei Rumjantsev (CTO), byli pracownicy estońskiego fintechu Wise oraz Skype, którzy od lat walczyli z podejrzanymi transakcjami i przestępcami finansowymi. Stworzyli platformę Salv Bridge, pierwsze na świecie narzędzie, dzięki którym instytucje mogą wspólnie przeciwdziałać, monitorować i rozwiązywać sprawy z obszaru fraudów płatniczych, prania brudnych pieniędzy, a także omijania sankcji.

Ponadto, oprogramowanie Salv oferuje wszystkie standardowe narzędzia AML, takie jak automatyczna identyfikacja i monitorowanie podejrzanej aktywności, przetwarzanie dużych ilości danych w czasie rzeczywistym, a także ciągła adaptacja, by odpowiadać na nowe zagrożenia. Do sieci Salv Bridge należy obecnie 21 instytucji finansowych z całej Europy. Wspólnie wykryły i rozwiązały ponad 6 tys. spraw podejrzanych transakcji, od fraudów, przez pranie brudnych pieniędzy, po omijanie sankcji. Dzięki temu na konta przestępców nie trafiło ponad 6 mln euro.

Salv dla polskich banków

Teraz Salv zaoferuje swoje narzędzia bankom, instytucjom finansowym i firmom z Polski, które mierzą się z lawinowo rosnącą liczbą przestępstw gospodarczych. Tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku policja prowadziła ponad 70 tys. śledztw, które dotyczyły tego obszaru, wobec 64 tys. w całym roku 2021. W grudniu 2022 w Komendzie Głównej Policji powołano też Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej.

Polska to jeden z największych rynków usług finansowych w Europie. Działa tu blisko 600 banków i 300 fintechów, a branża cały czas rośnie. Przyciąga to także przestępców, którzy wykorzystują pogarszającą się sytuację gospodarczą, a przede wszystkim nowe technologie i możliwość wymiany informacji. Salv Bridge wyrównuje szanse instytucji finansowych w tej walce, co udowodniliśmy już na innych europejskich rynkach. Teraz chcemy wykorzystać do doświadczenie, by pomóc polskim firmom. Jesteśmy pewni, że powtórzymy tu nasz sukces i podniesiemy efektywność walki branży finansowej z przestępczością – mówi Taavi Tamkivi, CEO i współzałożyciel Salv.

20 mln zł na rozwój w Polsce

Na rozwój swojej działalności w Polsce, Salv pozyskał blisko 20 mln zł (4 mln euro). Rozszerzeniu rundy seed przewodziły polsko-amerykański fundusz ffVC i niemiecki G+D Ventures, a finansowanie zapewnili też dotychczasowi inwestorzy. Estoński startup planuje otworzyć w Polsce biuro, w którym zatrudni inżynierów oraz specjalistów od business development. Warszawski zespół pomoże w obsłudze firm i instytucji finansowych z Polski, ale też z całego regionu CEE.

– Zainwestowaliśmy w Salv, bo to rozwiązanie, które działa. Udowodniło już swoją efektywność w walce z przestępczością finansową pomagając 21 instytucjom w całej Europie wykryć i zapobiec fraudom płatniczym, praniu pieniędzy i omijaniu sankcji o wartości milionów euro. Przestępczość finansowa to problem, który pogłębia się nie tylko w Polsce. Widzimy w Salv olbrzymi potencjał do szerokiej ekspansji, co w konsekwencji pomoże wielu firmom zachować zgodność regulacyjną i zwiększy ich szanse w walce z przestępcami – mówi Mateusz Zawistowski, dyrektor zarządzający ffVC.

 

EyeVi Technologies pozyskuje 7 mln zł. W startup zainwestowali ff Venture Capital i RKKVC

Maciej Skarul (ffVC): Nasza scena startupowa jest tam, gdzie Estonia była w 2015 r.

Silent Eight pozyskało ponad 180 mln zł. W rundzie wziął udział fundusz OTB Ventures