Singapurska spółka wykorzystuje blockchain do weryfikacji szczepionek

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Singapurska spółka wykorzystuje blockchain do weryfikacji szczepionek

Udostępnij:

Platforma eZTracker pozwala na weryfikację przeterminowanych czy źle przechowywanych szczepionek przeciw COVID-19. Dzięki temu pacjenci mogą uniknąć doświadczania niepożądanych efektów.

Blockchain w służbie zdrowia

Spółka Zuelling Pharma – wywodząca się z Singapuru – opracowała platformę eZTracker, która dzięki blockchainowi jest w stanie weryfikować szczepionki przeciwko koronawirusowi. Cały proces jest dość prosty – platforma wykorzystuje blockchain do przechwytywania i śledzenia danych dot. szczepionki. Dzięki temu poprawia przejrzystość łańcucha dostaw i umożliwia natychmiastową weryfikację szczepionki za pomocą aplikacji mobilnej.

Jak wskazuje samo Zuelling Pharma – z platformy mogą korzystać zarówno lekarze, państwa, jak i zwykli pacjenci. Co za tym idzie, pacjenci mogą unikać niepożądanych efektów, jakie mogłyby wywołać źle przechowywane czy przeterminowane szczepionki.

Dzięki blockchainowi pacjenci mogą też weryfikować, czy dana szczepionka pochodzi od właściwego dystrybutora. Wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się na opakowaniu. Platforma określana jest jako BaaS, czyli Blockchain-as-a-Service.

Hongkong konfiskuje leki o wartości ok. 500 tys. dolarów

Podawanie niezweryfikowanych leków czy szczepionek niestety się zdarza. Nie tak dawno – bo 12 stycznia – taki problem dotknął Hongkong. Wówczas to w jednej z prywatnych kliniki 36 pacjentom podano przeterminowane szczepionki przeciw COVID-19.

Co prawda jedynymi zgłaszanymi dolegliwościami były te żołądkowo-jelitowe, ale nie trudno sobie wyobrazić, że mogłoby dojść do gorszych konsekwencji. Niestety, problem z pozyskiwaniem podrabianych leków na terenie Azji Południowo-Wschodniej jest znacznie większy.

Według raportu biura ONZ ds. przestępczości narkotykowej – w tym rejonie świata konsumenci wydają na podrabiane leki od 520 mln do nawet 2,6 mld dolarów rocznie. Jak podaje serwis scmp.com – w czerwcu 2021 r. władze Hongkongu skonfiskowały ok. 110 tys. sfałszowanych tabletek leków. Ich łączną wartość oszacowano na ok. 513 tys. dolarów.

Singapurskie Zuelling Pharma chce rozwiązać ten problem właśnie dzięki blockchainowi. Jej wiceprezes – Daniel Laverick, uważa, że Hongkong może być doskonałym partnerem biznesowym jego firmy, gdyż pozostaje wyjątkowo czujny na podrabiane leki. Zuelling Pharma działa na 13 azjatyckich rynkach, m.in. w Hongkongu, Tajlandii i na Filipinach. Firma świadczy usługi cyfrowe dla ponad 350 tys. placówek medycznych.