Już za miesiąc przedsiębiorcy będą musieli wnieść opłaty na składki ZUS w nowym roku. Wiadomo już, że kwota będzie wyższa niż w zeszłym roku, jednak wciąż nie wiadomo o ile dokładnie.
Przypomnijmy, że składka n a ZUS składa się z ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. Wysokość tego pierwszego uzależniona jest od przeciętnej płacy za pracę, która każdego roku jest zapisywana w ustawie budżetowej. Natomiast wysokość opłaty za ubezpieczenie zdrowotne zależne jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. I właśnie ta druga składka nie została jeszcze ustalona.
Główny Urząd Statystyczny zazwyczaj podaje taki komunikat w drugiej połowie stycznia. W tym roku urząd zapowiedział, że poda taką informację 21 stycznia. Wtedy też przedsiębiorcy dowiedzą się ile dokładnie będą musieli zapłacić.
Składka zdrowotna z każdym rokiem jest coraz wyższa. Między 2015, a 2019 roku wzrosła ona o 62,91 złotych. Według szacunków opartych na tej tendencji mówi się, że w 2020 roku składka zdrowotna będzie na poziomie 365 złotych.
Dla kogo mały ZUS?
Na początku tego roku informowaliśmy o tym, że przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z Małego ZUSu oraz Małego ZUSu Plus. Właściciele firm, którzy chcieli wykorzystać ulgę mieli czas do 8 stycznia na złożenie odpowiednich dokumentów.
Jeżeli przedsiębiorca przypuszcza, że jego przychód za 2019 rok będzie go kwalifikował do skorzystania z Małego ZUS-u, powinien zgłosić chęć korzystania z tego rozwiązania szacując przychód na podstawie faktur, które posiada. Natomiast po 15 stycznia będzie mógł zweryfikować podany przychód. – Jeżeli się zmienił (przekroczył dopuszczalny próg 67 tys. 500 zł), należy wówczas dokonać korekty kodu tytułu ubezpieczenia na zasadach ogólnych (w ciągu 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości), wskazując jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń 1 styczeń 2020 r. Pozostali przedsiębiorcy, a zatem ci, których Mały ZUS Plus dopiero obejmie (ze względu na podwyższenie progu przychodu z poprzedniego roku do 120 tys. zł), mogą zgłaszać się od 1 lutego 2020 r. Będą mieli na to czas do końca lutego. Nową podstawę wymiaru składek wykażą w imiennych raportach miesięcznych albo deklaracjach rozliczeniowych składanych za luty – czytaliśmy wtedy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.
Przedsiębiorcy nie uciekną od płacenia ZUSu. Wszyscy z niecierpliwością zapewne czekają na ustalenia GUSu. Rząd daje jednak możliwości ulg od tych opłat, dlatego zawsze warto sprawdzać nowe przepisy i śledzić propozycje rządu.