SNIP, czyli startupy ramię w ramię ze śląskim przemysłem: przed nami 9 integracyjnych spotkań obu środowisk

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SNIP, czyli startupy ramię w ramię ze śląskim przemysłem: przed nami 9 integracyjnych spotkań obu środowisk

Udostępnij:

Projekt Startups Networking & Innovations Platform (SNIP) to w założeniach twórców integracja tradycyjnego przemysłu ze światem startupów. Jej efektem mają być obopólne korzyści: odświeżenie podejść, przyspieszenie innowacji oraz rozwój lokalnej gospodarki.

Raport o śląskim ekosystemie startupowym

W 2023 roku na zlecenie Silesian Startup Foundation oraz co.brick zespół badawczy z Obserwatorium Studiów Miejskich i Metropolitalnych przygotował raport, którego celem była analiza kondycji śląskiego ekosystemu oraz weryfikacja poziomu współpracy pomiędzy podmiotami działającymi w śląskim ekosystemie. Startups Networking & Innovations Platform (SNIP) to odpowiedź na zdiagnozowane braki systemowych działań w województwie śląskim, która ma ambicje zintegrować środowisko innowatorów i startupowców ze środowiskami przemysłowymi, które są dla wielu firm potencjalnymi early adopterami i testerami produktów.

– W ramach SNIP chcemy stworzyć przestrzeń, gdzie innowacyjność spotyka doświadczenie, tworząc najlepsze rozwiązania dla przemysłu działającego w regionie. To projekt, który ma wydobyć innowacyjny potencjał śląskiego przemysłu – komentuje Kuba Nagórski, prezes Silesian Startup Foundation.

Pełny raport o śląskim ekosystemie startupowym można pobrać stąd.

Platforma do współpracy i gospodarczego rozwoju Śląska

W erze, gdzie adaptacja do zmieniających się warunków rynkowych jest kluczowa, SNIP stwarza platformę, która pozwala obu stronom nauczyć się od siebie nawzajem. Startupy, z ich elastycznością i innowacyjnością, mogą wnieść nowe technologie i świeże pomysły, które są niezbędne do modernizacji i zwiększenia konkurencyjności tradycyjnych przedsiębiorstw. Z kolei, przemysł oferuje startupom dostęp do zasobów, sieci dystrybucyjnych oraz wiedzy branżowej, co jest nieocenione w skalowaniu działalności i komercjalizacji innowacji.

– Katowice od lat stawiają na innowacje, wyrazem tego są działania Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach skierowane do środowiska start-upowego. Jednym z obszarów, w którym chcemy animować środowisko startupów jest łączenie founderów z dojrzałym biznesem, w tym przemysłem. Dlatego jako Miasto Katowice staliśmy się jednym z inicjatorów i współorganizatorów platformy StartUp Networking & Innovation Platform. Wierzę, że dla innowatorów będzie to doskonała okazja do konfrontacji swoich pomysłów, ale również do poznania potrzeb dojrzałego biznesu i przemysłu. Sami przemysłowcy zyskają miejsce, z którego będą mogli czerpać swoją wiedzę o najnowszych trendach i innowacyjnych pomysłach – komentuje Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice.

Dodatkowo, SNIP promuje kulturę współpracy i otwartości, co jest kluczowe w budowaniu silnych i trwałych mostów między różnymi sektorami gospodarki. Organizowane spotkania, warsztaty i sesje networkingowe umożliwiają wymianę doświadczeń, co sprzyja lepszemu zrozumieniu potrzeb i możliwości obu stron. To nie tylko przyspiesza wprowadzanie innowacji, ale również pomaga w identyfikowaniu nowych obszarów dla wzajemnych korzyści, co może decydować o przewadze konkurencyjnej na rynku.

9 wydarzeń na styku przemysłu i innowacji

W ramach SNIP zaplanowano w sumie dziewięć spotkań tematycznych (każde spotkanie będzie dotykać innej gałęzi przemysłu), w 6 miastach regionu (Katowice, Tychy, Zabrze, Rybnik, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza), które połączą debaty i wystąpienia przedstawicieli obu środowisk, z networkingiem nastawionym na budowanie relacji biznesowych. Spotkania będą miały miejsce w godzinach roboczych (między 10:00 a 13:00). Zakładana liczba uczestników to około 100 osób na każdym wydarzeniu i sumarycznie około 1000 podczas całego cyklu w 2024 roku.

Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się we wtorek 14 maja w Katowicach, które są stolicą regionu i pretendują do miana jednego z kluczowych animatorów ekosystemu innowacji na Śląsku. Spotkanie to ma na celu przedstawienie koncepcji łączenia innowatorów/startupów z firmami z konwencjonalnego sektora MŚP oraz przemysłu. Podczas inauguracji zaprezentowane zostaną modelowe przykłady wdrożeń realizowanych przez startupy dla przemysłu.

Organizatorzy zapraszają na inaugurację projektu Startups Networking & Innovations Platform, która odbędzie się w D9 Space w Katowicach (ul. Dyrekcyjna 9, 40–013 Katowice, pierwsze piętro, wejście przez KluboGaleriaSARP).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja on-line.

Swoją obecność na inauguracji projektu zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Przemysłu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Agenda wydarzenia

  • 10:00 – 10:15: Networking przy kawie i przekąskach
  • 10:15 – 10:30: Wstęp: Kuba Nagórski, Prezes Silesian Startup Foundation: Przywitanie uczestników, przedstawienie partnerów, wyjaśnienie koncepcji SNIP
  • 10:35 – 11:15: Panel dyskusyjny: Szanse i zagrożenia współpracy startupów z przemysłem
  • 11:20 – 11:40: Startup Pitch: Mateusz Piech, IT Mine:Rozwiązanie dla sygnalistów Hero
  • 11:45 – 12:20: Case wdrożeniowy: Sławomir Stolarski, Locatick & Reprezentant Firmy z wdrożonym narzędziem: Jak startup może pomóc usprawnić procesy raportowania?
  • 12:25 – 13:00: Networking przy napojach i przekąskach

Organizator: Silesian Startup Foundation

Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Miasto Katowice z Miejskim Inkubatorem Przedsiębiorczości Rawa.Ink., Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, inSilesia

Partnerzy: co.brick, Heroes Agency.

Czytaj także: