SPINAKER alfa inwestuje w startup tworzący specjalistyczne wkładki ortopedyczne

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SPINAKER alfa inwestuje w startup tworzący specjalistyczne wkładki ortopedyczne

Udostępnij:

Do grona spółek portfelowych Funduszu SPINAKER alfa dołączyła MediFactory oferująca specjalistyczne wkładki ortopedyczne, odpowiadające indywidualnym potrzebom pacjentów. Wkładki opracowane na podstawie zaprojektowanej autorskiej metodyki diagnostycznej oraz kontrolnej będą wykorzystywane do terapii lub wspomagały proces terapii tradycyjnej, w celu wyrównywania wad postawy oraz związanych z tym szeregu dolegliwości bólowych.

W zakresie samego produktu – indywidualna wkładka ortopedyczna MediFactory będzie ortezą stopy, wykonywaną na podstawie różnych danych diagnostycznych, m.in. ankiety medycznej, dokumentacji fotograficznej postawy i stóp, wykonanego w odciążeniu wycisku lub skanu stóp, danych z badania statycznego i dynamicznego z maty tensometrycznej lub ewentualnie zdjęć z podoskopu. 

– Naszym celem jest zwiększenie skuteczności korekcji różnych wad postawy, np. płaskostopia poprzecznego i niwelowanie dolegliwości bólowych, m.in. stóp, kręgosłupa, za pomocą terapii połączonej z indywidualnie dopasowanymi wkładkami dla pacjentów. Nieodłącznym elementem terapii będzie wsparcie wizyt kontrolnych mających na celu podtrzymanie lub korektę procesu leczenia w celu zwiększenia jego efektywności – mówi Rafał Kaproń, Członek Zarządu MediFactory, doświadczony fizjoterapeuta z ponad 20-letnim stażem specjalizujący się w terapiach postawy, podologii ortopedycznej oraz pracy z pacjentami neurologicznymi.

Wkładki ortopedyczne dostępne na rynku

Patrząc na rynek oferowanych produktów, dostępne na rynku wkładki ortopedyczne można podzielić na produkty gotowe lub produkty dopasowywane do pacjenta. W przypadku produktów gotowych, producenci głównie koncentrują się na komforcie, jednak najczęściej pomijają kwestie anatomicznego wyprofilowania czy przeznaczenia wkładek. W kontekście rozwiązań zindywidualizowanych, stricte przeznaczonych do programów terapeutycznych, rozwiązania często pozbawione są odpowiedniej diagnostyki – a przez to – oferowane wkładki są niedopasowane do problemu pacjenta. Wspomniane rozwiązania posiadają szereg ograniczeń w kontekście pełnej personalizacji dla występujących schorzeń (np. stopa cukrzycowa, dysproporcja nóg, czy skrót kończyn).

– MediFactory wyróżnia autorski proces diagnozy, projektowania i produkcji wkładek na indywidualne potrzeby, z wykorzystaniem własnej bazy elementów i wzorców wkładki, w szczególności z wykorzystaniem odpowiednio dobranej rolki, a następnie procesem kontroli pacjenta. Zakładamy, że terapia naszymi wkładkami przyspieszać będzie proces leczenia minimum o 30% czasu w stosunku do terapii standardowymi wkładkami korekcyjnymi, dodatkowo zmniejszając dolegliwości bólowe już w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia terapii korygującej. Warto zaznaczyć, że w poszczególnych schorzeniach, przy terapii bez wkładek indywidualnych, proces ten trwa znacząco dłużej, najczęściej minimum 1 rok – dodaje Marcin Rojszyk, Prezes Zarządu MediFactory.

Problem wad postawy

Obecnie mamy do czynienia ze zwiększającą się liczbą osób z wadami stóp i postawy. Jak wynika z raportu Przeglądu medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, ok. 45% młodzieży ma płaskostopie. Natomiast zgodnie z European Journal of Biomedical and Pharmaceutical Sciences z 2022 roku, w zależności od grup wiekowych na samo płaskostopie cierpi nawet 58% osób. Zgodnie z danymi Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka, 90% dzieci w Polsce posiada wady postawy (szczególnie kręgosłupa, stóp i kolan). Z punktu widzenia sensu i potrzeby rehabilitacji oraz stosowania terapii specjalnymi wkładkami – wady postawy nie są wyłącznie defektem wizualnym czy kosmetycznym, a brak odpowiedniej terapii może w przyszłości powodować poważne skutki zdrowotne w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej czy zespołów bólowych kręgosłupa. 

MediFactory wypełniając zidentyfikowaną niszę rynkową, będzie funkcjonować jako centrum kompetencji projektowych i produkcyjnych. Spółka, poza produkcją wkładek, będzie oferowała szkolenia z zakresu diagnostyki i szerszego spojrzenia na terapię wad stóp, posturologii i całej motoryki, jak również usługi projektowe wraz z autorskimi rozwiązaniami i dopasowywaniem elementów korekcyjnych z własnej bazy oraz jednoczesnym dopasowaniem wkładki do obuwia pacjenta, co jest niewątpliwym wyróżnikiem oferty. 

– Wykorzystywane dziś metody terapii czy metody wykonania wkładek, w porównaniu do nowej technologii druku 3D indywidualnych wkładek, charakteryzują się ograniczonymi możliwościami modyfikacji oraz posiadają wiele ograniczeń w zakresie dopasowania i spersonalizowania pod potrzeby polskiego pacjenta. Z drugiej strony zwiększająca się liczba osób z wadami stóp i postawy, w tym duży odsetek wad postawy wśród młodzieży, siedzący tryb życia, jak również starzejące się społeczeństwo i dolegliwości temu towarzyszące, stanowią istotne czynniki wpływające na zapotrzebowanie na nowoczesną diagnostykę i szybką możliwość startu terapii idealnie dobranymi wkładkami, z istotnie krótszym czasem trwania tejże terapii – podsumowuje Tomasz Marczuk, Członek Zarządu SPINAKER alfa Sp. z o.o.

Inwestycja została przeprowadzona w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

SPINAKER alfa inwestuje w rozwiązanie HR ułatwiające wybór spersonalizowanych benefitów pracowniczych

Better Egg pozyskał finansowanie od SPINAKER alfa na opracowanie roślinnego substytutu jajecznicy

SPINAKER alfa inwestuje w Sweepee, spółkę produkującą autonomicznego robota sprzątającego