W zakresie samego produktu – indywidualna wkładka ortopedyczna MediFactory będzie ortezą stopy, wykonywaną na podstawie różnych danych diagnostycznych, m.in. ankiety medycznej, dokumentacji fotograficznej postawy i stóp, wykonanego w odciążeniu wycisku lub skanu stóp, danych z badania statycznego i dynamicznego z maty tensometrycznej lub ewentualnie zdjęć z podoskopu.
– Naszym celem jest zwiększenie skuteczności korekcji różnych wad postawy, np. płaskostopia poprzecznego i niwelowanie dolegliwości bólowych, m.in. stóp, kręgosłupa, za pomocą terapii połączonej z indywidualnie dopasowanymi wkładkami dla pacjentów. Nieodłącznym elementem terapii będzie wsparcie wizyt kontrolnych mających na celu podtrzymanie lub korektę procesu leczenia w celu zwiększenia jego efektywności – mówi Rafał Kaproń, Członek Zarządu MediFactory, doświadczony fizjoterapeuta z ponad 20-letnim stażem specjalizujący się w terapiach postawy, podologii ortopedycznej oraz pracy z pacjentami neurologicznymi.
Wkładki ortopedyczne dostępne na rynku
Patrząc na rynek oferowanych produktów, dostępne na rynku wkładki ortopedyczne można podzielić na produkty gotowe lub produkty dopasowywane do pacjenta. W przypadku produktów gotowych, producenci głównie koncentrują się na komforcie, jednak najczęściej pomijają kwestie anatomicznego wyprofilowania czy przeznaczenia wkładek. W kontekście rozwiązań zindywidualizowanych, stricte przeznaczonych do programów terapeutycznych, rozwiązania często pozbawione są odpowiedniej diagnostyki – a przez to – oferowane wkładki są niedopasowane do problemu pacjenta. Wspomniane rozwiązania posiadają szereg ograniczeń w kontekście pełnej personalizacji dla występujących schorzeń (np. stopa cukrzycowa, dysproporcja nóg, czy skrót kończyn).
– MediFactory wyróżnia autorski proces diagnozy, projektowania i produkcji wkładek na indywidualne potrzeby, z wykorzystaniem własnej bazy elementów i wzorców wkładki, w szczególności z wykorzystaniem odpowiednio dobranej rolki, a następnie procesem kontroli pacjenta. Zakładamy, że terapia naszymi wkładkami przyspieszać będzie proces leczenia minimum o 30% czasu w stosunku do terapii standardowymi wkładkami korekcyjnymi, dodatkowo zmniejszając dolegliwości bólowe już w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia terapii korygującej. Warto zaznaczyć, że w poszczególnych schorzeniach, przy terapii bez wkładek indywidualnych, proces ten trwa znacząco dłużej, najczęściej minimum 1 rok – dodaje Marcin Rojszyk, Prezes Zarządu MediFactory.
Problem wad postawy
Obecnie mamy do czynienia ze zwiększającą się liczbą osób z wadami stóp i postawy. Jak wynika z raportu Przeglądu medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, ok. 45% młodzieży ma płaskostopie. Natomiast zgodnie z European Journal of Biomedical and Pharmaceutical Sciences z 2022 roku, w zależności od grup wiekowych na samo płaskostopie cierpi nawet 58% osób. Zgodnie z danymi Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka, 90% dzieci w Polsce posiada wady postawy (szczególnie kręgosłupa, stóp i kolan). Z punktu widzenia sensu i potrzeby rehabilitacji oraz stosowania terapii specjalnymi wkładkami – wady postawy nie są wyłącznie defektem wizualnym czy kosmetycznym, a brak odpowiedniej terapii może w przyszłości powodować poważne skutki zdrowotne w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej czy zespołów bólowych kręgosłupa.
MediFactory wypełniając zidentyfikowaną niszę rynkową, będzie funkcjonować jako centrum kompetencji projektowych i produkcyjnych. Spółka, poza produkcją wkładek, będzie oferowała szkolenia z zakresu diagnostyki i szerszego spojrzenia na terapię wad stóp, posturologii i całej motoryki, jak również usługi projektowe wraz z autorskimi rozwiązaniami i dopasowywaniem elementów korekcyjnych z własnej bazy oraz jednoczesnym dopasowaniem wkładki do obuwia pacjenta, co jest niewątpliwym wyróżnikiem oferty.
– Wykorzystywane dziś metody terapii czy metody wykonania wkładek, w porównaniu do nowej technologii druku 3D indywidualnych wkładek, charakteryzują się ograniczonymi możliwościami modyfikacji oraz posiadają wiele ograniczeń w zakresie dopasowania i spersonalizowania pod potrzeby polskiego pacjenta. Z drugiej strony zwiększająca się liczba osób z wadami stóp i postawy, w tym duży odsetek wad postawy wśród młodzieży, siedzący tryb życia, jak również starzejące się społeczeństwo i dolegliwości temu towarzyszące, stanowią istotne czynniki wpływające na zapotrzebowanie na nowoczesną diagnostykę i szybką możliwość startu terapii idealnie dobranymi wkładkami, z istotnie krótszym czasem trwania tejże terapii – podsumowuje Tomasz Marczuk, Członek Zarządu SPINAKER alfa Sp. z o.o.
Inwestycja została przeprowadzona w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Better Egg pozyskał finansowanie od SPINAKER alfa na opracowanie roślinnego substytutu jajecznicy
SPINAKER alfa inwestuje w Sweepee, spółkę produkującą autonomicznego robota sprzątającego