Stan emocjonalny psa czy kota określi specjalne urządzenie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Stan emocjonalny psa czy kota określi specjalne urządzenie

Udostępnij:

Inupathy to z pierwszy na świecie wizualizator nastrojów psów oparty na monitorowaniu tętna. Przy okazji pozwala też monitorować stan zdrowia czworonoga. Producent pracuje już nad wersją dla większych zwierząt, co może w przyszłości pozwolić rolnikom lepiej zarządzać np. hodowlą krów.

Liczne badania potwierdzają, że psy i koty potrafią znakomicie wyczuwać nastrój właściciela. Reagują na gorsze samopoczucie, wykrywają choroby. Teraz także ludzie mogą znacznie lepiej określić nastroje swoich pupili. Istnieją już aplikacje, które potrafią interpretować samopoczucie psa na podstawie jego szczekania.

– Inupathy to urządzenie do monitorowania pracy serca stworzone z myślą o zwierzętach pokrytych futrem, zwłaszcza psów. Jest wyposażone w unikatowy czujnik, który umożliwia monitorowanie pracy serca przez suche futro, bez konieczności wygolenia fragmentu sierści. Urządzenie umożliwia również analizę nastroju zwierzęcia, dzięki której właściciel wie, czy jego pupil jest szczęśliwy i ma dobre samopoczucie – mówi Joji Yamaguchi z Inupathy.

Inteligentne obroże podają dokładne miejsce pobytu psa, wykorzystują też specjalne czujniki, aby sprawdzić, czy zachowanie czworonoga jest typowe. Na rynku są dostępne obroże z modułem śledzącym bazującym na sieci neuronowej – w ten sposób powstał inteligentny system interpretacji zachowania psa, który wykorzystuje akcelerometry do oceny zachowania psa i wykrycia, kiedy coś jest nie tak. Obroża monitoruje sen, rozpoznaje też stres, ból, głód czy pragnienie.

Meksykański start-up we współpracy z Meksykańską Narodową Radą Nauki i Technologii opracowała zaś aplikację, która potrafi interpretować samopoczucie psa na podstawie jego szczekania. Jeszcze inne urządzenie określa samopoczucie psa na podstawie ruchów jego ogona. Prędkość machania wskazuje na stopień podekscytowania psa, podobnie jak szerokość pociągnięcia ogonem.

Inupathy pozwala natomiast sprawdzić nastrój psa w czasie rzeczywistym. Informacje zarejestrowane przez urządzenie są automatycznie wysyłane do aplikacji. Urządzenie monitoruje tętno zwierzęcia i zmienia kolor w zależności od nastroju psa. Oprogramowanie może nawet sugerować gry, w które możesz grać z czworonogiem, w zależności od jego samopoczucia.

– Kiedy pies jest zrelaksowany, urządzenie wyświetla kolor zielony. Podekscytowanie wyraża kolor pomarańczowy, szczęściu odpowiadają kolory tęczy, skupieniu – kolor biały, zaś stresowi lub zdenerwowaniu – kolor fioletowy. Kolory zmieniają się w odpowiedzi na zmianę nastroju, więc kiedy widzimy zmiany miedzy kolorem zielonym a kolorami tęczy oznacza to, że pies jest spokojny i zrelaksowany; zmiany między kolorami tęczy a pomarańczowym oznaczają, że pies jest podekscytowany i szczęśliwy – tłumaczy Joji Yamaguchi.

Choć urządzenie zostało zaprojektowane do oceny stanu zdrowia i emocji zwierząt domowych (firma pracuje nad podobnym urządzeniem dla kotów), technologia może w przyszłości też pomóc przy ocenie większych zwierząt, m.in. delfinów, krów czy słoni.

– Rolnicy chcą znać poziom stresu odczuwanego przez ich bydło. Do tej pory nie było metody pozwalającej na monitorowanie rytmu serca krowy bez konieczności wygolenia fragmentu sierści lub stosowania żeli, a rolnicy chcieliby dysponować dodatkowymi informacjami na temat swoich zwierząt dzięki monitorowaniu pracy ich serc – wskazuje Joji Yamaguchi.

Inupathy jest już dostępne na rynku japońskim. Jeszcze w tym roku za ok. 300 dolarów będzie można je kupić na całym świecie.