– Rekordowa liczba zgłoszeń w tegorocznym konkursie, odzwierciedla ducha przedsiębiorczości naszego regionu, ale także wskazuje na coraz większą potrzebę docenienia drogi do sukcesu, jaką musi przebyć każdy startup – powiedziała Aleksandra Szwed, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich.
Organizowany przez Województwo Mazowieckie i realizowany przez Youth Business Poland i KDK Events konkurs “Startuj z Mazowsza” skierowany jest do innowacyjnych startupów, które działają na rynku nie dłużej niż 3 lata. 19 października, odbył się finał czwartej edycji konkursu, którego uczestnicy walczyli o nagrody z puli 90000 złotych.
Zwycięskie projekty zostały wyłonione w trzech kategoriach:
- Inno-Tech – startupy, które tworzą nowe produkty i procesy lub znaczące zmiany technologiczne w produktach i procesach, obejmujące innowacje w tych obszarach (w fazie wzrostu na etapie sprzedaży),
- Social Impact – startupy pozytywnego wpływu, których działalność przyczynia się do poprawy środowiska lub społeczeństwa (bez względu na etap rozwoju),
- Start – startupy, które tworzą niestereotypowe projekty (będące na etapie Minimum Viable Product lub prototypu, mające szanse na efektywny rozwój i skalowanie).
Zwycięzcy IV edycji Startuj z Mazowsza
Główne nagrody tegorocznej odsłony konkursu przyznano:
Inno-Tech: Nanosci sp. z o.o.
Nanosci pracuje nad technologią nanowarstw fotokatalitycznych wykorzystywanych w silnikach fotokatalitycznych do oczyszczania i dezynfekcji powietrza. Opracowany przez startup silnik fotokatalityczny ma cechy filtra węglowego, który usuwa zanieczyszczenia gazowe. Jest 7-krotnie bardziej wydajny energetycznie niż dezynfekcja UVC przy 5-krotnie dłuższym czasie życia w porównaniu do świetlówek UVC.
Social Impact: PhiLabs S.A.
Rozwiązanie opracowane przez startup pomaga zniwelować problem wad postawy wśród dzieci, składa się ono z aplikacji i urządzenia. Aplikacja zawiera wideo zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, które mają korygować wady postawy dziecka. Z kolei urządzenie – można je nabyć lub wypożyczyć – wykorzystuje czujniki, które monitorują poprawność wykonywania ćwiczeń.
Start: CitiesAI sp. z o.o.
CitiesAI zajmuje się analizą ruchu pieszych przed lokalami handlowymi w dużych miastach i wewnątrz galerii handlowych. Zebrane i przetworzone przez startup dane służą właścicielom lokali – np. sklepom, restauracjom, punktom usługowym – do szacowania potencjału sprzedażowego danej lokalizacji.
Wyróżnienia w konkursie
Obok nagród głównych organizatorzy IV edycji Startuj z Mazowsza przyznali trzy wyróżnienia:
Inno-Tech: Alpha Powders sp. z o.o.
AlphaPowders zajmuje się gospodarowaniem odpadów, na podstawie których tworzy przyjazne dla środowiska materiały skierowane do przemysłu. Jednym z takich materiałów jest mikroproszek polimerowy stosowany w druku 3D.
Social Impact: Svarog Aerospace
Svarog Aerospace tworzy turbiny gazowe na wodór, dzięki którym można produkować energię elektryczną, nie emitując dwutlenku węgla. Z jego turbin można korzystać do produkcji energii np. w gospodarstwie domowym, jak i na masową skalę.
Start: HISMART sp. z o.o.
HISMART opracował czujnik wielkości plastra opatrunkowego, który po przyklejeniu na skórę i ekspozycję na promieniowanie UV zmienia barwę i wysyła sygnał na smartfona o „przyjętej” dawce promieniowania.
Poza nagrodami głównymi i wyróżnieniami startupy zostały docenione także przez partnerów konkursu, którzy wybranym projektom przyznali nagrody specjalne.
IV edycja Startuj z Mazowsza
Lista startupów, które zakwalifikowały się do półfinału tegorocznej edycji, dostępna jest tutaj. Poniżej natomiast znajduje się relacja wideo z wydarzenia.
–
Organizatorem konkursu jest Województwo Mazowieckie.
IV edycja konkursu została zrealizowana przez Youth Business Poland i KDK Events, a jej partnerami byli:
AgriTech Hub ASI sp. z o.o, Assay Management sp. z o.o. Assay Alternatywna Spółka Inwestycyjna spółka komandytowo-akcyjna, Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego – Wydział Handlu Międzynarodowego, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, Fundacja Startup Poland, Koleje Mazowieckie – KM sp. z o.o., Miasto stołeczne Warszawa, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Smok Ventures sp. z o.o, Vigo System S.A, VIGO WE Innovation sp. z o.o.