Jak twierdzą przedstawiciele Polar Night Energy, ich bateria ma przyczynić się do radykalnej zmiany w fińskiej sieci ciepłowniczej. Samo ogrzewanie tamtejszych miast docelowo będzie bardziej zrównoważone dzięki piaskowi.
Sypnąć piaskiem do akumulatora
Opracowany przez innowatorów akumulator jest wysokoenergetycznym magazynem zlokalizowanym w Kankaanpää. W sytuacji nadwyżki energii elektrycznej, akumulator jest zasilany z sieci. Rozgrzewając się do 600 ℃, system zatrzymuje ciepło do czasu, gdy będzie ono potrzebne. Następnie może ono zostać uwolnione w postaci gorącej wody, pary lub powietrza.
Piasek jest drugim najbardziej eksploatowanym zasobem naturalnym po wodzie, a jego intensywne wydobycie jest bardzo szkodliwe dla lokalnych ekosystemów. Polar Night Energy oświadczyło, że wykorzystuje piasek o wysokiej gęstości, który jest pozyskiwany wyłącznie z obfitych obszarów i nie może być wykorzystywany w budownictwie.
Jak dotąd, bateria piaskowa wykorzystywana jest na potrzeby lokalnej sieci ciepłowniczej, ogrzewając domy i firmy, a także basen miejski. Podobna bateria piaskowa zostanie zainstalowana w mieście Pornaien w ramach niedawnego porozumienia między Polar Night Energy i firmą ciepłowniczą Loviisan Lämpö.
„Produkcja energii ze źródeł odnawialnych, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, jest bardzo niestabilna i tylko częściowo pokrywa się z jej zużyciem w czasie. W miarę jak te niestabilne źródła energii elektrycznej szybko rosną w społeczeństwach, potrzeba coraz więcej magazynów energii. Nasza technologia zapewnia sposób na przetworzenie taniej i czystej nadwyżki energii elektrycznej w cenne ciepło w przystępny sposób, które można wykorzystać wtedy, gdy jest najbardziej potrzebne” – deklarują przedstawiciele Polar Night Energy na swojej stronie internetowej.
Bateria piaskowa wspierana panelami słonecznymi
Pierwszy komercyjny magazyn energii cieplnej na bazie piasku został zaprojektowany i wykonany przez Polar Night Energy dla Vatajankoski, przedsiębiorstwa energetycznego z siedzibą w zachodniej Finlandii. Rozwiązanie zapewnia energię dla sieci ciepłowniczej Vatajankoski w Kankaanpää w Finlandii. Bateria piaskowa ma moc grzewczą 100 kW i pojemność 8 MWh. Wykorzystanie magazynu na pełną skalę rozpoczęło się w 2022 roku.
Działa również pilotażowe wdrożenie o mocy 3 MWh w Hiedanranta w Tampere. Jest ono podłączone do lokalnej sieci ciepłowniczej i zapewnia ciepło dla kilku budynków. Projekt pilotażowy umożliwia testowanie, walidację i optymalizację rozwiązania magazynowania ciepła. W projekcie pilotażowym energia pochodzi częściowo z paneli słonecznych o powierzchni 100 metrów kwadratowych, a częściowo z sieci elektrycznej.