Startup powinien twardo stąpać po ziemi i… korzystać z chmury. Rozmawiamy z uczestnikami programu “Let’s get (c)loud”, do którego nadal możesz dołączyć!

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Startup powinien twardo stąpać po ziemi i… korzystać z chmury. Rozmawiamy z uczestnikami programu “Let’s get (c)loud”, do którego nadal możesz dołączyć!

Udostępnij:

Założyciele startupów technologicznych cały czas mogą wziąć udział w programie akceleracyjnym tworzonym przez Google Cloud i Chmurę Krajową – “Let’s get (c)loud”. Co daje uczestnictwo w tym programie i po co właściwie startupom chmura obliczeniowa?

Technologie cyfrowe są naturalnym środowiskiem rozwoju startupów. Szczególnie pożądaną cechą jest elastyczność technologii, która pozwala dynamicznie modyfikować i rozwijać produkt. Właśnie dlatego popularność zdobywa chmura obliczeniowa, która nadąża za szybkim rozwojem startupów. Bezpieczne i stabilne środowisko IT pozwala skupić się na rozwoju produktu, a nie na zarządzaniu infrastrukturą.

Na polskim rynku najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej jest Chmura Krajowa, która oferuje nie tylko dostęp do platform chmurowych, ale również wspiera organizacje w wykorzystaniu ich zalet. Krajowy dostawca zachęca startupy do przyjęcia podejścia “cloud native”, według którego aplikacje i systemy są rozwijane od podstaw w chmurze – to przyspiesza wdrażanie nowych projektów i proces ich ciągłego doskonalenia.

Aby startupy w pełni mogły odkryć i wykorzystać potencjał cloud computingu Chmura Krajowa we współpracy z Google Cloud przygotowała program akceleracyjny “Let’s get (c)loud”. Jest on skierowany do startupów, które mają już produkt (przynajmniej MVP) i wiążą swoją przyszłość z chmurą publiczną. W czasie trwania programu specjaliści z Google i Chmury Krajowej służą mentoringiem i pomagają startupom umieścić ich rozwiązania w infrastrukturze chmurowej oraz na platformie Google Cloud Marketplace. Co więcej, podpowiadają jak pracować wspólnie nad rozwojem leadów sprzedażowych. Na uczestników programu czeka dodatkowo wsparcie finansowe na walidację pomysłu (nawet do 50 tys. USD na Proof of Concept) i kredyty na platformie Google Cloud.

Które polskie startupy uczestniczą w programie i już od dawna korzystają z chmury obliczeniowej? Jest to m.in. EV Fleet, czyli firma specjalizująca się w transformacji cyfrowej towarowego transportu miejskiego, a także WEImpact.AI – startup odpowiadający za narzędzie Stenograf, które umożliwia robienie napisów i transkrypcji w modelu SaaS. Założyciele obu firm opowiedzieli dlaczego korzystają z chmury obliczeniowej i jakie korzyści wynikają z tego rozwiązania.

Tom Horecki (WEImpact.AI): Jako WEImpact.AI jesteśmy na etapie pre-seed po finansowaniu z Shape VC i na ten moment szlifujemy nasz produkt Stenograf.io, który będzie można skalować marketingowo i marketplace’owo. Tę skalowalność na pewno umożliwia nam chmura, która zapewnia przy okazji bezpieczeństwo. Jestem ciekawy, jak będzie wyglądać współpraca z Chmurą Krajową, bo to jest swego rodzaju lokalny marketplace i aktualnie może być interesującym rozwiązaniem dla polskich startupów. My specjalizujemy się w rozpoznawaniu mowy wśród języków słowiańskich, więc ta regionalność nam odpowiada

Jak podkreśla twórca drugiego ze startupów, chmura otwiera przed nimi wiele możliwości, ale wymaga też nauki.

Daniel Węgrzynek (EV Fleet): Jako firma cały czas uczymy się korzystania z tego narzędzia. Pierwsze nasze doświadczenie z tym tematem to była integracja naszej platformy z chmurą – jak tylko udało się to uruchomić, od razu chcieliśmy przejść do wdrożenia Workspace’a. Nieocenioną wartością jest dla nas bezpieczeństwo – przetwarzamy bardzo dużo danych i dzięki chmurze po prostu śpimy spokojnie. 

Uczestnicy programu “Let’s get (c)loud” mogą liczyć nie tylko na udostępnienie narzędzia i wsparcie finansowe, ale również na dużą dawkę wiedzy – startupowcy biorą udział w szeregu spotkań związanych z edukacją w obszarze modeli biznesowych, skalowania biznesu, itp. Podczas jednego z nich odbyła się prezentacja i sesja networkingowa z udziałem gościa specjalnego – Juliana Lubańskiego z Synerise. Head of Partnership jednej z najbardziej innowacyjnych polskich spółek technologicznych przybliżył temat skalowania biznesu przy pomocy współpracy z partnerami na przykładzie działalności Synerise. Chmura obliczeniowa ułatwia firmie budowanie relacji partnerskich.

Tom Horecki (WEImpact.AI): Inspirującym doświadczeniem było wysłuchanie historii Synerise w kontekście budowania programów partnerskich z takimi podmiotami jak Google czy Microsoft. Jak podkreślał sam Julian, prowadzenie startupu to nie sprint a maraton, dlatego pewne działania trzeba mądrze rozłożyć w czasie. Ciekawe były szczególnie jego podpowiedzi, które można wykorzystać we własnej działalności – np. ta mówiąca o tym, że sprzedaż skomplikowanego produktu wiąże się z merytorycznym przygotowaniem naszego partnera, aby ten jak najlepiej go rozumiał i potrafił wprowadzić go na lokalny rynek.

Również Daniel Węgrzynek zwraca uwagę na dużą wartość, jaką niosą tego typu spotkania.

Daniel Węgrzynek (EV Fleet): Program “Let’s get (c)loud” oceniam jako bardzo dobrze zbudowany, jeśli chodzi o kwestie merytoryczne. Jestem przedsiębiorcą już 10 lat i w sposób organiczny rozwijamy równolegle kilka firm, ale też mocno opieramy się na partnerstwach z dużymi korporacjami czy koncernami motoryzacyjnymi. Szczerze mówiąc, dzisiaj już sobie nie wyobrażam innego środowiska niż chmurowe, które jest idealne do działań partnerskich. W sumie zastanawiam się, kiedy w pracy będę musiał wysłać ostatniego w życiu maila, bo jeśli chodzi o wewnętrzne działania w firmie, to już w 100% realizujemy je w Workspace.

Dlaczego warto przystąpić do programu “Let’s get (c)loud”?

Korzyści dla uczestników:

  • konsultacje techniczne 1:1 – podczas indywidualnych spotkań dowiesz się, jak zaaplikować chmurę do swojego biznesu (uwzględniając własne problemy i potrzeby);
  • biznesowa sesja 1:1 – a podczas nich organizatorzy lepiej poznają Twój biznes i pomogą określić plan działania, który przyspieszy jego rozwój;
  • sesje tematyczne – w ich trakcie zostaną poruszone tematy odpowiadające głównym bolączkom startupów;
  • networking – udział w programie to także możliwość spotkań z przedstawicielami funduszy venture capital. Dzięki temu łatwiej pozyskasz kapitał na dalszy rozwój, a także zdobędziesz cenne kontakty w środowisku startupowym;
  • kredyty chmurowe – środki do wykorzystania na start – zanim rozsmakujesz się w chmurze i będziesz umieć w optymalny sposób wydawać na nią własne zasoby – dostaniesz od Chmury Krajowej pulę środków do wykorzystania w Google Cloud Platform. Najlepsze projekty mogą dostać nawet do 100 000 USD na ten cel!

Jak zacząć?

Program jest skierowany do startupów, które mają już sprecyzowany pomysł na biznes i są co najmniej po fazie MVP. Od strony formalnej spółka musi być zarejestrowana w Polsce. Technologia musi być sercem tego projektu, a firma musi posiadać zespół technologiczny. Ważne jest też, żeby model biznesowy pozwalał na efektywne korzystanie z chmury.

Zgłoszenie do programu “Let’s get (c)loud” jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić krótki formularz, który znajduje się na tej stronie. 

Zgłosiłeś się? Świetnie!

Pytanie – co dalej? Po rejestracji dostaniesz informację o zakwalifikowaniu się do programu i zostaniesz zaproszony na rozmowę, podczas której organizatorzy “Let’s get (c)loud” opowiedzą Ci, co rozwiązania chmurowe od Google Cloud i Chmury Krajowej mogą zrobić dla Twojego biznesu.

Do tego weźmiesz udział w serii spotkań biznesowych i technicznych. Podczas nich zostaną poruszone tematy dotyczące między innymi modeli biznesowych, inwestycji z udziałem funduszy venture capital i tworzenia kanału B2B. Ponadto będziesz mieć okazję, aby wymienić się biznesowymi doświadczeniami z innymi przedsiębiorcami.

Zapraszamy do udziału w “Let’s get (c)loud”!

Artykuł powstał we współpracy z Chmurą Krajową