Startupowa 5: branża motoryzacyjna (cz. 2) – elektromobilność

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Współdzielenie aut, pojazdy elektryczne i autonomiczne to główne trendy, które będą kształtować w nadchodzących latach rynek motoryzacyjny. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej startupów, które mają szansę zmienić świat motoryzacji.

Poniżej przedstawiamy drugą część zestawienia pięciu rodzimych spółek, które mają szansę zrewolucjonizować branżę motoryzacyjną.

Czytaj też: Startupowa 5: branża motoryzacyjna (cz. 1)

1. Enelion

Enelion to gdański startup założony w 2015 roku przez Krzysztofa Wasielewskiego. Firma zajmuje się produkcją inteligentnych ładowarek do samochodów elektrycznych. Dodatkowo, obok produkcji rozwija także oprogramowanie do zarządzania sieciami terminali, sprzedaży energii użytkownikom oraz dynamicznego balansowania mocy w sieci ładowarek. W 2017 roku startup otrzymał grant do 200 tysięcy złotych na rozwój technologii i testowanie swoich rozwiązań w Grupie TAURON w ramach programu Pilot Maker.

2. EneGIVE

EneGIVE został założony w 2017 roku w Poznaniu i jest to operator stacji ładowania samochodów kierujący swoją ofertę m.in. do punktów handlowych, firm świadczących usługi dla podróżnych, zarządców nieruchomości czy samorządów. Usługa abonamentowa dostępu do ładowania pozwala na uniknięcie takich kosztów jak: koszt prądu, obsługi klienta, serwisu i utrzymania czy koszty potencjalnego billing klientów. Twórcy startupu swoją przygodę z elektromobilnością zaczęli jako klienci Tesli. Od dwóch lat prowadzą też wynajem samochodów elektrycznych. Wywodzą się z software house’u z 10-letnim doświadczeniem, zaś od dwóch lat tworzą także systemy wspierające rozwój biznesu bazujące na Salesforce.

3. InWill

To płocki startup, który zajmuje się innowacyjnymi sposobami pozyskiwania, przekształcania i magazynowania szeroko pojętej energii. Opatentował system BMS, który zarządza poziomem naładowania pojedynczymi celami w całym pakiecie akumulatora. Rozwiązania InWill można używać w zakresie magazynowania energii z systemów fotowoltaicznych, wiatraków, ładowania samochodów elektrycznych i łodzi, zasilania domów, centrów handlowych, budynków przemysłowych, a nawet wojskowych baz polowych. Obecnie firma pracuje nad nowoczesną baterią do środków transportu, która będzie lżejsza i mniejsza niż aktualnie dostępne na rynku – będąc jednocześnie konkurencyjną cenowo. Aktualnie startup współpracuje z Płockim Parkiem Technologicznym.

4. Kosynier

Kosynier to rodzinna manufaktura łącząca tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi napędami elektrycznymi. Firmę założyli bracia Marcin i Michał Bielawscy, którzy wychowali się w rodzinnej kuźni, istniejącej od ponad 100 lat. Pierwszymi produktami są elektryczne rowery retro – Boardtrack, który swoim wyglądem nawiązuje do sportowych motocykli sprzed 100 lat, ale z nowoczesnym napędem i Delux – zabytkowy jednoślad z akumulatorami tymi samym co samochody Tesli. Wśród osób wspierających firmę Kosynier są m.in. aktor Bartłomiej Topa, zdobywca rajdu Paryż Dakar Rafał Sonik czy zawodnik NBA Marcin Gortat.

5. Scanbots

Scanbots to warszawski startup założony w 2017 roku, który zajmuje się mobilnym monitorowaniem obiektów infrastruktury liniowej (linii energetycznych, rurociągów, torów kolejowych, dróg) za pomocą bezzałogowych statków powietrznych dalekiego zasięgu (UAV’s i dronów) na obszarze całego świata. Przeprowadza też inspekcje linii energetycznych średniego i dużego napięcia, identyfikuje zagrożenia i anomalie związane z liniami energetycznymi. Startup dostarcza kompleksowe rozwiązania, począwszy od pobierania danych po analizę biznesową.

 

7-8 listopada 2018 roku odbędzie się XIII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. W tym roku po raz pierwszy w historii organizatorzy wydarzenia poszukują startupów, które tworzą rozwiązania dla branży motoryzacyjnej.

Jeśli chcesz zgłosić swój startup do udziału w Kongresie, napisz do nas na adres [email protected]