5 powodów, dla których powinieneś korzystać z VPN pracując na home office

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

5 powodów, dla których powinieneś korzystać z VPN pracując na home office

Udostępnij:

Perspektywa pracy z domu przestaje się wydawać tak beztroska, gdy pomyślimy, że nasze dane mogą być znacznie łatwiej przejęte przez hakerów. Wyciek poufnych informacji wiąże się z konsekwencjami finansowymi i wizerunkowymi, ale na szczęście można temu zapobiec. 

Pandemia całkowicie odmieniła rynek pracy (sytuacja zrewidowała, jakich branż najbardziej teraz potrzebujemy), a także to, w jaki sposób dziś funkcjonujemy. Codzienną pracę w siedzibie firmy zamieniliśmy na home office, który ma chyba tyle samo blasków, jak i cieni. Jednym z ważniejszych problemów małych firm i freelancerów jest zachowanie bezpieczeństwa danych, które w domowych warunkach nie chroni już i firmowa sieć internetowa – działając w zasięgu własnej sieci musimy sami zadbać o to, aby poufne dane nie wpadły w niepowołane ręce.

Aby uniknąć włamań i kradzieży danych, powinniśmy zaopatrzyć się w usługę VPN, czyli „Virtual Private Network” („wirtualna sieć prywatna”), która szyfruje wszystkie działania w Internecie i chroni tożsamość online. Korzystając z tego rodzaju sieci możemy w bezpieczny sposób używać aplikacji i stron internetowych. Jednak co dokładnie zyskujemy dzięki własnemu VPN? Oto tylko niektóre z zalet, które powinny nas przekonać do zainteresowania się tą usługą.

Staniesz się niewidoczny w internecie

Jeśli myślisz, że uruchamiając w przeglądarce internetowej tryb Incognito możesz czuć się bezpiecznie, jesteś w ogromnym błędzie. Tryb incognito (inaczej zwany trybem prywatnym) nie czyni cię niewidzialnym w sieci – funkcja pozwala nie rejestrować historii przeglądania na twoim urządzeniu, ale nie zmienia Twojego adresu IP, dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie strony odwiedzałeś. Dostawca usług internetowych może wykorzystać to do sprzedawania informacji na twój temat, co będzie się wiązać z zalewem ofert od reklamodawców.

Dzięki usłudze VPN i ukryciu adresu IP, wszystko co robimy w internecie jest niewidoczne. Możemy bez problemu odwiedzać każdą stronę internetową zarówno w czasie pracy, ale także w podróży, kiedy nasze dane mogą być jeszcze łatwiej przechwycone przez osoby z zewnątrz. Przy tym wszystkim nie musimy się martwić, że generujemy “niewidoczny” ruch w sieci – tryb kamuflażu (inaczej zaciemnienie) sprawia, że ruch VPN wygląda jak każdy zwykły ruch sieciowy.

Zablokujesz reklamy i złośliwe oprogramowania

Dodatkowe oprogramowanie uruchamiane w ramach usług pomaga w blokowaniu reklam i złośliwych programów, które nie tylko są irytujące, ale także niebezpieczne dla naszych danych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest CleanWeb blokujący szkodliwe oprogramowanie oraz próby wyłudzania informacji. Narzędzie udostępnione przez Surfshark blokuje ponad 1 000 000 znanych złośliwych witryn i banerów, które najczęściej przyczepiają się przez cookies.

Zaszyfrujesz wszystkie wysyłane dane

Właściwie to główna funkcja VPN. Celem całej usługi jest stworzenie w internecie zaszyfrowanego „tunelu”, który zabezpiecza dane przesyłane między twoim komputerem, a miejscem docelowym (wyszukiwarka, konto bankowe, poczta elektroniczna). Ten tunel jest tworzony poprzez wcześniejsze uwierzytelnienie klienta przez serwer VPN – po tym serwer stosuje protokół szyfrowania w odniesieniu do wysyłanych i otrzymywanych danych.Takie zaszyfrowane dane są znacznie trudniejsze do przechwycenia w sieci przez hakerów.

Dla komfortu użytkownika niektórzy dostawcy VPN (m.in Surfshark) umożliwają skorzystania z narzędzia Whitelister, które jest rozumiane jako dzielone tunelowanie i odwrócone dzielone tunelowanie. Na czym to polega? Usługa pozwala wybrać aplikacje, adresy URL lub adresy IP, które mają omijać VPN lub wyłącznie korzystać z VPN, co oznacza, że mamy pełną kontrolę nad wszystkimi danymi.

Uzyskujesz dostęp do wielu zablokowanych treści w twoim kraju

To funkcja, z której korzystają nie tylko osoby prywatne, które chcą mieć dostęp np. do amerykańskiego Netflixa, czy też Disney+. Jednak VPN umożliwia również dostęp nie tylko do zablokowanych serwisów rozrywkowych – narzędzie działa również w przypadku serwisów streamingowych i zagranicznych sieci społecznościowych. Dzięki VPN możemy się z nimi połączyć za pośrednictwem zdalnego serwera, który zmienia adres IP i przekierowuje połączenie z internetem.

Zyskujesz prywatny DNS i ochronę przed wyciekiem danych

Prywatny DNS to dodatkowy etap, który w połączeniu z VPN jeszcze lepiej poprawia ochronę prywatności w sieci, dlatego ważne, aby nie pomijać tego kroku i zadbać również o ten element. Bez prywatnego DNS nadal każdy administrator sieci Internetowej, w tym służby państwowe widzą, na jakie strony wchodzisz lub z jakich programów internetowych korzystasz. Informacje o odwiedzanych, internetowych domenach są dobrze widoczne dla innych – zwłaszcza, jeśli strona internetowa nie jest szyfrowana.

Większość sieci VPN korzysta z prywatnych DNSów, tak więc łącząc się z siecią VPN, automatycznie ustawienia DNS komputera czy smartfona są również zmienianie. Rozłączenie z siecią VPN przywraca domyślne numery IP, a więc funkcja działa tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy.

Poznaliśmy już wszystkie zalety posiadania sieci VPN, ale jak wybrać odpowiedniego dostawcę tej usługi? Takiego, który nie gromadzi logów, pomoże w razie problemów technicznych i zapewnia najlepszy rodzaj szyfrowania, oparty na zaawansowanych protokołach? Niezależnie od wielkości firmy i godzin jej pracy, Surfshark pomaga użytkownikom poprawić bezpieczeństwo online w bardzo prosty sposób – wystarczy jedna szybka instalacja oprogramowania. Interface jest jasny i przejrzysty – szybko znajdziesz w nim przycisk “połącz”, który od razu uruchomi działanie usługi.

Zapoznaj się z ofertą Surfshark dla małych firm i freelancerów, którzy pracują z domu.

Materiał powstał we współpracy z Surfshark