Swave Photonics pozyskuje 27 mln euro na rozwój holograficznej technologii 3D

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Swave Photonics pozyskuje 27 mln euro na rozwój holograficznej technologii 3D

Udostępnij:

Belgijska firma Swave Photonics zamknęła rundę finansowania serii A, pozyskując 27 mln euro na rozwój technologii holograficznych wyświetlaczy 3D, wspieranych przez sztuczną inteligencję.

Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, przynosząc firmie 27 mln euro i podnosząc łączne finansowanie do ponad 37 mln euro. W firmę zainwestowali m.in. imec.xpand, SFPIM Relaunch, EIC Fund, IAG Capital Partners oraz Murata Electronics North America, Inc. Dołączyli oni do istniejących inwestorów, takich jak Qbic Fund, PMV, IMEC i Luminate.

Swave specjalizuje się w opracowywaniu chipsetów do przestrzennych obliczeń opartych na sztucznej inteligencji oraz unikalnej technologii wyświetlania Holographic eXtended Reality (HXR). Rozwiązanie wykorzystuje rzeźbienie fal świetlnych do tworzenia obrazów o wysokiej rozdzielczości, naturalnych dla ludzkiego oka.

– Ta runda przyspieszy wprowadzenie produktów Swave, ponieważ nadal rozwiązujemy wyzwania związane z dzisiejszymi doświadczeniami AR poprzez prawdziwą holografię – powiedział Mike Noonen, dyrektor generalny Swave.

Technologia HXR

Technologia HXR firmy Swave opiera się na najmniejszych na świecie pikselach do kształtowania światła, co umożliwia tworzenie holograficznych obrazów 3D o niespotykanej jakości. Rozwiązanie to pozwala na integrację informacji cyfrowych z otoczeniem użytkownika w sposób naturalny, eliminując typowe problemy urządzeń AR, takie jak wysoka cena, niewygodny rozmiar, duże zużycie energii czy konflikty wizualne powodujące zmęczenie i nudności.

Unikalność tej technologii polega także na eliminacji kosztownych komponentów, takich jak falowody czy soczewki zmiennoogniskowe, które są kluczowe w tradycyjnych urządzeniach AR. Technologia Swave opiera się na ponad dekadzie badań i jest chroniona 60 patentami.

– Okulary AR mają stać się podstawowym interfejsem dla obliczeń przestrzennych opartych na sztucznej inteligencji i innych aplikacji. Współprojektujemy każdy element – od naszych holograficznych SLM z nano-pikselami po układy obliczeniowe czasu rzeczywistego, silniki światła i kombinatory AR – dostarczając najbardziej zaawansowane i zintegrowane rozwiązanie – zaznacza Theo Marescaux, współzałożyciela i dyrektora ds. produktu w Swave.

Swave Photonics została założona w 2022 roku jako spin-off z instytutu badawczego IMEC.

Czytaj także: