Syngeos: Nowoczesna technologia, która dotyczy wszystkich. Jesteśmy liderem IoT EKO

Dodane:

Syngeos Syngeos

Syngeos: Nowoczesna technologia, która dotyczy wszystkich. Jesteśmy liderem IoT EKO

Udostępnij:

Pomysł na to, by założyć nasz startup na Śląsku nie był przypadkowy. Tendencja rozwojowa dla regionu, w połączeniu z wyzwaniami ekologicznymi, jakie przed nim stoją, stworzyły idealne warunki do działania. Sensory środowiskowe dostarczają informacji, z których skorzysta każdy z nas.

Czujniki smogu – czyli odpowiedź na bieżące potrzeby

Idea marki Syngeos, zrodziła się w odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się realia środowiskowe. O skażeniu powietrza, smogu, niskiej emisji i zagrożeniach dla zdrowia z nich wynikających, należy informować lokalną społeczność, ponieważ tylko wtedy, możliwe jest dotarcie do jej źródeł. A to przecież od ich decyzji mieszkańców, w głównej mierze zależy jakość powietrza w okolicy.

Dlatego też, postanowiliśmy stworzyć autorskie sensory powietrza, które pozwolą na informowanie o jego stanie, w czasie rzeczywistym, zgodnie z wytycznymi instytucji państwowych. Oferta, kierowana do podmiotów samorządowych, spotkała się z dużym uznaniem gmin, którym zależy na kreowaniu przyjaznych warunków do życia. Informacje z czujników, przesyłane są zarówno na ekrany i tablice, zainstalowane w centrach miast oraz placówkach użyteczności publicznej (np. szkoły czy urzędy) jak i do panelu. Ten zaś, może być przeglądany za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej. Dane aktualizowane na bieżąco (co 3 minuty) informują o stanie powietrza i tym samym, umożliwiają bezpośrednią prewencję (np. pozostanie we wnętrzach budynków) dla mieszkańców, szczególnie narażonych na działanie smogu (dzieci, kobiety w ciąży czy osoby starsze i cierpiące na choroby dróg oddechowych bądź układu naczyniowego). Wskazywanie na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym, ułatwia także przekonywanie mieszkańców, iż to właśnie ich decyzje, mają wpływ na to, czym oddychają.

Obecnie, mamy w swoim portfolio ponad 200 samorządów, w tym dwie największe inwestycje tego typu, czyli Metropolia Poznań (212 czujników, 212 monitorów edukacyjnych) oraz Katowice (127 czujników, 154 monitory edukacyjne). Łącznie obsługujemy już ponad 2 000 urządzeń, stale rozwijając bazę. Coraz mocniejsze głosy, w sprawie skutków nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego, pojawiające się w dyskusji społecznej, są jasnym potwierdzeniem tego, iż podejmowany przez Syngeos problem, ma jak najbardziej uzasadnienie w bieżących realiach.

Smog, niska emisja… i co dalej?

Kolejnym krokiem, w stronę edukacji i informowania o stanie powietrza są czujniki gazu. Montowane jako uzupełnienie bazowych stacji pomiarowych, dostarczają wyników z zakresu dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ozonu i tlenku węgla. Są one równie niebezpieczne dla zdrowia jak pyły zawieszone. To kolejne, istotne osiągnięcie, w kierunku dostarczania kompleksowych informacji o znaczeniu prozdrowotnym.

Hałas – wróg ukryty

Ilość zagrożeń, jaka czyha na nas w zglobalizowanym świecie to nie tylko dewastacja środowiska naturalnego ale także hałas. Jesteśmy na niego coraz bardziej narażeni – nie tylko w dużych metropoliach ale i mniejszych miejscowościach, czy w okolicach głównych tras regionów.

Jako pierwsza firma w Polsce, opracowaliśmy czujnik hałasu, badający jego natężenie w sposób ciągły i przekazujący dane w czasie rzeczywistym. Stres, niepokój, dekoncentracja, zaburzenia snu a nawet problemy z układem krążenia – te wszystkie dolegliwości, mogą mieć przyczynę w nadmiernej ekspozycji na hałas. Monitorując jego poziom, samorządy mogą podejmować działania, zmniejszające skalę problemu.

Edukacja nadzieją na przyszłość

W swoich działaniach skupiamy się na Polsce, kierując ofertę do samorządów, mających realny wpływ na politykę lokalną. Działamy kompleksowo, dostarczając materiałów edukacyjnych, które w przystępny i atrakcyjny sposób, przekazują najmłodszym (ale nie tylko) wiedzę, na temat zagrożeń, wynikających z zanieczyszczenia powietrza.

Tablice LED oraz ekrany, wyświetlające odczyty z czujników powietrza to tylko część z metod, informowania o wynikach pomiarów. Aby jeszcze mocniej zainteresować dzieci i młodzież, proponujemy kolejne, nowatorskie rozwiązanie – osobisty pyłomierz. Urządzenie opracowane przez Główny Instytut Górnictwa, szczególnie dobrze sprawdzi się podczas interaktywnych zajęć edukacyjnych o tematyce ekologicznej. Szkoły mogą przeprowadzać je w taki sposób, by trafić w gusta młodych odbiorców. Ta nowość, spotyka się z dużym zainteresowaniem, ze względu na swoją kompaktową i przenośną formę.

Kolejny sezon grzewczy nadciąga. Wszelkie nasze działania skupiają się na tym, by maksymalnie rozpropagować wiedzę społeczeństwa nt. stanu jakości powietrza i tym samym motywować do wprowadzania zmian. Patrzymy w przyszłość, działając tu i teraz.

Stawiamy na nowatorskie rozwiązania. Technologia IoT (Internet of Things) daje szerokie spektrum możliwych zastosowań. My zdecydowaliśmy o wysokiej specjalizacji działań, koncentrując się na rynku polskim oraz bieżących problemach środowiskowych.

Zapraszamy do współpracy i rozwijania projektu wszystkich zainteresowanych nowinkami technicznymi, szczególnie fundacje, firmy, placówki oświatowe, przedstawicieli prasy i zwolenników nowatorskich rozwiązań biznesowych.

Więcej informacji na stronie Syngeos.pl.

 

Tekst powstał we współpracy z marką Syngeos