Chipy sÄ… podstawÄ… każdego mniejszego urzÄ…dzenia przenoÅ›nego, ale już z trudem nadążajÄ… za nowymi zastosowaniami opartymi na sztucznej inteligencji. RozwiÄ…zaniem tego problemu zajÄ…Å‚ siÄ™ startup Synthara. W swoich wypowiedziach spółka powoÅ‚uje siÄ™ m.in. na przykÅ‚ad aparatów sÅ‚uchowych.Â
– Takie urządzenia wymagają sztucznej inteligencji, a tradycyjny aparat słuchowy z konwencjonalnymi wbudowanymi chipami nigdy nie byłby w stanie ich wykonać – mówi Manu Nair, CEO Synthara.
Nair twierdzi, że skłoniło to producentów urządzeń — od fabrycznych czujników po słuchawki AirPods i aparaty słuchowe — do eksperymentowania z kosztownymi i skomplikowanymi nowymi rozwiązaniami sprzętowymi i programowymi. Synthara zapewnia, że jej produkt, ComputeRAM, pozwala producentom urządzeń korzystać ze znanych im wbudowanych chipów, jednocześnie umożliwiając szersze zastosowania w obecnej erze szybkiego wdrażania sztucznej inteligencji.
– Dzięki temu wbudowany chip, który wcześniej był używany tylko w bardzo ograniczonym zakresie, stał się szeroko stosowany – dodaje Manu Nair.
Architektura procesorów
Zamiast samodzielnie produkować maÅ‚e chipy do urzÄ…dzeÅ„ przenoÅ›nych, Synthara projektuje architektury procesorów i licencjonuje je producentom chipów. Firma twierdzi, że może poprawić wydajność i zastosowania chipów wbudowanych dziÄ™ki „przetwarzaniu w pamiÄ™ci”, które pozwala na wykonywanie obliczeÅ„ bezpoÅ›rednio w jednostce pamiÄ™ci, co zwiÄ™ksza efektywność energetycznÄ… i redukuje opóźnienia. Pierwszym dużym klientem Synthary jest Bosch, z którym firma współpracuje nad różnymi zastosowaniami, od akcelerometrów w czujnikach po mikrofony do obliczeÅ„ sterowanych gÅ‚osem.
Program na skalÄ™ globalnÄ…
Inne startupy w tej branży to holenderska Innatera i brytyjska Red Semiconductor, które opracowują własne chipy do podobnych zastosowań. Nair twierdzi, że Synthara ma silną pozycję, ponieważ projektując architektury chipów, a nie same chipy, staje się potencjalnym partnerem dla wszystkich tych firm.
– To bardzo ważny problem i wiele osób podejmuje go z różnych stron. Naszą siłą jest to, że przez większość czasu wspieramy wszystkich tych dostawców – dodaje Manu Nair.