Sztuczna inteligencja zajmie się recyklingiem PV: startup 2loopTech wprowadza nowe rozwiązanie dla OZE

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Sztuczna inteligencja zajmie się recyklingiem PV: startup 2loopTech wprowadza nowe rozwiązanie dla OZE

Udostępnij:

Spółka technologiczno – badawcza 2loopTech S.A. pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AIoT – Artificial Intelligence of Things) w instalacji do recyklingu paneli fotowoltaicznych. Rozwiązanie pozwoli przerabiać 8000 ton paneli rocznie i oparte będzie o innowacyjną technologię opracowaną przez spółkę wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą z Krakowa.

Obecnie spółka posiada decyzję środowiskową na przetwarzanie paneli PV do 2 tysięcy ton rocznie, co przyniesie przychód na poziomie około 7 milionów złotych. W ciągu pierwszych 12 miesięcy od uruchomienia instalacji wykorzystującej AIoT, 2loopTech S.A. planuje wystąpić o zgodę na przetwarzanie do 8 tysięcy ton PV rocznie, co pozwoli czterokrotnie zwiększyć wydajność zakładu oraz osiągnąć przychody w wysokości około 28 milionów złotych rocznie.

– Pracujemy nad wykorzystaniem całkowicie zautomatyzowanych systemów (połączenie AIoT), gdzie dane są przesyłane do Web3 bezpośrednio z maszyny bez interwencji człowieka. Pozwala to na szybką identyfikację panelu i odpowiedni dobór sekwencyjnego oddzielenia poszczególnych elementów. Przy takim rozwiązaniu możemy osiągnąć do 8 000 ton przerobu rocznie z jednej instalacji do recyklingu PV – mówi dr Maciej Tora, prezes zarządu 2loopTech S.A.

Odzyskać cenne surowce

– Instalacja ma kompaktowe rozmiary, niskie zużycie energii oraz w pełni zautomatyzowany proces oparty na inteligentnych rozwiązaniach. Wykorzysta innowacyjną technologię opracowaną przez 2loopTech S.A. we współpracy z Akademią Górniczo – Hutniczą. Nasze rozwiązania pozwalają na nieomal 100% przetworzenie materiałów z których wykonany jest panel PV. Przede wszystkim odzyskuje z paneli cenne surowce, m.in. krzem, miedź i srebro. Wdrożenie w ciąg technologiczny AIoT pozwoli na znaczne zoptymalizowanie tego procesu pod względem czasowym i kosztowym – wyjaśnia prof. Barbara Tora, przewodnicząca Rady Naukowej 2loopTech S.A. 

Czytaj także: