Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Obrony Narodowej podsumowali pilotażowe działania akceleratora IDA Bootcamp w ramach „Program rozwoju technologii podwójnego zastosowania”.
Co nam dała IDA?
30 stycznia 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii podsumowano dotychczasowe działania i doświadczenia wynikające z realizacji programu akceleracyjnego dla spółek technologicznych IDA oraz zaprezentowano rozwiązania uczestników – startupów rozwijających technologie o potencjale podwójnego zastosowania. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wojska, spółek z sektora zbrojeniowego, administracji publicznej, firm rozwijających innowacyjne rozwiązania oraz zespołów naukowych zajmujących się technologiami podwójnego zastosowania.
NATO, jak i instytucje europejskie, widzą silną potrzebę wdrażania do sił zbrojnych technologii rozwijanych na rynku cywilnym. Wojna w Ukrainie pokazała, że umiejętność szybkiej aplikacji rozwiązań cywilnych umożliwia zrównoważenie dysproporcji sił lub też osiągnięcie przewagi taktycznej. Dlatego powstał program IDA Bootcamp, skierowany do rozwijających technologiczne rozwiązania podmiotów zarejestrowanych w Polsce, które mają potencjał do szybkiego skalowania oraz wdrożenia ich na rynek w perspektywie 6-9 miesięcy.
Mapa drogowa dla startupów
– Chcemy brać czynny udział w kreowaniu technologii podwójnego przeznaczenia. Mamy świadomość, jak są one istotne z punktu widzenia czasów, w których żyjemy. Niezwykle ważna jest dla nas inspiracja NATO, w ramach programu DIANA, która przyczyniła się do inicjatywy IDA, realizowanej wspólnie z MON i PFR. Dzisiaj zostanie zaprezentowana mapa drogowa, która dotyczy wspierania technologii o potencjale podwójnego zastosowania. Mam nadzieję, że podczas jej prezentacji otrzymamy wiele sugestii, które będziemy mogli wykorzystać. Chcemy, by startupy, które działają w tym zakresie, były współtwórcami tej mapy – komentuje wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.
Bezzałogowe helikoptery, autonomiczne pojazdy wodne i roje dronów
Przebieg edycji pilotażowej programu potwierdził, że istnieje potencjał takich działań. W edycji pilotażowej IDA Bootcamp na wyzwanie „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej” odpowiedziało 49 zespołów. 15 z nich zostało wybranych do udziału w tzw. Bootcampie, czyli cyklu warsztatów oraz spotkań biznesowych pomiędzy innowatorami, wojskiem, funduszami VC i spółkami zbrojeniowymi. W Bootcampie wzięły udział firmy posiadające m.in., takie technologie jak: bezzałogowe helikoptery, autonomiczne pojazdy wodne, systemy sztucznej inteligencji optymalizujące ochronę oraz drony i roje dronów. Dzięki udziale w Bootcampie zbudowały one wiarygodność z perspektywy Sił Zbrojnych RP oraz spółek zbrojeniowych oraz osiągnęły znaczące korzyści biznesowe i technologiczne. Firmy biorące udział w projekcie zbudowały podstawy do prac B+R nad opracowaniem autonomicznej jednostki pływającej. Partner programu, PGZ Stocznia Wojenna pozyskała nowe kontakty, technologie i rozwiązania, które mogą być wykorzystane np. w programie „Miecznik”.