Telemedycyna rozwiązaniem na kryzys związany z koronawirusem. Oto 10 polskich projektów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Telemedycyna rozwiązaniem na kryzys związany z koronawirusem. Oto 10 polskich projektów

Udostępnij:

Firma RelyMD stworzyła aplikację medyczną dla WakeMed Health w USA. Dzięki temu 61 proc. pacjentów zrezygnowało z bezpośredniej wizyty na pogotowiu ratunkowym. Jak wygląda rynek telemedyczny w Polsce?

WakeMed Health and Hospitals w USA znajduje się w obszarze zwanym Trójkątem, który obejmuje Raleigh i Durham, Północną Karolinę i okoliczne społeczności. Miejsce to zyskało sławę ponieważ znajdują się tutaj renomowane uniwersytety, rozwijane są tu najnowocześniejsze technologie oraz jest tu imponujący wachlarz usług zdrowotnych, między innymi znajduje się tu WakeMed Health and Hospitals.

Znany szpital zwrócił się do RelyMD, dostawcy technologii telemedycznych, w sprawie rozwiązania z obszaru telezdrowia. Firma stworzyła dla placówki aplikację WakeMed All-Access App, dzięki której pacjenci mogą zaplanować i zarejestrować wizytę, sprawdzić aktualny oddział ratunkowy i czas oczekiwania na pilną pomoc, a także, dzięki usłudze RelyMD, uzyskać dostęp do wirtualnej pilnej pomocy.

– Kluczowym elementem całej propozycji była możliwość integracji aplikacji RelyMD z istniejącą aplikacją do wyszukiwania dróg i angażowania pacjentów. W efekcie wprowadzonego rozwiązania 61 proc. pacjentów korzystających z Wirtualnej Pilnej Opieki Medycznej WakeMed, gdyby nie aplikacja, udałoby się na wizytę u prywatnego lekarza, a 14 proc. z nich na pogotowie – powiedziała cytowana przez serwis healthcareitnews.com Valerie Barlow, wiceprezes ds. usług klinicznych i wsparcia w WakeMed Health.

Telemedycyna w Polsce

Nad Wisłą również mamy wiele projektów związanych z telemedycyną, a rynek ten z roku na rok znacząco się rozbudowuje. Jednak dopiero teraz, w obliczu kryzysu związanego z koronawirusem, wszyscy zrozumieli jak bardzo ważne są tego typu projekty. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się temu sektorowi w Polsce i wymienić te, na które naszym zdaniem, warto zwrócić uwagę.

1. Trustedoctor

Platforma Trustedoctor służy do konsultacji ze specjalistami z obszaru onkologii, chirurgii, kardiologii, ortopedii i gastroenterologii. Firma została założona w 2016 roku przez Grzegorza Jarząbka i Łukasza Rzeczkowskiego. Obecnie rozwiązanie działa w sześciu krajach, a głównym rynkiem jest Wielka Brytania. Z technologii korzystają indywidualni lekarze i prywatne sieci szpitali.

2. Avigon.pl

Avigon.pl to platforma do videoterapii online dedykowana obszarowi zdrowia psychicznego i fizycznego. Rozwiązanie stworzyły Małgorzata Głowacka-Pędras i Justyna Ryczko, które z wykształcenia są psychologami biznesu. Narzędzie umożliwia zdalne połączenia się z psychologiem, coachem, trenerem itp.

3. Nestmedic

Firma Nestmedic zasłynęła swoim innowacyjnym narzędziem do zdalnego wykonywania badania KTG u kobiet w ciąży. Dzięki systemowi Pregnabit pacjentki mogą wykonać takie badanie w dowolnym czasie i miejscu bez konieczności wizyty w szpitalu. Dziś informowaliśmy w osobnym materiale, że spółka otrzymała patent na to rozwiązanie. Tylko 2019 roku systemem tym wykonano 3093 badań w Polsce.

4. PZU i Wirtualna Przychodnia

Na początku 2020 roku PZU Zdrowie uruchomił Wirtualną Przychodnię. Dzięki rozwiązaniu pacjenci mogą konsultować się z lekarzem nie wychodząc z domu. Wirtualne spotkanie ze specjalistą może odbywać się poprzez rozmowę telefoniczną lub videoczat. Według twórców rozwiązania na kontakt z lekarzem za pośrednictwem tego narzędzia czeka się średnio 15 minut. Poza tym specjaliści dyżurują przez całą dobę i w razie potrzeby mogą zamówić leki do apteki w pobliżu miejsca zamieszkania pacjenta.

5. StethoMe

To poznańska firma, która stworzyła rozwiązanie oparte o AI, a konkretnie elektroniczny stetoskop StethoMe oraz inteligentny system analizy dźwięków StethoMe AI. Dzięki temu urządzeniu pacjenci mogą samodzielnie wykonywać badanie w domu. Dzięki zaawansowanej analizie dźwięku system wykrywa nieprawidłowe odgłosy w drogach oddechowych, a na tej podstawie określa anomalie w płucach i sercu. Po takim badaniu pacjent dostaje informację, czy tradycyjna wizyta u lekarza jest konieczna.

6. Techmo

Również naukowcy i lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku postanowili przyczynić się do rozwoju telemedycyny w Polsce. Wraz z zespołem firmy Techmo pracują nad narzędziem, które dzięki analizie głosu pacjenta będzie mogło wykrywać choroby. Efektem obecnych prac ma być aplikacja, która będzie służyła do wczesnej diagnostyki.

7. Higo

Higo to narzędzie, które może być otoskopem, termometrem, stetoskopem, szpatułką i dermatoskopem jednocześnie. Urządzenie, które mieści w sobie tyle funkcjonalności jest wielkości smartfona i jest wyposażone w szereg końcówek, które służą do różnych badań. Całość połączona jest z aplikacją mobilną za pośrednictwem której pacjent może skontaktować się z lekarzem i otrzymać e-receptę.

8. Telemedi.co

Telemedi.co oferuje zdalne konsultacje z lekarzami różnych specjalności przez Internet lub telefon 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Na stronie projektu czytamy, że autem Telemedi.co jest „szybki, bezpieczny kontakt z lekarzem, oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem do placówki medycznej i kosztami wizyty stacjonarnej”. Kilka dni temu polski startup rozpoczął poszukiwania emerytowanych lekarzy, którzy w związku z epidemią koronawirusa będą udzielać pacjentom porad medycznych.

9. Infermedica

Wrocławski startup Infermedica opracował technologię opartą na sztucznej inteligencji, którą umożliwia pacjentom opisanie objawów choroby i uzyskanie precyzyjnej diagnozy. Tym na początku była Infermedica. Dzisiaj to platforma, która wspiera placówki medyczne. Zbiera informację o objawach i pomaga lekarzom w postawieniu diagnozy.

10. Gdzie Po Lek

Gdzie Po Lek to kolejne przydatne rozwiązanie opracowane przez polskich przedsiębiorców. Jest nim aplikacja webowa i mobilna, która umożliwia sprawdzenie dostępności danego leku w pobliskiej aptece, a w przypadku jego braku, zamówienie. Dzięki temu pacjent nie musi biegać od apteki do apteki, aby dokonać zakupu.