Tesla chce instalować 1000 dachów solarnych tygodniowo. Także w Europie i w Chinach

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

solarglass

Udostępnij:

Elon Musk wykreował w Kalifornii modę na dachówki solarne produkowane przez Teslę. Teraz Musk chce sprzedawać fotowoltaiczne panele Solarglass również w Europie i Chinach.

Dachówki solarne Solarglass są produkowane w amerykańskiej fabryce Tesli od października 2019 r. Tech Crunch podał, że Musk ma nadzieję na zwiększenie produkcji Solarglass aż do 1000 nowych instalacji na dachach tygodniowo. Celem jest zainstalowanie dachów w ciągu 8 godzin, podczas gdy montaż tradycyjnego dachu trwa minimum tydzień.

Wersje Solar Roof

Już 3 lata temu Elon Musk wspominał o produkcji solarnych dachów. Jednak 2 poprzednie wersje Solar Roof nie były zadowalające, więc nie pojawiły się w sprzedaży.

Po raz pierwszy Tesla zaprezentowała dachówki solarne w 2016 r. Rok później firma zainstalowała dwa testowe zestawy dachówek słonecznych pierwszej generacji. W październiku 2019 r. szef Tesli ogłosił, że 3 wersja Solarglass jest gotowa do produkcji na szerszą skalę.

Jak wygląda Solarglass?

Dachówki są dostępne jedynie w kolorze czarnym, ale firma ma zamiar udostępnić inne opcje kolorystyczne i wykończeniowe jeszcze w tym roku. Dach pokryty dachówką solarną czerpie 10 kW energii słonecznej na ok. 185 m2. Cena dachówek na taki metraż kosztuje 42 500 dolarów.

Dachówki solarne Tesli po zainstalowaniu wyglądają jak zwykłe dachówki, a przy tym służą jako panele słoneczne i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Przedstawiciele Tesli podają, że stworzenie nowego dachu z dachówkami Solarglass ma być tańsze nawet w 80% od zrobienia go w sposób tradycyjny i późniejszej instalacji PV.

W najnowszej generacji solarnych dachów zwiększą się rozmiary pojedynczych dachówek, a także poprawiona zostanie sprawność ogniw. Celem tego ostatniego zabiegu jest zmniejszenie różnicy między sprawnością solarnych dachówek i tradycyjnych modułów fotowoltaicznych do mniej niż 10%.

Dachówki i instalacja dachowa będą objęte 25-letnią gwarancją, która obejmuje ich ochronę przed wpływami atmosferycznymi oraz zdolność do wytwarzania energii.

Obecna wersja dachówek ma zwiększoną gęstość mocy i jednocześnie o ponad połowę zmniejszyła się liczba drogich komponentów w płytkach. Dzięki temu Tesla mogła obniżyć koszty w porównaniu do drugiej generacji płytki. Sieciowym magazynem energii są akumulatory Tesla Powerball.

Tesla tworzy własne ogniwa akumulatorowe

Elon Musk stale eksperymentuje – również w motoryzacji.

W zeszłym roku firma Electric Autonomy dowiedziała się, że ​​Tesla po cichu nabyła Hibar Systems, kanadyjską firmę posiadającą doświadczenie w zautomatyzowanym wytwarzaniu akumulatorów do zelektryfikowanych pojazdów, laptopów i innych podobnych urządzeń.

Hibar Systems pracował niedawno nad szybkim systemem produkcji akumulatorów litowo-jonowych.

Właściciel Tesli stwierdził, że jego nowy wynalazek robi postępy w kierunku „million mile battery”. Naukowcy uważają, że baterie o tak długiej żywotności są możliwe. Musk już od pewnego czasu wspomina o własnej produkcji ogniw akumulatorowych, ale teraz staje się to coraz bardziej prawdopodobne.