Tesla produkuje respiratory z części samochodowych. Właśnie pokazała wideo

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Tesla produkuje respiratory z części samochodowych. Właśnie pokazała wideo

Udostępnij:

W zeszłym tygodniu Tesla poinformowała, że planuje szybkie otwarcie nowojorskiej fabryki Gigafactory, aby produkować respiratory dla pacjentów zarażonych COVID-19, a także współpracę z firmą Medtronic przy produkcji respiratorów w swojej fabryce we Fremont. Teraz Musk opublikował w internecie film o postępach w produkcji tych urządzeń.

Tesla zakupiła również wiele urządzeń BiPAP (urządzenie do nieinwazyjnej wentylacji płuc), które mogą być używane jako respiratory i wykorzystuje swoją sieć logistyczną do dostarczania ich do szpitali.

Prace nad respiratorem

Wczoraj Tesla opublikowała wideo relację pokazującą przebieg prac zmierzających do opracowania własnych respiratorów z części samochodowych. W krótkim filmie wideo przedstawiono kilku inżynierów Tesli, w tym Josepha Mardalla, dyrektora technicznego Tesli odpowiedzialnego za systemy HVAC w pojazdach firmy, którzy przedstawiają wczesny prototyp respiratora. Inżynierowie starają się wykorzystać jak najwięcej istniejących części używanych w pojazdach Tesla, aby przyspieszyć proces projektowania i produkcji.

Do stworzenia urządzenia wspomagającego oddychanie używane są niektóre części systemu HVAC Modelu 3 oraz centralny ekran Modelu 3 i komputer z systemem infotainment.

Choć prototyp już działa, jeszcze nie może być zatwierdzony do masowej produkcji. Jeden z inżynierów Tesli obecny w filmie powiedział:”Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale dokładamy wszelkich starań, by pomóc potrzebującym”.

Tesla nie poinformowała, kiedy będzie mogła rozpocząć produkcję i dostawę nowego urządzenia.

Bezpłatny projekt respiratorów

Medtronic to firma, z którą Elon Musk planuje podjąć współpracę. Spółka udostępnia bezpłatnie wszystko, co potrzebne do uruchomienia nowych linii produkcyjnych respiratorów u istniejących producentów na całym świecie – bez żadnych kosztów i opłat należnych właścicielowi koncepcji. Projekt jest szczególnie przydatny wynalazcom, firmom rozpoczynającym działalność i instytucjom akademickim, które chcą w krótkim czasie rozpocząć produkcję i stworzyć własne respiratory.

– Dzielimy się specyfikacjami projektowymi dla PB 560, aby umożliwić uczestnikom z różnych branż ocenę możliwości szybkiej produkcji respiratorów, aby pomóc lekarzom i pacjentom mającym do czynienia z COVID-19 – powiedział John Jordan, dyrektor ds. komunikacji zewnętrznej w Medtronic.

Musk już przekazał szpitalom respiratory

Dwa tygodnie temu Elon Musk przekazał szpitalom ponad 1000 respiratorów. Kalifornijski gubernator, Gavin Newsom, potwierdził na konferencji prasowej w ubiegły poniedziałek, że Musk dostarczył urządzenia ułatwiające oddychanie, aby pomóc szpitalom w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.

CEO Tesli pisał także ostatnio na Twitterze o możliwości produkcji respiratorów w swojej fabryce w przypadku problemów z ich pozyskaniem. Wygląda na to, że po rozmowach z Medtronic ten plan może się szybko ziścić.