Therapify pozyskał 2,4 mln złotych

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Therapify pozyskał 2,4 mln złotych

Udostępnij:

Therapify pozyskał pierwsze większe finansowanie. Startup otrzymał od inwestorów 2,4 mln złotych. Zbudował on platformę, która ułatwia pacjentom dobór oraz rezerwację wizyty u psychologa lub psychiatry, a specjalistom zarządzanie swoim kalendarzem oraz prowadzonymi terapiami. Firma powstała w 2019 roku. 

Jak poinformował serwis businessinsider.com.pl zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój systemu oraz marketing. Wśród inwestorów znalazł się Maciej Noga z Grupy Pracuj. Jest to pierwsza większa runda inwestycyjna, jaką startup pozyskał. 

Co to jest Therapify?

Therapify to platforma, która jest dedykowana zarówno pacjentom, jak i specjalistom. Z jednej strony pomaga ona wybrać odpowiedniego psychologa lub psychiatrę oraz dostosować odpowiedni rodzaj terapii. Dodatkowo mogą oni monitorować przebieg swojego leczenia, oraz wykonywać za pośrednictwem aplikacji zadania od specjalisty. 

Z drugiej strony specjalista otrzymuje dostęp do bazy, w której może przechowywać dane odnośnie prowadzonych przez siebie terapii, zarządzać swoim kalendarzem, czy reklamować swoje usługi. A jak ustalił serwis Businessinsider.com.pl już niebawem będzie można również za pośrednictwem platformy dokonywać i zarządzać płatnościami. Startup ponoć wszedł już we współpracę z jedną z firm finansowych. 

Misja założycieli Therapify

Za startupem stoją Damian Markowski (który jest psychologiem), Łukasz Pstrong (który już wcześniej budował startupy) oraz Jan Pluta (dyrektor technologiczny). – Za powstaniem Therapify kryją się dwie tragiczne historie. Pierwsza to samobójstwo mojego najbliższego przyjaciela w 2015. Druga to historia taty Damiana, który także odebrał sobie życie tego samego roku. Nie znaliśmy się wówczas, ale obie te zdarzenia zbliżyły nas do siebie 3 lata później – pisze na blogu firmy Łukasz Pstrong.

Po tych tragicznych wydarzeniach Pstrong i Markowski postawili sobie za cel uświadamianie innych, jak poważne mogą być konsekwencje braku odpowiedniej pomocy psychologicznej i jak ważna jest higiena psychiczna. 

– Nie mogę pozbyć się myśli, że może gdybyśmy wcześniej znaleźli pomoc dla swoich bliskich, to dzisiaj byliby z nami, nie daje mi to spokoju. Dlatego chcemy oszczędzić takich przeżyć innym osobom. Chcemy sprawić, że dopasowana pomoc psychologiczna będzie łatwo dostępna, bo komuś może to po prostu uratuje życie – mówi w rozmowie z Businessinsider.com.pl Pstrong.

Dostęp do psychoterapii

WHO szacuje, że w Polsce na depresję może chorować ponad 1,8 mln ludzi. Niestety rynek psychologiczny i psychiatryczny nad Wisłą nie działa tak jak powinien. Psychiatra cierpi na braki kadrowe, wiele osób nie ma dostępu do pomocy psychologicznej, a do tego wciąż obowiązuje mit o tym, że depresja to nie choroba. “Weź się w garść i przestań nad sobą użalać” – niestety osoby cierpiące na tę przypadłość wciąż słyszą takie teksty.

Odpowiedzią na ten kryzys psychologiczny ma być Therapify. Jednak nie jest to jedyny startup w naszym kraju, który zajął się tym obszarem. Do rozwoju narzędzi mających na celu poprawę dostępu do pomocy psychologicznej przyczynia się również startup Wellbee, który powstał we wrześniu tego roku. 

Przeczytaj wywiad z twórcami Wellbee

Wellbee to platforma, która ma na celu usuwać bariery w dostępie do psychoterapii. Łączy ona pacjentów z indywidualnie dobranymi terapeutami oraz rozwija technologię wspierającą proces terapeutyczny. Firmę wsparł fundusz Tar Heel Capital Pathfinder dofinansowaniem 1 mln złotych. 

Inwestorzy chcą wspierać projekty z zakresu zdrowia psychicznego

Im więcej tego typu startupów będzie powstawało, tym głośniej będziemy mówić o kryzysie psychologicznym w naszym kraju i może wreszcie coś się zmieni. Inwestorzy najwidoczniej zdają sobie z tego sprawę, bo chętnie inwestują i wspierają tego typu projekty.

Startup Therapify w tym roku nie tylko zgarnął pierwsze większe finansowanie, ale również dostał się do czwartej edycji programu Sebastiana Kulczyka, InCredibles. W ramach programu startup będzie uczestniczył w cyklu warsztatów, dyskusji, spotkań z mentorami i potencjalnymi inwestorami oraz doradcami ze wszystkich dziedzin związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Być może więc niebawem usłyszymy o kolejnej rundzie.